Aizvien populārāka kļūst tradīcija ar krāšņiem ziediem izdaiļot namu palodzes, terases un balkonus. Augi ar skaistu lapojumu un krāsainiem ziediem balkonus padara daudz mājīgākus un skaistākus. Kādus augus izvēlēties? Kad stādīt un kā kopt? Ko darīt, ja apnikušas petūnijas un pelargonijas, kas ir populārākā izvēle balkonu kastēm?

Pirms ķerties pie apzaļumošanas, jāizvērtē, kādi apstākļi būs izvēlētajā vietā - saules vai ēnas puse, vēja brāzmas vai aizvējš? Balkonam var izvēlēties vīteņaugus, piemēram efejas, kas, apvijoties ap balkona režģiem, augiem radīs patvērumu no vēja, maskēs kādu nepievilcīgu skatu, kā arī palīdzēs radīt noslēgtu vidi, kur slēpties no garāmgājēju ziņkārīgajiem skatieniem. Noēnojumu var radīt arī, izmantojot bambusa vai plastikāta režģus, ko apaudzē ar kresēm vai ipomejām.

Ierīkojot dārziņu uz daudzdzīvokļu nama balkona vai lodžijas, jāņem vērā tas, kā apstādījumi izskatīsies no malas, cik iederīgi tie būs kopējā ainavā. Pārsvarā visi domā tikai par sevi, savu gaumi un maciņu, tomēr, ideālajā gadījumā vismaz tuvākajiem kaimiņiem vajadzētu vienoties par vienota stila balkona kastēm un augiem. Lai netraucētu kaimiņiem un saglabātu nama fasādes pusi "neskartu", augu kastes vai podus var piestiprināt balkona iekšpusē, iesaka žurnāls "Ievas Dārzs".

Balkona apstādījumiem neder lieli augi, jo to sakņu sistēmai nepieciešams pietiekami daudz vietas. Lieli podi ar zemi ir ļoti smagi, īpaši, ja izmirkuši, bet balkona kravnesība nav neierobežota. Lai kādā jaukā dienā viss krāšņums kopā ar balkonu neuzgāztos kaimiņiem uz galvas, noskaidrojiet, kādu smagumu tas spēj izturēt, un, veidojot savu balkona dārzu, ņemiet vērā šo būtisko kritēriju. Jārēķinās arī ar balkona platību, nepārblīvējot visu ar puķu podiem un atstājot telpu arī dzīvokļa saimniekiem.

Balkonu kastēs lielākoties stāda viengadīgus augus, cenšoties neizvēlēties kaprīzas un grūti kopjamas puķes. Labāk iegādāties stādus jau podiņos, tad pārstādīšanas procesā netiks traumētas puķu saknes. Augsne stādīšanai nopērkama veikalos jau gatavā veidā, bet var izmantot arī dārza augsni. Kastes vai poda apakšā ieteicams iebērt keramzīta kārtu drenāžai. Labākais laiks stādīšanai - vakars, nevajadzētu šo darbu darīt dienas karstākajā laikā. Arī laistīt vajadzētu vai nu no rīta, vai arī vakarā, kad gaiss ir vēsāks.

Lai puķes krāšņi ziedētu līdz pat rudenim, par tām ir jārūpējas - regulāri jālaista un jāmēslo, jāseko līdzi, lai augus nebojātu kaitēkļi un slimības. Vismaz reizi nedēļā nepieciešams mēslot ar atbilstošu mēslojumu. Var izmantot arī ilgstošas iedarbības mēslojumu, kuru jau stādīšanas laikā pievieno augsnei. Mitrā augsnē mēslojums pamazām šķīst, nodrošinot puķes ar papildu barību vairāku mēnešu garumā.

Kādos traukos stādīt?

Var izmantot veikalos nopērkamās kastes, podus, konteinerus vai meklēt dažādus netradicionālus risinājumus, dodot jaunu dzīvību priekšmetiem, kas savu laiku it kā jau nokalpojuši, piemēram, bērnu rotaļlietu kastei, vecam krēslam vai spainim. Galvenais noteikums - traukiem jābūt ērti pārvietojamiem un stabiliem, bet balkona kastēm jāizvēlas atbilstoša izmēra turētājus. Pēdējā laikā populāri kļuvis stādīt augus skārda traukos, tomēr jāņem vērā, ka tie saulē ātri uzkarst, tādēļ šādus traukus ieteicams lietot kā kašpo, iekšpusē ievietojot augu citā podā.

Lai paildzinātu koka kastu kalpošanas laiku, tajās ieklāj agrotīklu, neļaujot augsnei saskarties ar koku. Plastmasas kastēm labāk izvēlēties tādas, kurām ir biezākas sieniņas vai dubultsienas.

Kādus augus izvēlēties?

