Foto: Shutterstock

Vasaras saule, vējš un lietus dara savu un atstāj zināmas pēdas uz dārza mēbelēm, tāpēc šis ir laiks, kad vairums pievēršas to krāsošanas darbiem. Lai nepieļautu nelabojamas kļūdas un ērtās āra mēbeles joprojām skaisti iekļautos dārza ainavā, padomos dalās speciālists Aivars Danenbergs (Tikkurila.lv).

Eļļas izmantošana

Viens no svarīgākajiem pamatlikumiem attiecībā uz dārza mēbeļu krāsošanu, ir atbilstošu materiālu izmantošana. Kā veiksmīgu risinājumu dārza mēbeļu krāsošanā speciālists min eļļas, kas saglabās dabisko izskatu un neradīs plēves virskārtu, kas ar laiku var sākt lobīties. Apstrāde ar eļļu pastiprinās koksnes dabisko krāsu. Izmantojot eļļu, pēc nožūšanas tiek noslaucīts liekais daudzums, kas nav uzsūcies, tāpēc arī pārlieku liels daudzums eļļas nenodarīs ļaunumu mēbeļu kalpošanā. Jāņem vērā, ka eļļot var tikai jaunu vai jau iepriekš eļļotu koksni. 

Eļļošana ir vienkārša, jo nav vajadzīgi papildus produkti vai gruntis – visas vajadzīgās, aizsargājošās piedevas jau atrodas eļļā, turklāt tās var lietot gan bezkrāsainas, gan ietonētas. Tonēšanas pigmenta klātbūtne āra darbos sniegs labāku aizsardzību.

Ja dārza mēbeles ir krāsotas ar eļļas palīdzību, tad jāievēro, ka vismaz reizi gadā (parasti pavasarī) eļļotās virsmas nepieciešams atjaunot, no jauna tās papildinot ar eļļu. Atjaunošana ir pavisam vienkārša un dārza mēbeles, sākoties jaunajai vasaras sezonai, atkal izskatīsies kā jaunas.

Tonētie aizsarglīdzekļi un piesūcināšana ar impregnantu

Dārza mēbeļu piesūcināšana ar impregnantu un pārklāšana ar tonētiem aizsarglīdzekļiem ir ne mazāk populāra un laba metode. Šie materiāli sniedz ilglaicīgāku aizsardzību, salīdzinot ar eļļošanu, tādēļ tos lieto ne tikai dārza mēbelēm, bet arī koka ēku apdarē. Pareizi uzklāti, tie labi pasargās koku 3-5 gadu garumā. Koksne gan būs tikai daļēji saskatāma, jo aizsarglīdzekļi uz koka virsmas veido plānu tonētu kārtiņu, līdz ar to, izskats vairs nebūs tik dabisks, kā izmantojot eļļu. Aizsarglīdzekļi gan sākotnēji tiek ražoti bezkrāsaini, bet, ilglaicīgai noturībai āra darbos, tos nepieciešams tonēt.

Krāsas izmantošana

Lai arī iepriekš minētās metodes cilvēki izvēlas ļoti bieži, dārza mēbeļu krāsošana sniedz vislabāko aizsardzību, līdz pat 10 gadiem. Ja ir vēlēšanās mēbeles krāsot ar sedzošu krāsu, izvēle ir ļoti plaša. Viens no ieteicamākajiem risinājumiem būtu krāsot ar pusspīdīgu ūdens bāzes krāsu, kas paredzēta logu un ārdurvju krāsošanai, bet arī dārza mēbeles, kas krāsotas ar šo krāsu, izskatīsies lieliski un kalpos godam.

Ņem vērā!

Piemērota uzklāšanas temperatūra ir apmēram +15 līdz +20°C, gaisa relatīvais mitrums apmēram 50 %. Šos datus vienmēr precizējiet, izlasot informāciju uz izmantojamā produkta etiķetes vai produkta aprakstā. Vislabāk krāsot, ja ir silts un apmācies laiks.

Gadījumā, ja dārza mēbelēm ir radies pelējums, šīs skartās virsmas pirms krāsošanas noteikti jānomazgā ar līdzekli pelējuma noņemšanai.

Lai arī kāda metode tiktu izvēlēta dārza mēbeļu krāsošanai, produkts nedrīkst veidot plēvi, citādi efekts būs īslaicīgs.

Vienmēr izvēlieties tonētu produktu, jo bezkrāsaina eļļa, puscaurspīdīgs pārklājums koksnei vai laka nenodrošina pietiekamu aizsardzību pret UV stariem. Ja dārza mēbeļu apstrādei lietojat pusspīdīgu laku, pirmo kārtu vienmēr lakojiet ar spīdīgu laku.

Iepriekš eļļotas virsmas vienmēr apstrādājiet ar eļļu.

Virsmām, kas ir apstrādātas ar eļļu uz ūdens bāzes, jūs varat lietot gan eļļu uz ūdens bāzes, gan šķīdinātāja bāzes.

Lai iegūtu vienmērīgu pārklājumu, izmantojot puscaurspīdīgus produktus, vienmēr klājiet tos vienlaidu, šķiedras virzienā.

Jaunai, impregnētai koksnei pirms virsmas apstrādes ļaujiet vismaz pusgadu nostāvēties.

Pārbaudiet apstrādāto virsmu stāvokli un, ja vajadzīgs, apstrādājiet to vēlreiz.

Ļaujiet krāsai pilnībā nožūt. Nepietiek ar to, ka ir nožuvusi krāsas vai lakas virsma. Galīgā nožūšana var ilgt no dažām dienām līdz divām nedēļām atkarībā no produkta un uzklātās kārtas biezuma.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!