Foto: Shutterstock
Caurbira – tā mēdz dēvēt cilvēkus, kas šķietami var ēst jebko neierobežotā daudzumā, nepieņemoties svarā. Savukārt apaļīgi ļaudis vai pat tie, kas cieš no liekā svara, mēdz attaisnoties ar lēnu vielmaiņu. Tomēr vielmaiņa nav tikai iedzimtība. Tās darbību ietekmē neskaitāmi faktori, no kuriem daļa ir saistīta ar tavu dzīvesveidu un paradumiem.

Vai zināji, ka badošanās atbrīvošanos no liekā svara ilgtermiņā tikai apgrūtina, jo bremzē vielmaiņu? Arī pilnīga atteikšanās no ogļhidrātiem var nenākt par labu. Iedvesmojoties no "Healthline", "Prevention" un "Reader's digest", piedāvājam iepazīties ar vairākām dzīvesstila kļūdām, kas palēnina vielmaiņas darbību.

Alkoholisko dzērienu lietošana

Alkohols ir ienaidnieks visam tavam organismam, tas palēnina arī vielmaiņu. Kad iedzer, aknu galvenais uzdevums ir pārstrādāt alkoholu un organismam nepietiek enerģijas, lai dedzinātu taukus, kas uzņemti ar ēdienu. Izrādās, ka tikai divi kokteiļi vai glāzes vīna var samazināt organisma spēju sadedzināt taukus pat par 73 procentiem. Turklāt atceries, ka grādīgie dzērieni kaitē arī dažādām organisma sistēmām, piemēram, aknām.

Striktas diētas un badošanās

Foto: Shutterstock
Jo mazāk ēdīsi, jo ātrāk atbrīvosies no liekajiem kilogramiem? Nē! To, ka nodarīsi pāri savam organismam, nesniedzot nepieciešamo uzturvielu un minerālvielu daudzumu, zina teju ikviens. Badojoties un ievērojot ļoti stingras diētas, āda kļūs blāva un neveselīga, bet mati un nagi – trausli. Turklāt palēnināsies arī tava vielmaiņa, neļaujot atbrīvoties no liekā tik ātri un vienkārši, kā iecerēts. Tāpat, atsākot ēst, tavs organisms ātri vien atgūs iepriekšējās aprises un kļūs vēl lielāks nekā pirms tam.

Ja cilvēks uzņem mazāk kaloriju nekā nepieciešams organisma funkciju nodrošināšanai (pieaugušai sievietei šim mērķim nepieciešamas vismaz 1200 kaloriju dienā), vielmaiņa tiek nobremzēta. Tas nozīmē, ka tiek ieslēgts "taupības režīms" un organisms cenšas saglabāt katru tam vērtīgo kaloriju. Tāpat badošanās liek organismam izmantot muskuļos esošās rezerves, kas vēl vairāk samazina ātrumu, ar kādu tu vari atbrīvoties no liekā svara. Atceries, ka muskuļi palīdz ātrāk sadedzināt kalorijas.

Mazkustīgs dzīvesveids

Foto: Shutterstock
Mazkustīgs dzīvesveids kļūst par arvien aktuālāku problēmu, jo arvien lielākam cilvēku skaitam darba laikā ir jāsēž. Turklāt, lai nokļūtu no vienas vietas uz otru, tiek izmantots sabiedriskais transports vai auto, kas vēl vairāk samazina ikdienā veikto kustību daudzumu. Tas ietekmē pilnīgi visu cilvēka veselību, ieskaitot sadedzināto kaloriju daudzumu ikdienā.

Protams, nevienu nepārsteidz, ka nodarbošanās ar sportu palīdz sadedzināt kalorijas, tomēr liela nozīme var būt ikvienai kustībai, piemēram, tam, cik reizes dienā piecelies kājās, lai aizietu uz blakus telpu, kāpņu izmantošanai lifta vietā vai mājas uzkopšanai. Šīs aktivitātes ne tikai palīdz sadedzināt vairāk kaloriju, bet arī uzlabo vielmaiņu. Tāpēc nekautrējies vairākas reizes dienā piecelties kājās un pastaigāt pa biroju.

