Foto: Shutterstock
Pieaugot saslimstībai ar dažādām vīrusu infekcijām, Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) speciālisti izprot vecāku satraukumu par iespējamo slimības gaitu un tās ietekmi uz bērna veselību, kā arī – radušos jautājumus, kuri attiecas uz ārstēšanas specifiku. Speciālisti saskaras ar vecāku bažām, kā rīkoties saslimšanas gadījumā – vai vispirms vērsties pie ģimenes ārsta vai apmeklēt slimnīcu, tāpēc tapušas jaunākās rekomendācijas atveseļošanās procesā, un mediķi skaidro, kādas ir biežākās Covid-19 paveida omikrona pazīmes.


Bērnu slimnīcas speciālisti uzsver, ka pārliecinoši lielākā daļa bērnu ar omikronu var ārstēties mājās un aicina vecākus konsultēties ar savu ģimenes ārstu vai pediatru par attālinātām konsultācijām.

Pēdējo mēnešu dati no Dienvidāfrikas, ASV, Lielbritānijas un citām valstīm liecina par pieaugošo bērnu vecuma pacientu skaitu, kuri inficējušies ar omikrona variantu. Līdz ar pieaugošo inficēto bērnu skaitu, pieaug arī stacionēto mazo pacientu apjoms. Pieejamie pasaules dati un pašreizējā situācijā Bērnu slimnīcā liecina, ka bērni ar omikronu neslimo smagāk, proporcionāli vairāk bērniem nav nepieciešams skābekļa atbalsts un netiek novērota biežāka bērnu stacionēšana Intensīvās terapijas nodaļās; tas attiecināms arī uz jaunākā vecuma bērniem un zīdaiņiem, informē BKUS komunikācijas speciāliste Kristīne Ķēniņa Jurēvica.

Pieaugošais bērnu pacientu skaits slimnīcās skaidrojams ar to, ka pašreiz proporcionāli vairāk bērnu slimo ar Covid-19 nekā iepriekš, nereti vēršanās stacionārā notiek vecāku satraukuma dēļ un turklāt daļa ar Covid-19 pozitīvo bērnu tiek stacionēti pavisam ar citu diagnozi, un omikrons ir tikai blakus atrade.

Biežākās omikrona pazīmes bērniem ir:

 • paaugstināta temperatūra;
 • kakla sāpes;
 • iesnas;
 • nogurums;
 • galvassāpes.

Bērniem var būt arī šķidrāka vēdera izeja, slikta dūša vai vēdera sāpēs. "Aicinām vecākus nesatraukties un iespēju robežās mierīgi izvērtēt sava bērna veselības stāvokli. Drudzis vai paaugstināta temperatūra pati par sevi nav bērnam bīstama, jāvēro arī citas pazīmes," norāda mediķi.

Ārsta palīdzība nekavējoši jāmeklē, ja:

 • bērns sācis elpot smagi, ātrāk un seklāk nekā parasti;
 • elpošana ir stenoša;
 • ir zilganas lūpiņas vai seja;
 • bērns ir ļoti mazaktīvs;
 • neraksturīgi daudz guļ;
 • ir apjucis;
 • atsakās no dzeršanas;
 • mazi zīdaiņi ēd mazāk nekā parasti;
 • zīž mazaktīvi, ir miegaini.

Visi jaundzimušie vecumā līdz vienam mēnesim ārstam obligāti jāredz klātienē!

Bērniem ar hroniskām saslimšanām un visiem bērniem līdz gada vecumam, kuriem ir aizdomas par iespējamu saslimšanu ar Covid-19, nepieciešama ārsta konsultācija stāvokļa izvērtēšanai. Šī konsultācija var notikt arī attālināti.

Bērnu slimnīca atgādina, ka pandēmijas laikā būtiski pieaudzis arī saslimušo bērnu skaits ar citām infekciju slimībām – respiratori sincitiālo vīrusu, zarnu vīrusiem, citām sezonālām elpceļu infekcijām. Šī iemesla dēļ pacientu skaits slimnīcā ir ļoti liels, tas būtiski pagarina gaidīšanas laiku Neatliekamās palīdzības nodaļā.

Mediķi atkārtoti aicina izvērtēt bērna veselības stāvokli pirms došanas uz Bērnu slimnīcu un sākotnēji vērsties pie ģimenes ārsta vai izmantot konsultatīvo tālruni.

Attālinātu BKUS pediatra konsultāciju var saņemt, zvanot pa tālruni 80708866 (darbalaiks no pulksten 8 līdz 17), bet brīvdienās un svētku dienās pa tālruni 26112887 (darbalaiks no pulksten 10 līdz 17). Zvanu centra darbinieks reģistrēs bērna datus, un tuvākā iespējamā laikā ar vecākiem sazināsies pediatrs.

Ģimenes ārstu konsultatīvā tālruņa darba laiks darba dienās ir no pulksten 17 līdz 8, bet brīvdienās un svētku dienās tas ir pieejams visu diennakti. Konsultāciju var saņemt, zvanot pa tālruni 66016001.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!