Foto: Shutterstock
Dzīvē neizbēgami iekārtots tā, ka mantas ar laiku nolietojas, un no tām agrāk vai vēlāk būs jāatvadās. Bet vai tiešām no pilnībā visa? Vēsturiski trauki un servīzes, kuras vecmamma nodevusi nākamajai paaudzei, pavisam mierīgi var uzturēt labā lietošanas kārtībā, taču tos svarīgi pareizi kopt. Iepazīsti knifiņus, kas palīdzēs vēsturisko trauku kolekcijai nezaudēt savu brīnumaino šarmu.

Uzreiz pasaki "nē" trauku mašīnai. Saprotams, ka, dzīvojot 21. gadsimtā, daudzi pieraduši pēc vakariņām iet atpūsties, bet pārējo darbu atstāt trauku mašīnai, taču šis ir viens no svarīgākajiem noteikumiem senu trauku kopšanā. Trauku mašīnas spiediens un jauda ir pārāk spēcīga, un tā rezultātā ar laiku var izzust servīžu skaistie un greznie ornamenti. Ja tā padomā, tad to mazgāšana ar rokām aizņem tikai pāris minūtes, bet pretī saņemsi izturīgus un elegantus traukus, kurus lietot vēl ilgi.

Foto: Shutterstock

Vēsturiskos traukus ieteicams mazgāt atsevišķi, nevis kopā ar citiem priekšmetiem. Piepildi pus izlietni ar siltu (ne karstu) ūdeni un pievieno nedaudz mazgāšanas līdzekļa. Būtu labi izmantot tādas ziepes, kuru sastāvā nav vielas ar citrusaugļu smaržu vai iesaisti, piemēram, limonēnu. Traukus uzreiz nevajag berzt, bet atstāt kādu mirkli mērcēties, lai piekaltušākos netīrumus nedaudz atmiekšķētu. Vēl atceries, ka traukiem jāļauj atdzist, jo sakarsušu trauku mazgāšana pie nekā laba nenovedīs.

Reizēm uz skaistajām kafijas krūzītēm paliek nospiedumi no ik rīta tējas vai kafijas. Lai no tiem atbrīvotos, nedrīkst mazgāšanu atlikt uz nākamo dienu – pie tīrīšanas darbiem jāķeras pēc iespējas ātrāk. Sākumā iemērc krūzīti etiķī uz neilgu mirkli, pēc tam samitrini lupatiņu ar ūdeni un mazgāšanai ņem talkā sāli vai sodu. Uzmanīgi nomazgā traukus un beigās kārtīgi noskalo. Vairāk par spodrību zaudējušo krūzīšu mazgāšanu lasi šeit.

Foto: Shutterstock

Lai izvairītos no trauku malu apsišanas, ieteicams blakus izlietnei izklāt nelielu dvielīti. Pašā trauku mazgāšanas procesā izvēlies mikrošķiedru saturoša materiāla drānu vai sūkli, kas neatstās nevēlamas švīkas. Mazgā ļoti maigi!

Kad trauki pareizi nomazgāti, uzreiz tos neslauki, bet atstāj nožāvēties. Pēc mazgāšanas traukus ieteicams glabāt tā, lai tie neskrāpētos viens pret otru, tāpēc šķīvīšus neliec vienu virs otra vai arī ieklāj starp tiem salvetes, lai neapskrāpētu smalkos rotājumus. To pašu der ievērot, liekot plauktos smalkās tasītes. Vislabāk uz apakštasītēm likt krūzīti un glabāt traukus šādi, bet, ja nav tik daudz vietas, arī starp tasītēm ieklāj salvetes.

Padomi apkopoti no bloga "Like a Saturday" un "NewEngland".

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!