Saulainā pusē vai pusēnā patiks lielākajai daļai augu - petūnijām, pelargonijām, alisēm, gazānijām, verbenām, kātlapu salmenēm un daudziem citiem augiem. Dienvidu pusē labāk nestādīt begonijas un lobēlijas.

Ēnainā ziemeļu pusē labi jutīsies lobēlijas, fuksijas, balzamīnes, šaurlapu samtenes, spriganes, arī parastā efeja.

Vējainā vietā labāk stādīt zemus augus - zemās petūniju šķirnes, lauvmutītes, samtenes, alises.

Viens no lētākajiem un populārākajiem balkonu apzaļumošanas veidiem ir - krāsainās petūnijas, tomēr, ja vasara ir vēsa un lietaina, šie augi ir kaprīzi un ļoti prasīgi attiecībā pret kopšanu. Lai petūnijas krāšņi ziedētu, nevis nīkuļotu, tām jāvelta daudz laika. No šāda aspekta raugoties, pelargonijas ir daudz "ērtākas", tās ir pieticīgas un nav tik jūtīgas pret vēju un aukstumu.

Astoņi krāšņi ziedi balkona puķu dārzam

Franču lavandas - ja vēlies tauriņus uz balkona

Franču lavandas ir īpašas, tās uzzied agrāk un zied ilgāk nekā parastās lavandas, turklāt tām ir patīkama egļu smarža.

Franču lavandām ir skaisti, lieli ziedi ar garenām ziedkopām. Ziedu garums var sasniegt 5-8 cm garumu, seglapas ir tumši zilos, violetos toņos. Ziedus labprāt apciemo tauriņi.

Augam patīk saulaina vieta vai pusēna, tas izaug līdz pat 50 cm augsts. Zied no maija līdz septembrim.

Lai iestādītu franču lavandas, izvēlas piemērota izmēra puķu podu ar drenāžas caurumiem. Ieber podā keramzīta granulas vai māla lauskas, augsnes substrātu un iestāda augu. Tūlīt pēc iestādīšanas, augu aplaista un novieto saulainā vietā. Ja izvēlēts porains puķu pods, lai ierobežotu mitruma zudumu, podā ievieto plēvi vai plastikāta podiņu un tikai tad stāda. Franču lavandas var stādīt arī dārzā - puķu dobē. Ja nepieciešams, pirms stādīšanas uzlabo dārza augsni.

Franču lavandas ir regulāri jālaista, neļaujot sakņu kamolam sakalst. Lai veicinātu atkārtotu un ilgstošu ziedēšanu, pārziedējušos ziedus regulāri apgriež.

Trijkrāsu ģerānija, kas zied kā vijolīte

Trijkrāsu ģerānija ir izturīgs podaugs, kas uzzied jau agrā pavasarī. Tās krāšņie ziedi ir skaista terases, balkona un dārza rota. Ļoti skaista krāsu un formas kombinācija - sarkanbalti, vijolītēm līdzīgi ziedi un pelēkzaļas lapas.

Trijkrāsu ģerānija izaugot sasniedz 30-40 cm augstumu, tā ir nedaudz zemāka par citām ģerāniju šķirnēm, tādēļ tā ir piemērota arī stādīšanai dobēs. Zied no jūnija līdz oktobrim.

Augam patīk saulaina vieta vai pusēna. Pa ziemu augu glabā telpās.

Pateicoties bagātīgajiem ziediem un stingrajiem ziedkātiem, trijkrāsu ģerānija lieliski piemērota arī audzēšanai puķu dobē. Tā labi izcelsies uz bukšu stādījuma vai dzīvžoga fona. Ģerāniju var stādīt gar dārza celiņu, veidojot ziedošu apmali.

Katru rītu ģerāniju jālaista ar nelielu ūdens daudzumu. Ieteicams, lai ūdens nenonāktu uz auga lapām. Svarīgi, lai puķu poda apakšpusē būtu atveres liekā ūdens notecei, jo slapja augsne un stāvošs mitrums izraisīs auga sakņu puvi. Lai gan ģerānija labi panes sausumu, tās sakņu kamols nedrīkst iekalst.

Regulāri apgriežot, tiek veicināta auga ziedēšana. Lai ģerānija ziedētu krāšņi un bagātīgi, vasarā to nepieciešams regulāri mēslot. Mēslojumu pievieno laistāmajam ūdenim.

Trijkrāsu ģerānija ir daudzgadīgs augs, kas vairāku gadu garumā (pārzieminot telpās) sasniegs ievērojamu izmēru. To var audzēt arī kā telpaugu.


Vijīgās mandevilas

Saulainā vietā vai pusēnā lieliski jutīsies mandevilas - dekoratīvi oleandru dzimtas vīteņaugi ar patīkami smaržojošiem, eksotiskiem ziediem. Īpaši skaisti mandevilas izskatās, kombinētas ar pasiflorām.

