Foto: Shutterstock
Klāt sīpolu novākšanas laiks, bet ne visos dārzos to var darīt, jo loki vēl zaļi. "Tavs Dārzs" skaidro, kā novākt ražu un sīpolus uzglabāt tā, lai tie ziemā nebojātos.

"Tavs Dārzs" padomu vaicāja dārzeņkopības ekspertei Mārītei Gailītei, kā arī pieredzes bagātajai dārzniecei Guntai Karitonei no Jaunraunas, kas arī savā dārziņā lolo sīpolus, iespaidīgos ziloņķiplokus un citus augus, tostarp arī dažādas puķes.

Kad jānovāc sīpoli?

Mārīte Gailīte uzsver, ka jāskatās uz lakstiem, proti, ja tie visi nokrituši gar zemi vai ir kā pārlūzuši, ir īstais laiks novākt sīpolus. "Ja ikdienas patēriņam – var vākt tagad, bet, ja rudenim un uzglabāšanai, jāpagaida, kad visā dobē loki būs noliekušies," pamāca speciāliste.

Savukārt Gunta dārzkopībā vadās pēc Mēness fāzēm un to cenšas ievērot arī sīpolu novākšanā. Dārzniece joko, ka sīpoli viņai "izaugot kā zirgi".

"Sīpolus cenšos vākt sausā zīmē (Auna, Strēlnieka vai Lauvas). Var ticēt, var neticēt, katram jau savas metodes," tā sarunā ar "Tavs Dārzs" teic audzētāja. Viņa gan pati savā dārziņā sīpolus nav novākusi, jo tiem vēl ir zaļi laksti, pagaidīs, kad sāks liekties. Novākti vien viņas audzētie milži – ziloņķiploki, parastie ķiploki vēl stāv augsnē un gaida savu novākšanas kārtu. Gunta atminas, ka savulaik mammas māsa, kas bija dārzniece, braukusi uz lieliem sīpolu laukiem, kur ar milzīga bluķa palīdzību rullējusi nost lielos lakstus – tā visi laksti nogludinājušies. Pēc tam tie dažas dienas pastāvējuši uz lauka un tikai tad vākti.

Kā novākt sīpolus?

Foto: Shutterstock

Lielākoties sīpoli tiek izrauti ar rokām – to arī apstiprina dārzeņkopības eksperte. Tāpat to novākšana ir atkarīga no augsnes, proti, cik tā ir smaga. "Parasti sīpolus var izraut," mierina Mārīte. "Tavs Dārzs" gan atgādina, ka rakšana ar dakšām var netīšām traumēt sīpolu, kā rezultātā par ilgstošu uzglabāšanu vairs nebūs ne runas.

Gunta labprāt dalās arī savā pieredzē – viņa sīpolus noloka, bet pēc tam divas nedēļas patur uz lauka, ļaujot tiem nobriest. Dārzniece sīpolus rauj ārā ar rokām, jo tie knapi ar saknēm turoties zemē.

Viņa arī atklāj knifiņu, ir aizgūts no seniem laikiem: "Kad sīpolus novāc, trīs vai četras dienas tiem jāpastāv uz dobes. Nav svarīgi, vai lietus līst. Saka, ka augsne "izvelk" kaut ko no sīpola, bet tikai pēc šīm dienām griež nost lakstus." Šo knifiņu viņa arī pielieto pati.

Ieteikumi sīpolu žāvēšanai

Foto: Shutterstock

Mārīte iesaka sīpolus pēc novākšanas uzglabāt koka vai plastmasas kastēs, kurām ir redeles, bet pēc tam tos novietot zem nojumes, lai lietus nelīst virsū. Jāņem arī vērā, ka vieta jāizraugās tāda, lai sīpolus žāvētu caurvējš.

Lai sīpola kakliņš ātrāk izžūtu, var iegriezt ar nazi lakstā, bet tā, lai netraumētu pašu sīpolu. Kad divas vai trīs zvīņu kārtas ir sausas, var domāt par lakstu samazināšanu. Kā stāsta Mārīte, lakstus var griezt tā, lai tie ir 3 līdz 4 centimetrus no sīpola. Viens no svarīgākajiem aspektiem žāvēšanā – arī lakstiem ir jāizžūst, jo tikai tā sīpolus varēs ilgāk uzglabāt.

Arī Gunta iesaka iegriezt lakstā, jo tad tas ātrāk izžūst. Mazākam lakstam viņa izdara vienu iegriezumu, pāršķeļot uz pusēm, bet lielākiem lakstiem iešķeļ krusteniski. Kā stāsta audzētāja, saulainā laikā sīpolus var uz lauka žāvēt, pēc tam viņa tos savāc un aiznes uz kādu ēku, kur ir caurvējš. Tur sīpoli stāv līdz rudenim, kad klāt salnas. Veco miziņu viņa noņem nost, rūpīgi apbužina sīpolus, glīti tos kārto pītos grozos un nes uz māju.

Lūk, dažādas idejas sīpolu žāvēšanai:

View this post on Instagram

A post shared by @tycascape on Jun 27, 2019 at 10:22am PDT

Sīpolus var ielikt koka restēs vai arī vienkārši tos pakarināt.

View this post on Instagram

A post shared by Timo Taulavuori (@taulavuori) on Jul 23, 2019 at 10:13pm PDT

Ja laikapstākļi atļauj – žāvē tos kaut vai uz lauka.

View this post on Instagram

A post shared by Clube da Cebola (@clubedacebola) on Feb 28, 2019 at 11:47am PST

Sīpolu uzglabāšana telpās

Foto: Shutterstock

Dārzeņkopības eksperte atgādina – sīpoli jāglabā jebkurā sausā, labi vēdināmā telpā. Tas noteikti nav pagrabs. "Sīpolus var likt grozos, kastēs, taisīt pīnes vai bizes, bet mūsdienās virtuvēs nav tik lielas vietas bizēm, lai gan tās izskatās skaisti un ir ļoti parocīgas," piebilst Mārīte, "vēl svarīgi, lai, uzglabājot sīpolus, telpā pastāvīgi ir sauss gaiss."

Gunta sīpolus uzglabā siltā un sausā telpā, bet ziemā tos pārbauda, ja nu gadījumā kāds sāk bojāties. "Arī mana vecmamma sīpolus turēja lielos un pītos grozos. Viņa tos novietoja krāsns tuvumā, kur sīpoli ideāli saglabājās," atminas Gunta, kura arī turpina vecmammas metodi, proti, sīpolu uzglabāšanu pītos grozos. Taču, ja ir vēlme, Gunta mudina arī sapīt no sīpoliem skaistas pīnes.

Zemāk vari smelties arī citas idejas sīpolu uzglabāšanai mājoklī:

Var izveidot speciālas kastes, kur glabāt ne tikai sīpolus, bet arī ķiplokus. Tās var izgatavot ne tikai no koka, bet arī elpojoša auduma, piemēram, lina.

Vai arī uzšūt speciālus maisiņus, kas paredzēti sīpoliem. Varēs šos maisiņus papildināt katru reizi, kad tie iztukšosies.

Kad sīpoli būs beigušies, maisiņus varēs izmantot citam mērķim, piemēram, ābolu uzglabāšanai.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!