Dzīve bez ogļhidrātiem

Foto: Shutterstock
Pastāv uzskats, ka ogļhidrāti ir lielākais slaida vidukļa ienaidnieks un atteikšanās no tiem ir lieliska ideja, ja vēlies uzturēt sevi formā un neiedzīvoties liekajos kilogramos. Tomēr šis apgalvojums nav līdz galam patiess. Pilnīga atteikšanās no ogļhidrātiem tev noteikti nenāks par labu, jo tie ir gan tava ķermeņa, gan prāta enerģijas avots. Turklāt izvairīšanās no šīs uzturvielas var palēnināt tavu vielmaiņu.

Īpaši nevēlama atteikšanās no ogļhidrātiem ir cilvēkiem, kas regulāri nodarbojas ar sportu un trenējas. Tas ir pavisam vienkārši – ja nelietosi uzturā ogļhidrātus, tev nebūs spēka un tu treniņa laikā sadedzināsi mazāk kaloriju. Tā kā nebūsi tik intensīvi sportojusi, arī ķermeņa atjaunošanās laikā tiks sadedzināts mazāk kaloriju.

Tas, protams, nenozīmē, ka tagad jājož uz veikalu pēc bulciņām un cepumiem. Ne visi ogļhidrāti ir vienādi – lieto uzturā dārzeņus, augļus un pilngraudu produktus. Tie sniegs tev nepieciešamo enerģiju, turklāt tajos esošās šķiedrvielas paātrina kaloriju dedzināšanu. Par to, kā šķiedrvielas ietekmē tavu veselību un kur tās meklēt, plašāk vari lasīt šajā rakstā.

Pārāk maz olbaltumvielu, dzelzs un D vitamīna

Foto: Shutterstock
Olbaltumvielas vielmaiņas paātrināšanai palīdzēs labāk nekā tauki vai ogļhidrāti, tāpēc olbaltumvielas var palīdzēt atbrīvoties no liekajiem kilogramiem un uzturēt veselīgu svaru. Pārliecinies, ka olbaltumvielas ir ikvienā tavā maltītē. Tev noderēs rieksti, pākšaugi, liesa gaļa, sēkliņas un citi produkti. Tomēr arī ar olbaltumvielām nepārspīlē, jo pārmērīga to uzņemšana vai kaitēt nierēm, kā arī radīt nepatiku pret olbaltumvielas saturošiem produktiem, ir skaidrojusi uztura speciāliste Līga Balode.

Atceries, ka tavam organismam ir nepieciešams vesels lērums uzturvielu un vitamīnu, lai pareizi funkcionētu. Viena no tām ir dzelzs, kas ir ļoti nozīmīga skābekļa transportēšanai uz muskuļiem, lai notiktu tauku dedzināšana. Vēžveidīgie, liesa gaļa, pupiņas un spināti ir tikai daļa no produktiem, kas ir lieliski dzelzs avoti. Tavai vielmaiņai ļoti nozīmīgs ir arī D vitamīns, ko vari uzņemt gan ar pārtiku, gan ar saules stariem.

Pārāk maz spēka vingrojumu vai nepareiza to izpilde

Foto: Shutterstock
Spēka treniņš ir lieliska ideja, ja vēlies, lai tava vielmaiņa nekļūtu lēnāka. Ir izpētīts, ka tas palīdzēs gan veseliem cilvēkiem, gan tiem, kas cieš no dažādām sirds slimībām, liekā svara vai ir aptaukojušies. Spēka treniņi palielina muskuļa masu, un tas nozīmē – tauku procents ķermenī ir mazāks. Jo lielāka ir ķermeņa masas daļa, kas nav tauki, jo ātrāk un vieglāk notiek kaloriju dedzināšana. Atceries, ka labāk ir veikt maz spēka vingrojumu nekā tos neveikt nemaz.

Neatkarīgi no tā, vai trenē bicepsu, tricepsu vai muguras muskulatūru, svarīgs ir ne tikai vingrojuma veids, bet arī tehnika un izpildes ātrums. Nesteidzies! Ja vingrinājumus izpildīsi pārāk ātri, nevarēsi izbaudīt visas to priekšrocības un to ietekme uz vielmaiņu būs mazāk pozitīva. Vienmēr ieklausies trenera ieteikumos un norādēs par to, kā pareizi izpildīt katru vingrojumu, ja vēlies, lai katra treniņā pavadītā minūte nestu rezultātu.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!