Foto: Shutterstock
Ierasts telpaugus izkārtot viesistabā, guļamistabā uz palodzes vai darba telpā uz galda, taču arī virtuve noteikti pelnījusi kādu dekoratīvu telpaugu, turklāt šeit klimatiskie apstākļi ir ļoti atbilstoši daudziem augiem, tāpēc izvēles iespējas ir visai plašas. Lai virtuvē fantāzijai pavērtos jauni apvāršņi, piedāvājam izvēlēties kādu no šiem pieciem telpaugiem.

Eksotika uz palodzes - dekoratīvais pipars

Virtuvei piestāvēs kāds telpaugs ar interesantiem augļiem, un dekoratīvais pipars noteikti ir veiksmīga izvēle, jo krāšņie augļi ne tikai skaisti izskatās, bet arī piestāv virtuves gastronomiskajai noskaņai. Šī telpauga priekšrocība ir tā, ka dekoratīvos augļus augs atrāda tieši ziemas sezonā, kad tā vien gribas kādu košāku akcentu telpā. Augam raksturīgas tumši zaļas lapas, starp kurām pamazām nogatavojas koniskas formas, spilgti oranži augļi, kas saglabājas ļoti ilgi.

Dekoratīvā pipara kopšanā jāievēro, lai augs atrastos gaišā vietā, tāpēc palodze noteikti varētu būt piemērotākā vieta. Kas attiecas uz laistīšanu, tad šim telpaugam jāuzmana, lai augsne visu laiku būtu viegli mitra, tāpēc nekādā gadījumā to nedrīkst iekaltēt, kā arī pārlaistīt nevajadzētu. Ja augsnes virskārta ir sausa, tad augu ieteicams aplaistīt. Piemērota temperatūra tam būs, sākot no +16 līdz +18 grādiem. Mēslot nevajadzētu biežāk, kā reizi mēnesī, mainot vispārējo mēslojumu ar telpaugiem paredzēto mēslojumu.

Apaļo auglīšu pušķis - nertera jeb gomozija

Šis telpaugs ir ļoti interesants – tas veido zemus, ložņājošus, smaragdzaļus dzinumus, kas veido sūnām līdzīgu paklāju puķu podā, taču virs tā augs veido krāsainas zirņu lieluma odziņas, kas visbiežāk ir koraļsarkanā vai oranžā krāsā. Tā kā augļi izaug ļoti daudz, tad augs izskatās ļoti dekoratīvi un koši, turklāt šie auglīši parādās tieši rudens sezonā un saglabājas arī ziemā. Ne velti šis telpaugs bieži izvēlēts kā dāvana, jo ziemas sezonā tas būs daudzkārt skaistāks par jebkuru griezto ziedu, turklāt tam ir paliekoša vērtība. Košie auglīši uz dzinumiem saglabājas aptuveni divus mēnešus, tad tie pamazām nokalst un nobirst, taču augs pat bez šīm bumbiņām ir gana dekoratīvs. Pēc dekoratīvo augļu nobiršanas noteikti nevajag augu izmest, ja pienācīgi par to rūpēsies, pavasarī tas uzziedēs un rudenī veidos jaunus augļus.

Arī šim telpaugam jāizvēlas gaiša vai daļēji noēnota vieta, lai pavasarī tas aplaimotu ar skaistiem ziediem. Noteikti jāpiemēro sekls puķu pods, taču vēl svarīgāk ievērot regulāru laistīšanu. Augsnei jābūt regulāri mitrai, taču saknes nedrīkst mirkt ūdenī, tāpēc lieko ūdeni vienmēr nolej no paliktņa apakšas. Nerteras jeb gomozijas kopšanā jāievēro, lai augu nelaistītu no augšas vai arī nerasinātu, citādi dzinumi var nopūt. Mēslot nepieciešams reizi mēnesī, bet ziemā vēl retāk.

