Fоtо: Shutterstock
Šonedēļ jau Lieldienas! Pirms tam jāsasēj kāposti un var ierīkot jaunus zālienus, bet nedēļas nogalē - svinam!

14. aprīlī apstrādā augsni un aprušina ilggadīgos stādījumus. Sēj redīsus, burkānus, sakņu pētersīļus, pastinakus, melnsaknes. Stāda vasaras ķiplokus, sīpolus, mārrutku sakneņus, agros kartupeļus un, ja garšo, arī topinambūrus (šos veselīgos dārzeņus tiešām vajadzētu lietot uzturā, un to stādījumu var atjaunot jaunā vietā). Vēl nav par vēlu iznest no pagraba kartupeļus diedzēšanai, ja paredzēts tos stādīt maija beigās.

15. aprīlis ir diezgan nelabvēlīga diena sēšanai un stādīšanai, tāpēc spēkus var veltīt augsnes apstrādei, ravēšanai un krūmu ciršanai. Visu lietderīgo organisko materiālu liek komposta kaudzē, pievienojot biokompostētāju, pelnus un nedaudz māla.

16. aprīļa rīta pusē sēj redīsus, izvēlas agrākās šķirnes. Pēcpusdienā pārstāda ziemcietes, reizē pārbaudot, vai tās nav bojājis sals. Ziemcietes var arī sadalīt, lai pavairotu.

17. aprīlī rozēm, kam noņemts ziemas segums, jau var dot papildmēslojumu. Nogriež apsalušos zaru galus, izgriež vājākos, nīkulīgākos zariņus. Aprušina īrisus un dod tiem papildmēslojumu. Ja tiešām vajag un vēlas barot augus ar minerālmēsliem, to nedrīkst darīt sausā laikā, bet tikai tad, kad augsne ir mitra. Minerālmēslus nedrīkst kaisīt cieši pie stumbriņiem, augus arī nedrīkst pārmēslot. Sēj dēstiem samtenes, asteres, cīnijas un citas vasaras puķes, piķē agrāk iesētās. Dobēs stāda atraitnītes. Var stādīt arī galtoniju un montbrēciju sīpolus, šie augi nebaidās aukstuma. Sēj brokoļus dēstiem.

18., 19. aprīlis - lapu diena, kad sēj kāpostus dēstiem, var ierīkot jaunus zālienus vai pārsēt iznīkušos laukumus jau esošajos. Ja vecajā zālienā aug tikai sūnas, to pārņemtā platība vismaz jāuzirdina un jāmēslo vai arī sūna jānovāc, augsne jāielabo un jāpārsēj, izmantojot piemērotu zāļu sēklu maisījumu. Lielus sēšanas un stādīšanas darbus tomēr nevajadzētu plānot – lai gan šajās dienās nav būtisku nelabvēlīgu astronomisku parādību, pēc M. Tūnas novērojumiem, šajās dienās pirms Lieldienām sētais un stādītais ne visai labi aug un attīstās. Var līdzināt negludumus zālienos, uzsegt agrotīklu skābeņu un rabarberu audzēm. Ja garšaugu dārziņā iestādītas piparmētras vai ābolmētras, tās jāierobežo, lai sakneņi neizplatītos tālāk un nepārņemtu lielāku platību, kā vajadzīgs. Mazgā telpaugu lapas, aplaista tos.

20., 21 aprīlis - Priecīgas Lieldienas!

Ja arī svētkos nevarat iztikt bez darbošanās dārzā, apraugiet savus augļu kokus, nolauziet kādu zaru un pārbaudiet, vai kambija slānis zem mizas ir zaļš. Ja tas ir brūns, varbūt cietušas koka saknes, tāpēc krietni vien jāretina vainags. Augi būs jāspēcina arī ar mēslojumu. Var stādīt augļu kociņus un ogu krūmus, sēt zirņus un pupas, tāpat gurķus kūdras vai papīra podiņos audzēšanai neapkurināmās siltumnīcās.

Читайте нас там, где удобно: Facebook Telegram Instagram !