Foto: Shutterstock
Neskatoties uz to, ka arī kontrolēta un reta alkohola lietošana veselībai, visticamāk, kaitēs, grādīgo dzērienu malkošana pasākumos un svinībās uzskatāma par normu, kādam, iespējams, tā ir pat tradīcija. Lai arī šobrīd pulcēšanās ir aizliegta, neviens nav aizliedzis alkoholu patērēt, kam, ļoti iespējams, dažādu iemeslu dēļ pievērsušies daudzi, tostarp stresa, garlaicības, dusmu un trauksmes iespaidā. Taču kā zināt, kad ikvakara vīna glāze pie vakariņām kļuvusi par atkarību?

"Ja mēs runājam par atkarību, tad par cilvēka rakstura vājumu vai iespēju kontrolēt situāciju te vairs nav runas," sarunā ar "Viņa" skaidrojusi narkoloģe Ilze Maksima, piebilstot, ka uzvedību var mainīt un kontrolēt sākuma procesā – laikā, kad atkarība vēl nav izveidojusies. Ja cilvēks šo periodu ir palaidis garām un riski nav pietiekami izvērtēti, iestājas atkarība, kas nozīmē neatgriezeniskas izmaiņas, proti, atgriezties pie konkrētas vielas (vai procesa) neregulāras vai retas lietošanas vairs nav iespējams.

Speciāliste skaidro, ka atkarība ir ļoti grūti konstatējama un sarežģīti ārstējama slimība, jo tai ir gan bioloģiski, gan sociāli, gan psiholoģiski riska faktori. Neskatoties uz medicīnas attīstību, atkarība joprojām nav vienkārši ārstējama, savukārt tās radītās bioloģiskās izmaiņas cilvēka organismā ir neatgriezeniskas.

Turpinājumā, iedvesmojoties no portāla "Huff Post", piedāvājam iepazīties ar pazīmēm, kas var liecināt, ka šķietami nekaitīgā alkohola lietošana pārvērtusies par atkarību.

Nepārtraukti domā par alkoholu


"Viņa" savulaik jau rakstīja – vai alkohols nodarbina tavu prātu un tu mēdz domāt par to, kad varēsi tikt pie nākamā dzēriena? Vai tu prāto par alkoholu arī tad, kad esi darbā vai pavadi laiku ar draugiem vai ģimeni, nevis tikai reizēs, kad gatavojies ballītei? Cilvēki, kam ir veselīgas attiecības ar alkoholu, par grādīgajiem dzērieniem nemēdz šādi domāt.

Nespēj tikt galā ar ikdienišķiem pienākumiem


Pagūt visu darbā, rūpēties par bērniem un uzturēt attiecības ar ģimeni un draugiem ir pietiekami grūti arī bez haosa, kuru radījusi pandēmija. Tāpēc ir pavisam normāli, ja kādreiz aizmirsti vai tev nepietiek laika vai spēka kādiem ikdienišķiem pienākumiem. Taču, ja alkohola lietošana iejaucas starp tavām prioritātēm un pienākumu pildīšanu jebkurā dzīves jomā, tostarp darbu, socializēšanos un pašaprūpi, ļoti iespējams, tev ir problēma.


Dzer, jo tevi nomoka stress


Foto: Shutterstock
Stress ir komplicētas un negatīvas emocijas, no kurām vēlamies pēc iespējas ātrāk atbrīvoties, un ir tādi, kas glābiņu meklē alkoholā. Neapšaubāmi, ikviena cilvēka ikdienā ir gana daudz stresoru, taču šī brīža koronavīrusa pandēmija ir viens no lielākajiem stresa izraisītājiem, kas savukārt pastiprina alkoholisma risku.

Amanda Brauna, Kolumbijas Universitātes Irvingas Medicīnas centra psihiskās veselības aprūpes māsa, skaidro – stresa brīdī mūsos parādās jaunas un/vai nekontrolējamas emocijas, ar kurām neesam pieraduši apieties, tādējādi emocionālais līdzsvars izjūk. Savukārt, lai pielāgotos stresa radītajām izmaiņām, mēs ķeramies pie kāda no tā pārvarēšanas līdzekļiem, kas palīdz regulēt emocijas un atgūt līdzsvaru.

