Fоtо: Shutterstock
Vasara nav iedomājama bez dārza svētkiem un gaļas cepšanas, bet, lai patvertos no laikapstākļiem – lielisks palīgs ir lapenīte. Lai gan veikalos var iegādāties saliekamās nojumes, var uzcelt arī nojumi no koka, kas kalpos ilgtermiņā. Kā pareizi apstrādāt koka lapeni, lai tā ilgāk kalpotu, "Tava Māja" padomus sniedz Latvijas Valsts koksnes ķīmijas institūta (KĶI) Koksnes bionoārdīšanās un aizsardzības laboratorijas vadītājs Bruno Andersons.

Kā atgādina Andersons, koksnes kalpošanas laiku var ievērojami pagarināt, apstrādājot ar piemērotiem aizsardzības līdzekļiem.

"Ja koksne ir kontaktā ar augsni, nepieciešama dziļāka apstrāde, koksni impregnējot, proti, piesūcinot īpašās iekārtās, tajā skaitā ar vakuuma-spiediena metodi," pamāca speciālists. "Ja lapenes koka elementi atrodas virs augsnes, apstrādi var veikt īpašnieks."

Viņš gan iesaka veikt koksnes dubultapstrādi, kā arī dalās ar padomiem soli pa solim, kā veikt koksnes apstrādi:

  1. Koksnē iesūcina kādu no veikalā ieejamiem aizsardzības līdzekļiem uz ūdens bāzes (speciālists iesaka "Bochemit Profi" vai citu, kurš paredzēts koksnei āra apstākļos); šķīdumu uzklāj divas reizes ar otu, neļaujot koksnei nožūt. "Tādā veidā apstrādātas koksnes virsma dažu milimetru dziļumā būs aizsargāta no koksnes sēnēm un koksngraužiem, un daļēji arī no atmosfēras iedarbības," skaidro KĶI speciālists.
  2. Pēc tam, kad koksne ir labi nožuvusi, tai uzklāj āra apstākļiem domātu koksnes pārklājumu – vislabāk divās kārtās. Pirmajai kārtai speciālists iesaka izmantot grunti, bet otrai – krāsu. Tāpat viņš iesaka izvēlēties pārklājumu, kas uz koksnes virsmas neveido plēvi. "Grunti un krāsu uzklāj pēc iespējas plānās kārtās. Ilgāk saglabāsies pigmentēti pārklājumi," norāda KĶI eksperts. Viņš arī skaidro – ja koksne pirms krāsošanas apstrādāta ar aizsardzības līdzekli, arī pārklājums saglabāsies ilgāk.

"Pārklājumu ieteicams regulāri atjaunot, lai saglabātu gan dekoratīvās īpašības, gan pasargātu koksni no pārmērīgas mitruma uzsūkšanas," piebilst Andersons. "Ar piemērotiem līdzekļiem apstrādāta koksne "elpos", uzņems un atdos mitrumu un neplaisās."

Ja arī tev ir kāds jautājums par remontdarbiem, būvniecību, mēbelēm vai mājokļa iekārtojumu, tad raksti to komentāru sadaļā vai arī e-pastā: maja@delfi.lv.

Читайте нас там, где удобно: Facebook Telegram Instagram !