Ja vēlies māju rotāt latviskiem dekoriem, puzurs būs īstā rota. Tradicionāls rotājums, kas veidots no salmiem, niedrēm, labības stiebriem, harmoniski iekļausies arī mūsdienīgā interjerā un ieviesīs svētku noskaņu, turklāt latvisku. Ja vēl neesi iemēģinājis roku šī dekora veidošanā, pēdējais laiks to darīt, turklāt ar meistarklases vadītājas Ausmas Spalviņas padomiem tas nemaz nešķitīs tik sarežģīti.

Puzuri ir vieni no senākajiem ziemas saulgriežu rotājumiem, kas bija neatņemama sastāvdaļa latviešu sētās jau krietnu laiku pirms šobrīd zināmākā un galvenā Ziemassvētku rotājuma – eglītes. Griestos iekārtie puzuri veido gaismu spēles uz sienām, radot ēnas ar latvju rakstiem, tāpēc rotājumam ir ne vien spēcīga mitoloģiska nozīme, bet arī ļoti smalka dekoratīva funkcija.

Meistare stāsta, ka puzurus var veidot no jebkura materiāla, kuram pa vidu ir caurulīte, piemēram, smilgām, niedrēm, latvāņiem vai pat kokteiļu salmiņiem mūsdienīgā interpretācijā. Lai vai kādu materiālu izmantotu, svarīgi, lai tas būtu izžuvis sauss. Pēc tam materiāls jāatlapo, jānogriež nederīgie posmi, piemēram, ieplaisājušie vai saspiestie. Kad visi posmi sagarināti vienādos izmēros, satin buntītēs un izmanto kā materiālu puzuru vēršanai.

Meistare rāda, ka visupirms priekšā jāliek 12 vienāda resnuma salmus. Puzuru veidošanas lietpratēja stāsta, ka var izmantot vilnas, lina vai citus stiprus diegus. Diedziņš jāiever adatā, lai katru salmu varētu vieglāk uzvērt.

Vispirms diegā iever trīs posmus, iegriež tos tā, lai izveidojas Dieva zīmīte trijstūra formā, sasien galu mezglā. Virs izveidotās zīmes uzver vēl divus salmus, piever to klāt Dieva zīmei un izveido mezglu, lai izveidotā forma stingri nostiprinās. Tad uzver atkal divus posmus, pievelk klāt, izveido mezglu tāpat kā iepriekš. Šādi verot, veidosies trijstūrīši – viens uz augšu, otrs uz leju, viens uz augšu, otrs uz leju vērsts.

Izveidotos trijstūrus savieno ar vienu ievērtu salmiņu, savieno tos un veido piramīdas formu, kas vērsta uz leju. Tālāk iever salmus pa vienam piestiprina tos, līdz izveidojas salmu kristāla forma.

Piesien diegu, nogriež liekos diegus un piesien atkal jaunu diegu, ko izmantot iekāršanai. Šis nelielais veidojums ir pamatforma, no kuras tad tālāk var veidot dekorus – lielākus un sarežģītākus. Saliekot kopā šādus dažāda izmēra kristālus, veidosies eleganta un oriģināla mājas rota. Video pamācību puzura veidošanai skatīt augstāk.

Mūsdienīgākā interpretācijā vari salmus nopūst ar kādu krāsu, piemēram, zelta vai sudraba.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!