Pavasaris un tieši šis brīdis ir tas, kad piemājas dārzā sākam vērot, kā mūsu augi pārcietuši ziemu un sākam tos gatavot vasaras sezonai. Katrs augs ir individuāls un prasa savas rūpes. Tiem, kam dārzā ir pa kādam smiltsērkšķu krūmam, noderēs praktiski padomi par smiltsērkšķu krūmu kopšanu pavasarī.

"AmberFarm" jeb "Dzintarferma" ar smiltsērkšķu audzēšanu nodarbojas nu jau 20 hektāru platībā. Atnākot pavasarim, tās saimnieks Andrejs Nika dalās ar padomiem, kā viņu saimniecībā tiek turēta rūpe par vērtīgajiem kociņiem – primāri šajā laikā notiek sauso zaru apgriešana. "Ir vairākas lietas, kas pie smiltsērkšķu griešanas ir jāņem vērā, bet jāsaka, ka katrs saimnieks ir izstrādājis savu metodi. Kaut kur tās sakrīt ar citiem, kaut kur nē, bet kaut kā nav tādas vienas pareizās metodes, kā to gan griezt ar ogām, gan kopt pavasarī. Tas, kas daudziem ir svarīgi, – ir nogriezt zariņus, kas ir virs ceļgala. Jo šie mazie zariņi traucēs pļaut. Tie ar laiku pieaugs, pļaujmašīna nevarēs piebraukt tik labi klāt, tātad visi mazie zariņi, kas ir līdz ceļgalam, ir jānogriež. Nu mēs tā esam iesākuši, jo mums tīri tehnoloģiskais process."

"Pavasarī mēs nogriežam visus zarus, kas ir nosaluši vai izkaltuši, jo traucē apputeksnēties. Tā ir lieka masa. Un vēl, ja jūs zināt, ka smiltstērkšķiem ir gan vīrišķie, gan sievišķie stādi, tad bieži jautā – vai vīrišķos stādus arī apgriež? Es teiktu tā – ja ir laiks un iespēja to izdarīt, tad jā. Tad labāk notiks apputeksnēšanās, šie sausie zari neveidos kaut kādu barjeru, papildus tam augs sulīgāki, veidosies jauni dzinumi."

Svarīgi arī pievērst uzmanību tam – kā tie jānogriež. "Smiltsērkšķim zarus ir svarīgi negriezt pie paša stumbra, jo snaudošie pumpuri veidojas mazlietiņ augstāk. Tas var vieglāk izdzīt vairākus jaunus dzinumus."

Protams, 20 hektāru lielā saimniecībā tik liela uzmanība katram krūmam netiek veltīta. Tur šis process norit ļoti raiti. Bet ir nianse, kas būtu aktuāla ikvienam smiltsērkšķu audzētājam. "Būtu labi nogrieztos zarus savākt un sadedzināt. Citādi var būt kādas sēnes, baktērijas, kas ir kaitīgas un var ietekmēt koka veselību," saka Andrejs Nika.

Pavasarī krūmus ieteicams mēslot, bet, izvēloties mēslojumu, Andrejs iesaka pievērst uzmanību tā sastāvam, lai nebūtu hlora. Tas augļu kokiem nepatīk. Runājot par citām niansēm, – jā, smiltsērkšķis ir drusku cimperlīgs augs, ir apstākļi, kas nepatīk. "Sausums, reljefa izmaiņas, ir slimības, kaitēkļi. Ļoti jutīgs koks pret mehāniskiem bojājumiem. Piemēram, ja pļaujmašīna drusku aizskar mizu vai tā kaut kur tiek noberzta, var nokalst. Stirnas atnāk, noberž ar ragiem mizu – nokalst. Ja nejauši sanāk ar auklas pļaujmašīnu aizķet mizu, arī nokaltīs. Tāda specifika," no pieredzes stāsta Andrejs Nika.

Kopumā smiltsērkšķis ir arī krāšņuma koks, daudzi to audzē skatam. Tādam nolūkam tas arī ir pateicīgs, jo ir viegli veidot vainagu. Nogriežot vienu zariņu, tas var izdzīt snaudošajā pumpurā trīs, četrus vai pat piecus jaunus, līdz ar to kuplinās. Un ne visiem jākļūst par lielu saimniecību īpašniekiem. Pietiek, ja piemājas dārzā ir pa kādam krūmam, kas priecē acis un sniedz ļoti, ļoti vērtīgus augļus.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!