Foto: Shutterstock
Ikviens savas dzīves laikā kādā brīdī atmostas nakts vidū, un tas nav nekas neparasts. Daudziem iemesls, kāpēc notiek pamošanās, ir labdabīgs un īslaicīgs, piemēram, nepieciešamība apmeklēt labierīcības, jo pirms miega izdzerts pārāk daudz šķidruma. Taču regulāra pamošanās nakts vidū var kļūt problemātiska, jo tā negatīvi ietekmē miegu kopumā.

Miegs ir akūti nepieciešams stāvoklis ikvienam cilvēkam, jo tas palīdz ķermenim atjaunoties. Savukārt nepilnvērtīgs naktsmiers var izraisīt nopietnas veselības problēmas un pasliktināt kognitīvās funkcijas. Un, runājot par atmošanos nakts vidū, galvenais jautājums ir – vai tu spēj pēc tam normāli iemigt? Turpinājumā, iedvesmojoties no portāliem ''Women's Health'' un ''Medical News Today'', piedāvājam iepazīties ar biežākajiem iemesliem, kas var likt mums naktī atmosties, un iespējamajiem problēmu risinājumiem. Tiesa, ārpuskārtas konsultācija ar ārstu par ļaunu nenāks.

Ekrānu lietošana un trokšņi

Saskaņā ar Amerikas Nacionālo miega fondu dažādu ekrānu (viedtālruņa, planšetes, televizora u. c.) lietošana pirms gulētiešanas var samazināt miega hormona melatonīna ražošanu un izsist no līdzsvara cilvēka dabisko pulksteni. Tas savukārt var apgrūtināt gulēšanu un veicināt atmošanos nakts vidū. Papildus ekrānu gaismām, arī trokšņi, kas nāk no dažādām ierīcēm, var tevi atmodināt.

Lai mazinātu trokšņu un ekrānu ietekmi uz tavu miegu, Amerikas Nacionālais miega fonds iesaka vismaz 30 minūtes pirms (vēlams pat divas stundas pirms) gulētiešanas vairs nelietot nevienu elektronisko ierīci. Tas ļaus smadzenēm norimt un var veicināt labāku miega kvalitāti.

Jāapmeklē labierīcības


Foto: Shutterstock
Vēlme urinēt ir viens no iemesliem, kāpēc mēdzam mosties nakts vidū. Lai arī daži cilvēki to var kontrolēt, tik vien kā samazinot šķidrumu patēriņu pirms miega, citiem šī problēma rodas kādas novirzes no normālas veselības dēļ. Biežākie faktori, kas var izraisīt vēlmi urinēt naktī, ir:
 • grūtniecība;
 • palielināta prostata;
 • cukura diabēts;
 • iegurņa orgānu noslīdēšana jeb urīnpūšļa prolapss;
 • atsevišķi medikamenti.

Runājot par problēmas risinājumu, tā visnotaļ ir atkarīga no tā, kāda novirze no normālas veselības skārusi tevi. Taču daži iespējamie risinājumi varētu būt:

 • šķidrumu patēriņa limitēšana pirms gulētiešanas;
 • medikamentu lietošana dienas pirmajā pusē vai, ja iespējams, to alternatīva, kurai nav blakņu, kas paredz vēlmi urinēt nakts vidū;
 • izvairīšanās no asiem ēdieniem.

Jāpiebilst, ka – ja esi stāvoklī un grūtniecības dēļ mosties ik nakti, šādam ieradumam vajadzētu pazust pēc bērniņa piedzimšanas.

Pārkaršana


Foto: Shutterstock
Cilvēks guļ vislabāk, kad ķermeņa temperatūra ir vēsa. Taču, kā jau mēs zinām, reizēm ķermeņa temperatūra ļoti paaugstinās (ir virs normas), bet ne vienmēr pie vainas ir kāda saslimšana – pārkaršanu var izraisīt arī istabas temperatūras palielināšanās, jo telpā ir slikta gaisa caurlaidība un tā tiek pieelpota. Tāpat ķermenis var pārkarst izvēlētā nakts apģērba, segas biezuma vai gultas veļas materiāla dēļ.