Viltotie fizāļi jeb krāšņā korālene

Korālenei raksturīga tumši zaļa lapotne un apaļi, oranžsarkani augļi, kas atgādina fizāļus. Šo augu lielākoties audzē kā viengadīgu telpaugu, turklāt savu dekorativitāti tas atrāda tieši ziemas sezonā ar skaistajām, dekoratīvajām bumbiņām lapotnē, kas ir indīgas, tāpēc bērniem jāpiekodina, ka augļi nav ēdami. Šim augam nepieciešama gaiša, bet ne pārāk silta vieta, tāpēc, ja izvēlies palodzi, raugies, lai radiatora siltums augam nekaitētu. Optimālākā temperatūra augam ir +15o grādi.

Šim telpaugam ir svarīgs gaisa mitrums – tāpēc gaisā var izsmidzināt ūdeni vai arī auga tuvumā turēt trauku ar ūdeni. Pārāk siltos, sausos gaisa apstākļos augs neatrādīs savu daili. Ar pārlaistīšanu nevajadzētu aizrauties, to vajadzētu darīt tikai tad, kad augsne ir sausa, tāpēc arī pārlaistīšana nenāks par labu, taču mēslot gan vajadzētu biežāk – aptuveni reizi divās nedēļās ar telpaugu mēslojumu. Kad augam dekoratīvie augļi nobiruši, dzinumi jāsaīsina uz pusi, savukārt vasarā augam patiks, ja tas tiks izlikts ārā.

Virtuves karalis – ripsālis

Apkopojot dekoratīvos telpaugus virtuvei, nevar nepieminēt ripsāli. Lai arī šim telpaugam nav koši dekoratīvie augļi, tas ir kā radīts tieši šai telpai, jo tā gaisa saknes ''apēd'' visus virtuves izgarojumus, tieši tāpēc augam piemērota vieta būs virs tvaiku nosūcēja, ledusskapja vai vienkārši uz virtuves iekārtas virsmas, taču, tā kā tas ir nokarens, jāizvēlas vieta, kur tas netraucētu. Šim augam raksturīgs nokarenu stumbru mudžeklis, kas dažkārt var izaugt pat divus metrus garš.
Virtuves klimatiskie apstākļi ir kā radīti šim augam – vidēji mitrs gaiss, viegli noēnota vieta, taču to audzēšana ir pateicīga, jo tas izdzīvos pat tad, ja par to īpaši nerūpēsies. Arī tad, ja telpā temperatūra būs tuvu nulles atzīmei, tas izdzīvos.

Augam patīk, ja to ik pa laikam aprasina. Augšanas periodā ripsālis jālaista kārtīgi, īpaši ziedēšanas laikā, taču starp laistīšanas reizēm jāļauj zemei viegli izžūt. Tā kā ripsālis ir kaktusu dzimtas augs, tam nepieciešama speciālā augsne kaktusiem. Pret mēslošanu augam nav īpašu prasību – būs gana, ja to palutinās ar mēslojumu reizi mēnesī, taču, jo vairāk mēslosi, jo ātrāk ripsālis augs, tāpēc, ja nevēlies, lai tas pārāk izplešas, tad mēslo retāk.

Augs, kas ilgi priecē - Japānas skimmija

Foto: Shutterstock

Lai arī visus šos telpaugus vieno interesanti dekoratīvie augļi, tad šis augs tos atrāda visilgāk, parasti no vasaras līdz pat ziemai, tieši tāpēc augs ir iemantojis daudzu labpatiku. Zem šī eksotiskā nosaukuma slēpjas šādas raksturīgākās pazīmes - zems, lēni augošs mūžzaļš krūms ar tumši sarkaniem augļu ķekariem, kas ļoti ilgi saglabājas pie krūma.

Šim telpaugam nepieciešami šādi apstākļi - vidēji gaiša vai ēnaina vieta, ar vēsu vai mēreni siltu klimatu. Augam nepatiks sauss gaiss, daudz labāk tas jutīsies vidēji mitrā gaisā, tāpēc auga lapas var rasināt, ja nepieciešams. Laistīt augu vajadzētu tad, kad augsnes virskārta kļuvusi sausa, taču ziemas sezonā pat nedaudz retāk. Mēslot telpaugu vajadzētu reizi divās nedēļās.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!