Foto: Shutterstock

Jaunāka vai vecāka māja, plaisas apmetumā var parādīties jebkurai ēkai. Par to, kā rīkoties šādās situācijās un kas ir radušos plaisu cēlonis, portāls TavaMāja.lv noskaidroja, konsultējoties ar apmetuma un apdares speciālistiem.

Kā skaidro nozares speciālisti no Apmest.lv, jaunā fasādes apmetumā plaisas parādās ne ilgāk kā gadu pēc apmetuma darbu pabeigšanas, un tam var būt dažādi iespējamie cēloņi.

Kāpēc veidojas plaisas

Fasādes apmetums var plaisāt, ja tas ir uzklāts uz nepareizi sagatavotas pamatnes. Pamatnei ir jābūt attīrītai no irstošām daļām, putekļiem un krāsu paliekām. Pirms jauna apmetuma uzklāšanas, obligāti jābūt nokaltam vecajam apmetumam, jo uz vecā uzklāts, tas vienmēr plaisās un atslāņosies.

Vēl kāds iemesls, kāpēc fasāde plaisā - tehnoloģiju neievērošana. Piemēram, pārāk bieza slāņa uzklāšana vienā reizē vai arī priekšlaicīga apmetuma pārrīvēšana.

Pastiprināti apmetums var plaisāt arī logu un durvju aiļu stūros vai vietās, kur saduras dažādi materiāli, piemēram, koks un mūris.

Vecā apmetuma plaisāšanu veicina laikapstākļi un it īpaši apmetuma samirkšana un sasalšana.

Vecas fasādes apmetuma plaisāšana var būt tikai sekas pašas ēkas mūru plaisāšanai.

Ko darīt ar plaisām fasādes apmetumā

Speciālisti skaidro, ka plaisu vietas vajag izklapēt ar āmuru, lai noteiktu - vai apmetums ir tikai saplaisājis vai arī ir atslāņojies. Ja plaisas varētu kvalificēt kā mikroplaisas un apmetums nav atslāņojies, tad fasādes izskatu var uzlabot, to pārkrāsojot. Ja apmetums ir atslāņojies, tad tas ir jānokaļ, virsma ir pareizi jāsagatavo un jāuzklāj jauns apmetums un apdare.

Lai pasargātu fasādes apmetumu no plaisāšanas, svarīgi neļaut tai saskarties ar tiešu lietusūdens nokļūšanas uz tā, piemēram, no bojātas lietusūdens noteksistēmas.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!