"Taču ne visi stresa pārvarēšanas mehānismi ir adaptīvi," skaidro Brauna. "Alkohola lietošana ir slikts adaptācijas mehānisms, kas indivīdam laika gaitā var nodarīt lielu kaitējumu."


Dzer, jo tev ir garlaicīgi


Foto: Shutterstock
Šobrīd esam spiesti savu ikdienu aizvadīt mājās, un kādam domas par to, ka kārtējo vakaru nāksies pavadīt dīvānā, skatoties televizoru, iespējams, šķiet mokošas. Taču, viņaprāt, glābiņš nav tālu jāmeklē – tā ir ikvakara glāze vai, vislabāk, pudele vīna pie jau ierastās televīzijas programmas, kas pavisam noteikti visu vērsīs par labu un darīs prātu jautrāku.

Līdzīgi kā alkohola lietošana stresa dēļ, dzeršana, lai tiktu galā ar garlaicību, ir viens no tā dēvētajiem sarkanajiem karogiem, kas var liecināt par atkarību no alkohola, stāsta Endrjū Mendosa, klīniskais psihologs ar specializāciju atkarību ārstēšanā. "Brīdī, kad saki: "Man mājās ir garlaicīgi, tāpēc atvēršu pudeli vīna," tu pārkāp atkarības līniju," skaidro Mendosa.

Klīniskais psihologs brīdī, kad izjūti garlaicību vai nemieru, iesaka doties pastaigā, ievērojot nepieciešamos drošības pasākumus, vai piezvanīt draugam vai ģimenes loceklim. Taču ņem vērā – ja nav nevienas alternatīvas, kas var tev palīdzēt cīnīties ar garlaicību, un tu vienmēr izvēlies meklēt glābiņu pudelē, visticamāk, tev ir problemātiskas attiecības ar alkoholu.


Dzer darba laikā


Foto: Shutterstock
Izņemot "frontes līnijas" darbiniekus, lielākoties šobrīd esam spiesti iemācīties strādāt no mājām, kas var būt patiess apgrūtinājums vai pārbaudījums, ja nekad iepriekš nekas tāds nav darīts. Izmēģinot jaunus rīkus un komunikācijas metodes, var rasties papildu stress. Tāpat, iespējams, šāda darba vide ir samazinājusi tavu produktivitāti. Un, ja tev nav jākāpj savā auto, lai brauktu uz darbu, vai tev pār plecu neskatās priekšnieks, var šķist kārdinoši rīta kafijas vai pusdienu laikā izdzert glāzi alus, vīna vai pašas pagatavotu kokteili.

Alkohola un narkotiku atkarības ārstēšanas centra galvenais klīniskais speciālists Braiens Vinds skaidro: "Ja tu strādā no mājām un uzskati, ka dzert darba laikā ir pavisam normāli, tu rūgti maldies. Neskatoties uz to, ka ir mainījusies darba vieta, nav mainījušies tavi pienākumi un darba kārtība, tāpēc arī darbu no mājām tev vajadzētu uztver tāpat kā darbu birojā. Savukārt, ja tu dzer, lai spētu pārvarēt kārtējo darba dienu, tā ir zīme – tev ir problēma."


Uztraucies, vai tev mājās ir pietiekami daudz alkohola


Foto: Shutterstock
Vēl viena pazīme, kas var liecināt, ka pašizolācijas laikā dzer pārāk daudz, ir nemitīgs uztraukums par to, vai tev mājās ir pietiekami daudz alkohola rezervju, kas savukārt var ierosināt papildu braucienus uz veikalu, lai šīs rezerves uzkrātu. "Šobrīd ir svarīgi samazināt veikalu un citu publisku vietu apmeklējumu līdz tādam līmenim, ka tos neapmeklējam bez iemesla. Ja alkohola lietošana tev ir kļuvusi ļoti svarīga, pat nepieciešama un tas tev ir svarīgs iemesls, lai dotos uz veikalu un iegādātos alkoholu, zini – visticamāk, tu dzer pārāk daudz," skaidro Vinds.

