Foto: AP/Scanpix
"Mums vienmēr būs Parīze," saka Hamfrijs Bogarts filmā "Kasablanka", jo tieši Parīze bieži vien ir dažādu filmu uzņemšanas vieta (Greisa Džonsa uz Eifeļa torņa, Odrija Tatū Monmartrā, Odrija Hepberna St-Germain džeza pagrabā), kā arī viena no pasaules skaistākajām pilsētām - ar zeltītajām akmens fasādēm un slavenajiem pieminekļiem. Tomēr, lai kā arī liktos, ka Parīzi zina visi, vienmēr būs kāda daļa no pilsētas, kas paliks neatklāta.


Pilsēta nemitīgi mainās - vecie rajoni tiek renovēti un izveidotas jaunas teritorijas, piemēram, Seine Rive Gauche ap jauno Nacionālo Bibliotēku (Bibliothèque Nationale). Te vienmēr būs kāds jauns bārs vai restorāns, kas vēl nav apmeklēts, jauna maizes ceptuve, nesen atvērta galerija un tas vēl nav viss.

Aiz grandiozajām pilīm un bulvāriem slēpjas klusi pagalmi un dārzi, aiz vēsturiskajām fasādēm atradīsiet amatnieku veikalus un ievērojamus pētījumu institūtus. Parīze ir ne tikai viena no pasaules visvairāk apmeklētākajām pilsētām, tā ir arī ļoti blīvi apdzīvota. Pilsētas centrā būs grūti atrast brīvu vietu, jo viss šeit ir pieblīvēts ar ēkām, rotaļu laukumiem, pārtikas tirgiem un kafejnīcām - šajā dzīves ritmā var piedalīties jebkurš, kurš ierodas Parīzē un kaut uz mirkli kļūst par parīzieti.

Kad apmeklēt?

Parīzi apmeklēt var jebkurā laikā, tomēr katram gadalaikam ir sava atmosfēra. Rudens sākas ar enerģisku izvirdumu, jo tiek atklāta jauna kultūras sezona; ziema ir festivālu un svētku laiks; maijs un jūnijs ir laiks, kad Parīze laiskojas vasaras saulē, bet augustā galvaspilsēta samazina savu ikdienas tempu un visi dodas uz pludmali, tāpēc tuvumā būs grūti atrast kādu parīzieti.

Nokļūšana

Lidojumi: Lielāko daļu starptautisko lidojumu Parīzē apkalpo Charles de Gaulle lidosta (www.aeroportsdeparis.fr), kas atrodas netālu uz ziemeļiem no pilsētas.

Visuzticamākais un lētākais ceļš uz pilsētu ir, izmantojot RER line B (€9,50). Ja izvēlēsieties taksometru, tad rēķinieties, ka būs jāšķiras vismaz no €60. Paris Airport Shuttle (www.paris-airport-shuttle.com), Paris Shuttle (www.parishuttle.com) un Airport Connection (www.airport-connection.com) sniedz mikroautobusu pakalpojumus no lidostas uz viesnīcām (€20-€27), bet Roissybus (€10) ved no lidostas uz Opéra. Ja plānojiet atgriezties ar autobusu, taksometru vai mikroautobusu, tad ieplānojiet tam rezerves laiku, pretējā gadījumā nāksies saskarties ar nervus kutinošām situācijām satiksmes sastrēgumos.

Dažus lidojumus apkalpo Orly lidosta, kas ir mazāka par Charles de Gaulle (www.aeroportsdeparis.fr), kaut gan arī ļoti labs variants, jo no šīs vietas līdz pilsētas centram ir mazāks attālums uz dienvidiem. Lai nokļūtu Parīzē, brauciet ar Orlybus (€7,20) uz Denfert-Rochereau metro staciju. Pateicoties īpaši izveidotai taksometru/autobusu joslai uz autoceļa, arī taksometri šķiet pieejamāki (no aptuveni €30).

Pārvietošanās

Sabiedriskais transports: Efektīvus sabiedriskā transporta pakalpojumus sniedz RATP (www.ratp.fr), kas iekļauj 14 metro līnijas, RER priekšpilsētu eksprešus, autobusus un tramvajus. Laikā no 12.30 līdz 6.30 kursē nakts autobusi no piecām pilsētas pieturām.

