Foto: Shutterstock
Esam pieraduši priecāties par skaisti ziedošajām vasaras puķēm dobēs un vāzēs, taču reti kurš atceras vai zina par to, ka vairums dekoratīvās puķes jeb precīzāk sakot, to ziedi izmantojami arī uzturā, kā tautas medicīnas līdzekļi veselības atjaunošanai un stiprināšanai. Ja jau ir iespēja darīt labu organismam ar to, kas aug teju vai rokas stiepiena attālumā, tad kāpēc gan to nedarīt?

Iepazīstoties ar pašmāju dārzkopības žurnāliem, radās secinājumi, ka saraksts ar mums veselīgajām puķēm ir lielāks, nekā vairums varētu domāt, tāpēc nekas cits neatliek, kā iepazīties ar to un laikus savākt ziedus, lai tos varētu izmantot veselības stiprināšanai. Par veselīgām un izmantojamām puķēm portāls ''Māja&Dārzs'' konsultējās ar pieredzējušo zemnieci, ēdiena blogeri un veselīga dzīvesveida piekritēju Ilzi Lipsku, kas labprāt dalījās arī savā pieredzē un padomos.

Veselīgās puķes

Nav jau gluži tā, ka teju katra puķe, kas aug pašu dārzā ir ēdama un pievienojama ēdienreizei vai arī tējas maisījumam, tomēr vairums no tām tik tiešām būtu jāievieš savā tautas medicīnas aptieciņā. Augi ziedos sintezē vērtīgas bioloģiski aktīvas vielas – krāsainus pigmentus, ēterisko eļļu, cukurus, vitamīnu un arī nedaudz minerālvielu -, kas ir ļoti vērtīgas mūsu organismam, tāpēc tās noteikti nevajadzētu atstāt novārtā, bet gan izmantot pašu labā.

Dekoratīvo augu sarakstā, kas ir lietojami uzturā, ietilpst kliņģerītes, ehinācijas, rudzupuķes, gaiļbiksītes, vijolītes, kreses, dienlilijas, neaizmirstules, deviņvīruspēks, samtenes, mārtiņrozess, dekoratīvie pelašķi, saulespuķes, vakarenes, zīda magones un arī rozes. Tāpat arī garšaugi ziedi no raudenēm, izkopām, lavandām un gurķenēm noteikti ir izmantojami.

Ierasts vadīties pēc ierastās metodes, ka garšaugus kā garšvielu var ievākt līdz ziedēšanas laikam taču Ilze atklāj, ka tie noteikti ir izmantojami uzturā arī pēc ziedēšanas, turklāt pat ar visiem ziediem. Ziedu garša būs ļoti līdzīga kā pašam garšaugam, tikai nedaudz maigāka, tāpēc bazilika, rozmarīna, salvijas, timiāna, majorāna, gurķu mētras, raudenes, izopas, lavandas, dilles un citu garšaugu ziedus var pavisam droši izmantot. Arī sīpolu un loku, īpaši maurlociņu ziedus, kurus bieži vien atstājam dobē, var pievienot salātiem, zupām, sautējumiem un sacepumiem, stāsta Ilze. No sīkziedu garšaugiem piemēram, timiāna, mārsila, parasti vāc ziedošas augu galotnītes ar visām lapiņām.

Izrādās arī dārzeņu ziedi ir izmantojami un no tiem kabaču un ķirbju ziedi ir iemantojuši vislielāko pieprasījumu, īpaši spāņu virtuves tradīcijās. Tos pievieno zupām un pievieno tortiljām. Pēc garšas šie ziedi atgādina pašus dārzeņus, tikai nedaudz maigākā noskaņā, tāpēc tos droši var plūkt un pievienot ēdienam. Arī rukolas, sinepju un redīsu ziedi ir droši izmantojami pie salātiem un zupām, padarot maltīti divtik veselīgu.

Kā izmantot ēdamos ziedus?

Viens no veidiem, kā izmantot ziedus, ir ar tiem izdekorēt ēdienu, kas ir bieža sastopamība restorānos, taču arī paši mājās varam vērtīgās vielas uz pusdienu šķīvja pasniegt ar dekorācijām. Ne tikai ēdiena servēšanā, bet arī pasniegšanā pati Māte Daba nāk klajā ar ziediem, kurus varam ne tikai apskatīt, bet arī apēst, dalās Ilze Lipska. 

Tomēr ikdienas maltītē ar ēdiena dekorēšanu reti kurš aizraujas un reti kurš zina, ka ēdienu var pasniegt arī tā, ka ziedi nav tikai dekorācija, bet daļa no ēdiena, tāpēc šādos nolūkos atliek vien izvēlēties īstos ziedus. Kā dažus no tiem augu pazinēja Ilze piemin kreses, leduspuķes un atraitnītes, ko droši var ēst, taču ir vēl daudz un dažādi skaisti ziedi, kurus no dārza var servēt arī uz šķīvja, un kas tika jau iepriekš pieminēti. Ēdamos ziedus, ko pieminējusi Ilze, var izmantot dažādu salātu, svaigo kokteiļu, uzkodu gatavošanā, pievienot citiem zaļumiem,un pasniegt tos kopār ar grilētiem dārzeņiem, gaļu, sacepumiem, aukstajām zupām un citiem virtuves šedevriem.

Padomi ziedu izmantošanā

Ziedu izmantošanā ir jāievēro viens, un tā ir vienkāršība. Ja ēdienam tiek pievienoti ziedi, nevajadzētu pārcensties ar citām garšvielām, jo ļoti daudzi ziedi pēc garšas ir diezgan spēcīgi, un to garšu vajag viegli sajust, nevis izgaršot pilnībā. Lai noskaidrotu, vai zieds garšo, pirms pievienošanas ēdieniem vienu lapiņu noteikti nogaršojiet.

Vienmēr pārliecinieties, ka ziedi ir ēdami. Ja māc šaubas, labāk pameklējiet informāciju par konkrēto ziedu un tad lieciet uz šķīvja, jo ir daudzas puķes, kas ir skaistas, bet nav ēdamas, piemēram, narcises un hiacintes, padomos dalās Ilze.

Svarīgi ņemt vērā arī to, ka ēšanai nevajadzētu pirkt ziedus ziedu salonos, jo tie, kas tiek audzēti ar domu kalpot skaistumam, turklāt šie ziedi tiek apstrādāti ar ķīmiskām vielām, lai būtu pēc iespējas skaistāki, tāpēc tie nav paredzēti likšanai uz šķīvja. Vienmēr izmantojiet pašu audzētus ziedus.

Ja ir alerģija pret kādu no ziediem, un tie, kas slimo ar astmu, noteikti nedrīkst tos iekļaut ēdienkartē.

Arī tautas medicīnā ir lērums dažādu ziedu, kas izmantojami dažādu slimību ārstēšanā vai vienkārši profilaktiskiem nolūkiem. Kā portālam ''Māja&Dārzs'' stāstīja augu pazinēja Vija Eniņa, tad droši var izmantot kliņģerītes, pelašķus, ehinācijas, rudzupuķes, gaiļbiksīšus, deviņvīruspēku drogas, kas ļoti labvēlīgi iedarbojas uz cilvēka organismu. Konkrētu slimību ārstēšanā Vija iesaka iepriekš tomēr noskaidrot, kādus konkrētus augus ieteicams izmantot, jo pārdozēšanas gadījumos ar nepiemērotiem augiem var nodarīt arī sev kaitējumu, tāpēc viss jāizmanto ar mēru, turklāt tikai ar zināmiem augiem.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!