Lai turpmāk nepārkarstu, ir jāveic pasākumi, kas varētu palīdzēt atdzesēt istabu. Piemēram, ventilatora vai gaisa kondicioniera uzstādīšana, kā arī varētu palīdzēt plānākas segas piemeklēšana (vai, ja guli ar divām, šonakt guli tikai ar vienu segu).

Tāpat vainojama varētu būt nakts svīšana, ko var izraisīt dotajā brīdī lietotie medikamenti, autoimūnie traucējumi, infekcija vai trauksme. Ja iepriekš neesi novērojusi, ka naktīs ļoti sasvīsti un nespēj iedomāties svīšanas iemeslu, dodies pie ārsta, lai noskaidrotu, kas ir pie vainas un kā problēmu risināt.

Alkohola lietošana


Alkoholam ir nomierinoša iedarbība, kas, ja tu to lieto lielos apjomos, var veicināt iemigšanu. Taču jau dažās stundās vielmaiņa uzņemto alkohola daudzumu pārstrādā, un cilvēks paliek miega formā, kurā nav iespējama REM (ātro acu kustību – red.) miega forma, līdz ar to naktsmiera otrā puse ir nemierīga un sadrumstalota.

Diemžēl vai par laimi perfektais kokteilis pirms miega nepastāv, tāpēc vienmēr pēc grādīgo dzērienu malkošanas ir jārēķinās, ka tavs naktsmiers var tikt traucēts. Tiesa, viens no veidiem, kā varētu izvairīties no alkohola ietekmes uz miegu, ir dzērienu malkošana pēcpusdienā nevis vēlāk vakarā, kad ķermenis ir pieradis gulēt. Tāpat nepārspīlē ar dzērieniem – zini savu mēru un apstājies laikus, kas arī palīdzēs organismam savlaicīgi uzņemto šķidrumu apstrādāt vielmaiņas procesā.

Trauksme, depresija, stress


Foto: Shutterstock
Trauksme un depresija var ar laiku izraisīt bezmiegu, bet ir iespējams arī pretējais – bezmiegs var veicināt depresiju vai trauksmi. Kāpēc? Abi mentālās veselības traucējumi var apgrūtināt cilvēka spēju ''apklusināt'' savu prātu un ''izslēgt'' domāšanas procesu. Tas savukārt var apgrūtināt aizmigšanu un miegu kā tādu. Līdzīga ietekme ir arī stresam.

Ja paša spēkiem nav iespējams uzlabot savu mentālo veselību, vēlams konsultēties ar kādu speciālistu, kurš var ieteikt šādas terapeitiskās metodes:

 • sarunu terapija;
 • medikamentu lietošana trauksmes vai depresijas ārstēšanai;
 • relaksācijas paņēmienu praktizēšana.

Jāpiebilst, ka paņēmieni, kurus iespējams piekopt mājas apstākļos, ir dažādas relaksācijas tehnikas, tostarp:

 • nomierinošas mūzikas atskaņošana;
 • regulāras fiziskās aktivitātes;
 • meditācija;
 • darāmo darbu saraksta samazināšana;
 • nomierinošas vides radīšana guļamistabā.

Bezmiegs


Foto: Shutterstock
Bezmiegs ir stāvoklis, kad cilvēkam ir grūti vai neiespējami iemigt vai palikt miega stāvoklī. Tas izraisa nogurumu visas dienas garumā, līdz ar to apgrūtinot visu dienu kopumā. Bezmiegs, kā jau iepriekš minēts, ir saistīts ar depresiju un trauksmi, un tas var būt šo mentālo traucējumu cēlonis un simptoms.

Šī stāvokļa ārstēšanai ir daudz potenciālo risinājumu, kurus cilvēks var izmantot, lai mazinātu bezmiega ietekmi. Daži paņēmieni varētu būt:

 • smagas vai ļoti pikantas maltītes neēšana pirms gulētiešanas;
 • meditācija;
 • regulāra izkustēšanās dienas laikā;
 • negulēšana dienas laikā;
 • pieturēšanās pie regulāra miega grafika.
Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!