Dārza sezona strauji tuvojas beigām, piedāvājam šogad pēdējo dārza kaitnieku topu, kurš tapis, pamatojoties uz Valsts augu aizsardzības dienesta speciālistu novērojumiem Latvijas dārzos.

Bumbieru-kadiķu rūsa. Uz bumbieru lapām bumbieru-kadiķu rūsas sarkanīgo plankumu apakšpusē šobrīd izveidojušies sēnes radziņi. Tie brīžiem rada lielāku satraukumu nekā pavasarī ierasto košo plankumu parādīšanās. Inficētās un nobirušās lapas jālikvidē, lai samazinātu slimības attīstīšanās iespējas. Ja bumbieres tuvumā aug kazaku, Ķīnas vai Virdžīnijas kadiķis (rūsas saimnieks ziemošanas laikā), jāizlemj kas sirdij tuvāks – kadiķis vai bumbiere. Jāatceras, ka slimības sporas var atlidot arī no kilometra vai lielāka attāluma, bet tad infekcija nebūs tik spēcīga kā no tuvējā kadiķa. Vasarā, protams, ar slimību var cīnīties ar fungicīdu palīdzību.

Augļu puves sabojājušas daļu no augļu ražas. Uz puvušajiem āboliem un bumbieriem veidojas baltas pumpiņas, tajās veidojas sēnes sporas, kas nodrošinās slimības tālāku attīstību, ja bojātie augļi paliks koku zaros vai apdobēs.

Kartupeļu bumbuļu slapjās puves. Kartupeļu ražas novākšanas laikā, it īpaši mitrākās lauka vietās, atrodami bumbuļi, kas pārvērtušies slapjā smakojošā masā. Pie vainas slapjo puvju izraisītājas baktērijas, kam kartupeļu ilgstoša atrašanās mitrā augsnē pēc pagājušo nedēļu lietavām ir bijusi labvēlīga attīstībai.

Citas kartupeļu bumbuļu slimības. Uz kartupeļu bumbuļiem novāktajā ražā konstatēts parastais un melnais kraupis. Kartupeļu lakstu puve daudzviet ir ieskalojusies augsnē un inficējusi bumbuļus.

Pelēkā puve ir šobrīd biežāk sastopamā puve galviņkāpostos.

Krustziežu sausplankumainība sastopama tikpat kā katrā kāpostu laukā. Inficētās lapas būs pašas pirmās, kas sāks bojāties gan lauka, gan noliktavas apstākļos.

Citas kāpostu puves. Uz kāpostu galviņām var atrast baltās puves bojājumus. Vietām sastopamas oranžīgās fuzariālās puves pazīmes un jau iepriekš iebojātās galviņas sapūdē dārzeņu slapjā puve.

Burkānu lapu plankumainības. Uz burkānu lakstiem plaši sastopama gan brūnplankumainība, gan sausplankumainība.

Gliemeži. Blakus vīngliemežiem daudzviet lielā skaitā saradušies arī kailgliemeži un meklē sulīgākās augu lapas, lai tā kārtīgi paēstu pirms ziemas guļas.

Kāpostu pūcīšu un balteņu kāpuri vēl steidz baroties uz vēlajiem kāpostiem.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!