Mandevilas labprāt aug lielā konteinerā uz terases vai balkona. Vasarā tās var iestādīt dārza augsnē pie žoga vai lapenes. Mandevilām ir nepieciešami balsti, tās bagātīgi jālaista un jāmēslo, kā arī jāsargā no sala.

Eksotiskie vīteņaugi zied no maija līdz oktobrim. Pareizi koptas mandevilas atvases labvēlīgos apstākļos var sasniegt pat 3 metru augstumu.


Verbēnas

No maija līdz oktobrim ziedošās verbēnas ir lieliski piemērotas augstiem podiem vai piekaramajiem groziem. Glīti izskatās un prieku sagādā arī, ja stādītas dobju apmalēs vai puķu dobēs.

Bagātīgi ziedošās verbēnas ir vienas no populārākajām terases un balkonu puķēm. Izturīgās ziedkopas visu vasaru veido aizvein jaunus ziedus un arī ļoti patīkami smaržo.

Verbēnām patīk pusēna vai saulaina vieta, tās izaug līdz pat 25 cm augstas.


Pelargonijas - pat odu atbaidīšanai

Pelargonijas ir vienas no Latvijā vissenāk audzētajām telpu puķēm, kas joprojām nezaudē savu popularitāti un lieliski izskatās arī uz balkoniem un terasēm. Agrāk askētiskos, mazos, plānos neuzkrītošas krāsas ziediņus nomainījuši ekskluzīvi, milzīgi pildīti ziedi spilgtos toņos.

Zem atklātas debess nav ieteicams stādīt pelargonijas, kurām lielajā ziedu čemurā ir pildīti ziedi, kā arī liela diametra ziedaugus - ja bieži līs, sapūs.

Pelargonijas nevajag stādīt lielā podā. Mazākā tilpnē iestādīts augs ziedēs aktīvāk. Nevajadzētu aizrauties ar mēslošanu. Ar barības vielām pārbagātā augsnē pelargonija audzēs zaļo masu, taču neziedēs. Nedrīkst ļaut izstīdzēt jaunajiem dzinumiem, tie ir laicīgi jāizkniebj un jāapgriež, tādējādi veidosies kuplāks krūms un pelargonija ziedēs daudz centīgāk.

Noziedējušās ziedkopas jānogriež, tādā veidā tiek paildzināts pelargonijas ziedēšanas laiks.

Dažām smaržīgajām pelargonijām ir mīkstas lapas, kuras aizskarot, gaisā izdalās specifisks aromāts. Pērkot augu, paberzējiet tā lapas un izvēlieties tīkamāko aromātu. Šai pelargonijai izveidotas neskaitāmas šķirnes, piemēram "Old Spice" vai "Snowy Nutmeg". Nosaukumā bieži vien jau ir norādīta pelargonijas smarža. Odu atbaidīšanai palīdzēs citronu aromāts.

Zied - no aprīļa līdz oktobrim.


Dienvidāfrikas saulainās krāsas - Eklona akmenssēkles

Modernai terasei vai balkonam piestāvēs puķu kastēs vai piekaramajos podos iestādītas Eklona akmenssēkles, kas zied no jūlija līdz septembrim. Šis ir viens no populārākajiem balkona augiem - mazais krūms visu vasaru ir kā noklāts ar lieliem, skaistiem, daudzkrāsainiem ziediem.

Eklona akmenssēkļu zvaigžņveidīgie ziedi ir ļoti dekoratīvi. Blakus akmenssēklēm labi izskatīsies verbēnas, neļķītes un ahimēnes.

Akmenssēklēm patīk saulaina vieta vai pusēna, tās labi iztur sausumu. Auga augstums: 30 cm.


Obrētas

Ļoti glīti izskatās obrētas - mūžzaļš sedzējaugs, kas veido blīvu lapojumu. Piemērotas audzēšanai piekaramajos podos, krāšņi izskatās arī apstādījumos gar dārza celiņiem vai mauriņu. Laba izvēle arī akmensdārziem.

Tiesa, obrētas var izvēlēties tikai kā ziedu kastes vai dobes papildinājumu, jo to ziedēšanas laiks, lai arī krāšņs, tomēr ir pagalam īss.


Klasiska vērtība - petūnijas

Nokarenās formas un bagātīgās ziedēšanas dēļ petūnijas ir viens no iecienītākajiem augiem terases, balkona, lodžiju un logu apzaļumošanai.

Visbagātīgāk petūnijas zied pilnā saules apgaismojumā, tās var stādīt arī puķu dobēs. Vēsās un lietainās vasarās petūnijas ir diezgan kaprīzas - nepienācīgi aprūpētas, tās nīkuļo.

Noziedējušie ziedi ir regulāri jānogriež, petūnija katru dienu jālaista. Lai panāktu īpaši bagātīgu ziedēšanu un jaunu ziedu veidošanos, regulāri laistāmajam ūdenim pievieno mākslīgo mēslojumu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!