Foto: Shutterstock

Gulta ir vieta, kur mēs sākam un noslēdzam dienu, pavadot tajā vismaz ceturtdaļu no savas dzīves. Ir ļoti būtiski zināt pareizo veidu, kā izmazgāt, izžāvēt un uzglabāt gultasveļu un uzturēt segas un spilvenus tīrus.
Universālveikala ''Debenhams'' mājas preču nodaļas konsultante Evita Dreimane sniedz padomus, kā gultu padarīt par tīrāko, jaukāko un ērtāko vietu mājā.

Gulta ir vissvarīgākā mēbele guļamistabā, tāpēc iegādājoties pārliecinieties, vai tai ir pietiekošs izmērs, atrodiet vislabāko matraci jūsu vajadzībām, tāpat izvēlieties guļamistabai pareizo apgaismojumu un temperatūru (ieteicama temperatūra labam naktsmiegam ir +18,5 oC). Jo telpa būs tumšāka, vēsāka un klusāka, jo mierīgāks un kvalitatīvāks būs jūsu naktsmiers.

Palagi

Palagu kopšana ir katra cilvēka personīga izvēle, taču būtu labi, ja varētu praktizēt regulāru kopšanu – mazgājot palagus reizi nedēļā, tādējādi izvairoties no liekiem putekļiem guļamajā zonā. Mazgāšanai ieteicams izmantot siltu (60 oC), nevis verdošu (90 oC) ūdeni, jo ļoti karsts ūdens var saraut auduma šķiedras. Krāsaino gultas veļu ieteicams mazgāt, izgriežot to uz otru pusi. Ja palagi ir no kāda īpaša auduma, tad pirms mazgāšanas obligāti ir jāiepazīstas ar norādēm uz kopšanas etiķetes.

Ja pirms naktsmiera izmanto kosmētiku – dažādus krēmus un/vai losjonus, tad ieteicams lietot baltu gultas veļu, jo bieži vien kosmētika satur oksidējošas vielas, kas var veidot pleķus uz krāsaina auduma. Baltu audumu būs vieglāk izbalināt mājas apstākļos, lai tas atkal izskatītos kā jauns.

Gultas veļu ir ieteicams gludināt, taču, lai šo procesu atvieglotu, dari to tad, kad palagi vēl nav līdz galam izžuvuši, vai arī uzstādi veļas žāvētājā programmu, kas atstāj drēbes mazliet mitras (gatavas gludināšanai). Pirms gultas veļas uzglabāšanas pārliecinies, ka tā ir pilnīgi sausa.

Turi gultas veļu glīti salocītu vēsā, sausā skapī vai atvilktnē. Neglabā palagus plastmasas kastēs, jo tie var veicināt mitruma rašanos un miltrasas veidošanos.

Spilveni un segas

Lai aizsargātu spilvenus un segas, ieteicams izvēlēties spilvendrānas un segu pārvalkus ar aizdari (pogas, spiedpogas, rāvējslēdzējs), tādejādi pasargājot spilvenu pildījumu no matu vai ķermeņa kosmētikas, kas tajā var iesūkties un radīt diskomfortu.

Spilvenus un segas ieteicams mazgāt vismaz divas reizes gadā. Lielākā daļa no gultas klājuma sastāvdaļām ir paredzēti, lai tos mazgātu (pārbaudiet spilvena kopšanas etiķeti) veļasmašīnā. Mazgāšanai ieteicams izmantot maigu šķidro mazgāšanas līdzekli nevis pulveri, jo pulveri visbiežāk kārtīgi neizskalojas no auduma šķiedrām. Segas un spilveni jāmazgā divas reizes, vienu ar šķidro mazgāšanas līdzekli, otru – izmantojot tikai skalošanas programmu, lai spilveni/segas būtu pilnībā izskaloti.

Segas un spilveni ir kārtīgi jāizžāvē, lai to pildījums nesāktu pelēt, veicinot veselības problēmas. Ja ir bažas par pilnīgu izžāvēšanu mājas apstākļos, tad ieteicams ir segas un spilvenus nest uz ķīmisko tīrītavu, kur tīrīšanu veic speciālisti.

Ilgmūžība

Ikdienā, pārklājot gultu, ir ieteicams sabužināt spilvenus un izpurināt segas, lai pildījums netiktu saplacināts un kalpošanas laiks pagarinātos.

Ar regulāru spilvenu un segu kopšanu tā ilgmūžība var ilgt vairākus gadus. Ilgtermiņā labāk kalpos dabīgā pildījuma segas un spilveni, taču tad iegādes brīdī būs nepieciešams lielāks finansiālais ieguldījums. Sintētiskās segas un spilveni būtu jāmaina ik pēc pieciem gadiem. Ja no rītiem mostaties ar galvas sāpēm, spilvens vai sega ir zaudējuši formu, tas nozīmē, ka ir laiks lūkoties pēc jauniem spilveniem un segām.

Alerģiskiem cilvēkiem būtu ieteicams mainīt spilvenus ik pēc pāris gadiem, kā arī konsultēties ar tirgotājiem, lai iegādātos vispiemērotākā pildījuma spilvenus un segas.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!