Foto: Publicitātes foto
Mitrajās un drēgnajās rudens dienās tā vien gribas ieritināteis zem segas – omulības pēc un, protams, lai sasildītos. Ja ar apkuri vien nepietiek, lai māju pietiekami sasildītu, talkā var ņemt pārvietojamo elektrisko sildītāju. Taču ierīcei, kurai ir gana daudz plusu, ir arī būtisks trūkums – to lietojot, jāievēro pastiprināta drošība, lai nenotiktu uguns nelaime.

Ar padomiem, kā izmantot elektrisko sildītāju droši, nejauši nenodarot kaitējumu savam mājoklim, dalās apdrošināšanas uzņēmuma "Gjensidige Latvija" eksperti.

Laikā, kad piedzīvojam ļoti strauju gāzes un apkures cenu pieaugumu, ne vienā vien mājoklī resursu taupības dēļ gada aukstajos mēnešos vidējā gaisa temperatūra būs zemāka kā citus gadus. Tieši tādēļ daļa iedzīvotāju meklē veidus, kā nodrošināt papildu siltumu mājoklī, piemēram, izmantojot elektriskos sildītājus.

"Elektriskie sildītāji ir kompakts un fleksibls telpas apsildes veids, tomēr no ugunsdrošības viedokļa tas prasa papildu uzraudzību. Tā kā sildītājus lietojam sezonāli, un ilgu laiku tie mēdz stāvēt kādā nostūrī, pirms lietošanas ir būtiski pārliecināties par to gatavību darbam. Proti, ir ļoti svarīgi pārskatīt ierīces tehnisko stāvokli, vai nav acīmredzami elektronikas bojājumi, kā arī, vai pašu sildītāju un tā motoru neklāj putekļu kārta, jo tieši tas ir viens no uguns katalizatoriem, kas mazu dzirksteli var pārvērst par ugunsnelaimi," skaidro "Gjensidige Latvija" īpašuma un nestandarta atlīdzību veidu grupas vadītājs Dmitrijs Neilands.

Vispirms – pārliecinies par tehnisko stāvokli

Nereti elektrisko sildītāju atsākam izmantot tikai rudens sezonā un gada siltajos mēnešos tas netiek lietots, tādēļ būtiski sākt apkopi ar sildītāja tīrīšanu. Ja jūsu sildītāju klās bieza putekļu kārta, tas ne tikai ietekmēs tā veiktspēju, bet arī apdraudēs drošību. Uzkrātie putekļi ir īpaši bīstami, jo tie nelielas dzirksteļošanas gadījumā var viegli aizdegties un izraisīt ugunsgrēku. Uz sildītāja ārpuses esošos netīrumus iespējams vienkārši notīrīt, izmantojot sausu drānu, tomēr būtiskāk ir aplūkot vai putekļi nekrājas ierīces iekšpusē. Vairumam sildītāju atliek vien atskrūvēt dažas skrūves, lai varētu brīvi piekļūt motora daļai un to kārtīgi iztīrītu. Sildītājiem, kas aprīkoti ar ventilatoru, noteikti jānotīra arī ventilatora lāpstiņas.

Sildītāja motora tīrīšanai noteikti nevajadzētu izmantot ūdeni, tādēļ piemērotākais rīks apkopei būs putekļsūcējs. Tā no putekļiem atbrīvosi arī pašas smalkākās sildītāja detaļas. Pirms tīrīšanas noteikti pārliecinies, ka sildītājs nav pievienots strāvas avotam, lai izvairītos no elektrotraumām.

Lai izvairītos no elektriskā sildītāja izraisīta ugunsgrēka, pirms tā lietošanas noteikti jāpārbauda ierīces elektrības vads. Pirmā pazīme, kas norādīs uz to, ka sildītāju nevajadzētu izmantot, ir vizuāli bojājumi uz vada izolatora. Ja uz tā ir kāda plaisa, vads ir atklāts vai pat plīsis, noteikti nesavieno to ar elektrotīklu. Bojāts vads būtiski paaugstina elektrisko ugunsgrēku risku jūsu mājoklī, tāpēc pirms lietošanas sazinies ar profesionāli, lai to salabotu, vai iegādājaties jaunu ierīci, ja remonts nav iespējams.

Bez uzraudzības neatstāj

Kā jau jebkuru citu elektronisku ierīci, arī sildītāju nebūtu ieteicams uz ilgu laiku atstāt bez uzraudzības. Noteikti neatstāj to ieslēgtu uz nakti, jo, vairākas stundas darbojoties, sildītājs var pārkarst un aizdegties. Tāpat, ja ilgu laiku dodaties prom no istabas, kurā darbojas sildītājs, noteikti to izslēdz. Jaunākie elektrisko sildītāju modeļi ir aprīkoti ar sistēmu, kas pārkaršanas gadījumā to izslēgs, taču vecākus modeļus nāksies uzraudzīt pašiem.

Tāpat lietošanas laikā svarīgi ik pa laikam pārbaudīt, vai sildītāja vads un kontaktligzda nav uzkarsuši. Ja jūti, ka tie ir palikuši karsti, nekavējoties pārtrauc tā lietošanu. Šādā gadījumā būs nepieciešams sazināties ar elektriķi, lai pārbaudītu, vai kontaktligzda nav bojāta, tāpēc izvairies no tās izmantošanas.

Jo tālāk no uzliesmojošiem priekšmetiem, jo labāk

Lai sildītājs pildītu savu funkciju un būtu arī drošs, īpaši svarīgs ir tā novietojums telpā. Elektrisko sildītāju būtu ieteicams novietot tā, lai tas būtu vismaz viena metra attālumā no viegli uzliesmojošiem sadzīves priekšmetiem, piemēram, dīvāna un gultas. Tomēr īpaša uzmanība jāpievērš, lai tas nav tekstila izstrādājumu – aizkaru, pledu, apģērbu un paklāju tuvumā.

Ja mājoklī ir bērni un mājdzīvnieki, vēlams, lai tie netiktu atstāti vienā telpā ar sildītāju bez uzraudzības.

Tā var izvairīties no nejaušas ierīces apgāšanas vai nelāgiem apdegumiem, jo elektriskā sildītāja virsma var uzkarst līdz pat 80 grādiem.

Tāpat der atcerēties, ka sildītājs ir jānovieto uz līdzenas un stabilas virsmas, lai samazinātu ierīces apgāšanās risku. Noteikti nevajadzētu novietot ierīci uz paklāja, jo tas aiztur siltumu, un sildītāja pārkaršanas gadījumā var viegli uzliesmot.

Izmanto tikai sienas kontaktligzdu

Elektriskais sildītājs patērē lielu jaudu, tāpēc drošāk būs to savienot ar sienas kontaktligzdu, nevis izmantot pagarinātāju. Pārslodzes gadījumā pagarinātājs var pārkarst, kas savukārt var novest pie ugunsnelaimes. Tāpat jāizvairās no vispārējā mājokļa elektrotīkla pārslodzes. Proti, ja vēlies sasildīties ar elektrisko sildītāju, vienlaicīgi neizmanto citas lielas jaudas ierīces kā, piemēram, veļas mazgājamo mašīnu vai elektrisko tējkannu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!