Foto: Shutterstock
Kad dāvanām bagātākie svētki aizvadīti, rodas jautājums – ko iesākt ar visu šo dāvanu iesaiņojumu, kastēm un kastītēm, kas palikušas pēc dāvanu un pirkumu atsaiņošanas? "Zaļās jostas" speciālisti apkopojuši sabiedrībā izplatītākās praktiskās kartona kastu pielietošanas iespējas, kas ļaus ne tikai taupīt resursus un saudzēt dabu, bet arī radīt mājsaimniecībā noderīgas lietas.

"Vai zinājāt, kā lietotas kastes var palīdzēt saudzēt vidi? Gada nogalē "Zaļā josta" rīkoja radošo konkursu "Iepakojuma kastes pārvērtības", kurā aicināja iedzīvotājus dalīties ar idejām, kā iepakojuma kastes var lietot atkārtoti, tādējādi saudzējot vidi un samazinot atkritumu apjomu. Iedzīvotāji iesūtīja vairāk kā 180 radošas idejas kartona kastu otrreizējas izmantošanās iespējām un demonstrēja lieliskus piemērus šādu praktisku ideju īstenošanā dzīvē," stāsta organizācijas pārstāve Aija Caune. Labākās idejas apkopotas, lai iedvesmotu iedzīvotājus, pirms izmest kartona kastes, vispirms aizdomāties, kā tās ir iespējams izmantot atkārtoti.

Iepakojuma kaste pārtop dāvanu kastē


Ņemot talkā lietoto dāvanu iesaiņojamo papīru, kreppapīra pārpalikumus vai pat lietotas salvetes, kartona kasti var dekorēt, izgatavojot gaumīgas dāvanu kastītes, kuras dāvanas saņēmējs varēs pēc tam izmantot citu lietu uzglabāšanai.
Foto: Sandra Skļepoviča

Iepakojuma kaste kļūst par kaķu māju


Kā vēsta tautas ticējums – lai noķertu kaķi, atliek vien nolikt kartona kasti, kaķis pats tajā iekāps. No kartona kastēm iespējams izgatavot lielākas vai mazākas guļvietas un mājiņas mājdzīvniekiem.
Foto: Salaspils PII Saime "Kāpēčiši"

Iepakojuma kaste pārtop par rotaļu māju


Bērnu rotaļas raisa iztēli. Arī otrreizējo izejvielu izmantošanai darbā ar bērniem ir īpaša nozīme. Kas var būt jaukāks par leļļu vai rotaļu mājas pagatavošanu kopā ar bērniem, par pamatu ņemot nevajadzīgas kartona kastes?!
Foto: Anika Mateus

Iepakojuma kaste pārtop par mēbeli


Zināji, ka mūsdienās kartons aizvien plašāk tiek pielietots mēbeļu rūpniecībā? Neej pakaļ jaunam kartona galdiņam uz veikalu – izgatavo to pats! Šāda mēbele, pārdomāti uzprojektēta, kalpos ilgi un izskatīsies oriģināli jebkurā interjerā.
Foto: Raivis Tjaguns

Iepakojuma kaste pārtop dizaina elementā


Kartons ir mīksts un viegls materiāls, tāpēc tas viegli padodas griešanai, locīšanai un līmēšanai. Ļauj vaļu fantāzijai un darini no kartona kastēm gaismekļus, dekorus, svētku atribūtus un citas mājsaimniecībā noderīgas lietas.
Foto: Rēzija Klevinska

Iepakojuma kaste pārtop par iepakojuma materiālu


Nemet ārā kasti, kurā esi saņēmis dāvanu vai sūtījumu no pakomāta. Nereti visparastākā kartona kastīte var kļūt par askētisku, gaumīgu un simpātisku iesaiņojumu lietu dāvināšanai vai uzglabāšanai.
Foto: Mārīte Zariņa

Iepakojuma kaste pārtop par metodisko materiālu bērniem


Bērni mācās rotaļājoties, un nereti tieši rotaļu laikā izglītojošie materiāli tiek ātri nobružāti. Kādēļ regulāri tērēt līdzekļus, pērkot aizvien jaunus metodiskos materiālus bērniem, ja tos iespējams izgatavot pašu spēkiem, ņemot talkā vecās kastes. Daudzās pirmsskolas izglītības iestādēs un ģimenēs no kartona kastēm tiek gatavotas spēles un materiāli matemātikas, dabas zinību, valodu un citu iemaņu apguvei.
Foto: Valmieras PII Vālodzīte "Lācuki" grupiņas audzinātājas

Iepakojuma kaste pārtop sīklietu organizatorā


Kaste kastē un kārtība garantēta! Lai sakārtotu virtuves plauktiņus, ieviestu kārtību zeķu atvilktnē un sašķirotu bērnu zīmēšanas piederumus pa krāsām, liec lietā kartona kastes, izgatavojot no tām parocīgus sīklietu, garšvielu, zīmuļu un citu lietu organizatorus.
Foto: Lauma Truhņēviča

Noderīgi zināt!

Atbilstoši "Eurostat" datiem, pēdējo 10 gadu periodā no 2009. līdz 2019. gadam papīrs un kartons bija galvenie radītie izlietotā iepakojuma materiāli Eiropas Savienībā. 2019. gadā radīti 32,2 miljoni tonnu papīra un kartona atkritumu – kopš 2009. gada šī atkritumu plūsma ir pieaugusi par 23,2%. Latvijā radītais iepakojuma atkritumu daudzums ir pieaudzis par 22,4%, sastādot 261689 tonnas 2019. gadā valstī kopumā jeb 136,74 kg uz vienu iedzīvotāju. 2019. gadā Eiropas Savienībā izplatītākais radītais iepakojuma atkritumu veids bija papīrs un kartons, veidojot 40,6% no kopējā radītā iepakojuma atkritumu apjoma.

Kartona kastu izgatavošanai pārsvarā tiek izmantota zemas kvalitātes celulozes šķiedra, kas iegūta no otrreizējām izejvielām. Tas padara kartonu par mazvērtīgu otrreizējo izejvielu, kuras pārstrādes iespējas ir ierobežotas. Tāpēc kartona kastu atkārtota izmantošana, pārveidošana un pielietošana jaunu izstrādājumu darināšanā ir lielisks veids, kā mazināt radīto atkritumu apjomu un efektīvi pielietot resursus.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!