Jau rakstījām, ka šobrīd alkohola iegāde Latvijā savā ziņā ir atvieglota – to iespējams iegādāties, nepieceļoties no dīvāna un pasūtot internetā. Dažas dienas pēc ārkārtējā stāvokļa izsludināšanas valstī un lūguma pašizolēties sasparojās dažādi komersanti, kas piedāvā sava produkta iegādi ar interneta starpniecību un bezkontakta piegādi uz mājām. To starpā ir arī alus brūži, vīna darītavas un specializētie alkoholisko dzērienu veikali. Kāpēc gan neizmantot iespēju, ja pat Saeima to atļāvusi?

Narkoloģe Ilze Maksima norāda, kāpēc: "Tā ir ļoti liela problēma, jo alkohola iegādes pieejamības palielināšana ir liela kļūda, nepārdomājot sabiedrības veselības sekas. Kategoriski nostājos pret atvieglojumiem alkohola iegādes ziņā. Te es negribu runāt par totālu tirdzniecības aizliegumu, bet gan par apgrūtinātu alkoholisko dzērienu iegūšanu, kas mazinātu spontānus un impulsa vadītus pirkumus. Alkohola lietošana tomēr vērtējama kā paškaitējums."


Nejūties fiziski labi


Foto: Shutterstock
Paģiras nākamajā rītā pēc dzeršanas ir atgādinājums, ka pārmērīgs alkohola patēriņš tavam organismam nepavisam nenāk par labu. No tā izriet – ja regulāri no rīta mosties ar galvassāpēm, jutību pret gaismu, dehidratāciju un citiem paģiru simptomiem, tā ir zīme, ka tavi alkohola lietošanas paradumi kļūst pārmērīgi.

Speciālisti vēl piebilst, ka alkoholisma brīdinājuma zīmes var būt arī vispārīga un slikta sajūta dzeršanas dēļ, traucēts miegs, ēšanas paradumu maiņa un motivācijas trūkums izkustēties. Tāpēc vēlams šos organisma signālus neignorēt, bet gan meklēt to cēloni, kā arī strādāt pie tā, lai no problēmas atbrīvotos.


Vēlies atmest dzeršanu, bet nespēj to izdarīt


Foto: Shutterstock
Ja jau esi nonākusi līdz apziņai, ka alkohols tavā dzīvē ir problēma, bet pati nespēj ar to tikt galā, ir laiks meklēt palīdzību no malas. Par laimi, ikvienam ir pieejami dažādi resursi, kas var noderēt cīņā ar problēmu. Piemēram, vari sākt ar ielūkošanos Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapā, kur var iepazīties ar
valsts apmaksātajām narkoloģiskās palīdzības iespējām Latvijā
. Ņemot vērā, ka saraksts ir gana plašs, pavisam noteikti spēsi atrast sev tuvāko un piemērotāko palīdzības iespēju.

Tāpat, lai arī, iespējams, kaunies no savas problēmas, tuvinieki var tev palīdzēt, ne tikai sniedzot emocionālo atbalstu, bet arī palīdzot uzmeklēt tev piemērotāko ārstēšanās veidu. Nepieciešams tikai mīļajiem cilvēkiem uzticēties un atklāties, ja zini, ka pašas spēkiem palīdzību nespēsi atrast.

Taču atceries – ikviens šobrīd piedzīvo vēl nepieredzētu situāciju, daudziem tā var šķist biedējoša un izaicinoša. Un mēs visi izmantojam dažādas situācijas pārvarēšanas vai pārdzīvošanas stratēģijas, kur dažas ir veselīgākas nekā citas. Ja šajā laikā alkohols tev ir kļuvis par uzticamu "draugu", tas nebūt uzreiz neatspoguļo tavu raksturu, inteliģenci vai spēju tikt galā ar grūtībām. Ikvienam dažreiz ir vajadzīga palīdzība, tāpēc nebaidies to meklēt.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!