Velosipēdi: Ja jūtaties drosmīgi, izmantojiet Vélib (www.velib.paris.fr) - ļoti veiksmīga pašvaldības velosipēdu nomas shēma, kurā iekļauti vairāk kā 20 000 velosipēdi un aptuveni 1 500 velostacijas. Izmantojot kredītkarti velopunktos iespējams iznomāt velosipēdu ar vienas dienas (€1) vai septiņu dienu (€5) abonementu. Pirmās katra brauciena 30 minūtes būs bez maksas, par katrām turpmākajām 30 minūtēm jāmaksā €1, pēc tam tarifi aug īpaši strauji. Pilsētā pieaug veloceliņu skaits, bet ievērojiet, ka ir tādi veloceliņi, kuros pārvietojas tikai velosipēdisti, bet ir arī tādi, kur nākas dalīt ceļu ar autobusiem un taksometriem.

Pastaigas: Parīzes kompaktie izmēri ļauj nokļūt daudzviet kājām, kas, saprotams, ir labākais veids, kā iepazīt pilsētu.

Taksometri: Taksometrus var izsaukt gan uz ielas, gan taksometru pieturās, tomēr to reizēm nav pietiekamā daudzumā, jo lielākā daļa koncentrējas lidostās un galvenajās stacijās. Ja jumta indikatora taksometra zīme izgaismojas balta, tad taksometrs ir brīvs.

Šobrīd tiek ieviesta jauna, daudz pārskatāmāka sistēma, saskaņā ar kuru sarkana gaisma nozīmēs, ka taksometrs ir aizņemts, bet zaļa - brīvs. Centrālais zvanu centrs: 00 33 1 45 30 30 30. G7 taksometru pakalpojums (angļu valodā): 00 33 1 41 27 66 99.

Braukšana ar autotransportu: Nesen veikts pētījums liecina, ka Parīze ir Eiropas pilsēta ar visbiežākajiem satiksmes sastrēgumiem. Tomēr automašīna var noderēt, ja plānojat doties ārpus pilsētas. Vadošajiem automašīnas nomas uzņēmumiem, ieskaitot Avis (www.avis.co.uk) un Hertz (www.hertz.co.uk), ir filiāles lidostās un galvenajās vilciena stacijās.

PADOMS

Iespējams iegādāties 10 biļešu kuponus par €13,30 - izmantojami metro, RER, autobusā un tramvajā centrālajā Parīzes daļā. Tas ir daudz vienkāršāk un daudz ekonomiskāk, nekā pirkt atsevišķas biļetes par €1,70. Daudz labāks ieguvums par Paris Visite caurlaidēm, kas paredz atlaides dažās tūrisma vietās. Iegādāties varat metro stacijās un tabakas stendos.

Fakti, kas jāzina

Svarīgi kontakti: visu telefona numuru priekšā jāliek 0033, ja vien nav norādīts savādāk.

Parīzes Tūrisma birojs (00 33 1 49 52 42 63, www.parisinfo.com), 25 rue des Pyramides, 75001 Parīze.

Neatliekamā palīdzība (samu): numurs 15.

Policija: numurs 17.

Ugunsdzēsības dienests (pompiers): numurs 18.

Neatliekamā palīdzība no mobilā tālruņa: numurs 112

Pamatfakti

Valūta: eiro

Telefona kods: Zvanot no citām valstīm, ievadiet 00 33, tad izlaidiet nulli 10 ciparu numura sākumā. Lielākā daļa Parīzes numuru sākas ar 01; mobilo tālruņu numuri sākas ar 06; numuri, kas sākas ar 08 ir īpašas nozīmes numuri, sākot no 0800 bezmaksas numuriem un beidzot ar paaugstinātas maksas zvaniem.

Vietējie noteikumi un etiķete

Sveicinoties ar cilvēkiem, bieži tiek izmantotas formālas uzrunas (Monsieur, Madame un Mademoiselle).

Var paiet laiks līdz sapratīsiet, kā pareizi uzrunāt cilvēkus ("tu" vai "jūs" izmantošana). Ja māc šaubas, izņemot, sarunājoties ar bērniem, vienmēr lietojiet formālo vous formu (vienskaitļa otrā persona), nevis sarunvalodas tu.

Pārvietojoties ar auto, noteikti ņemiet līdzi atstarojošu vesti un brīdinošo trijstūri gadījumiem, ja automašīna saplīst.

PADOMS

Ja Parīzes ceļojuma laikā plānojat norēķināties skaidrā naudā, atcerieties, ka pēc iespējas jāizvairās no "lielām naudaszīmēm", piemēram, €200 vai €500 banknotēm, jo daudzos veikalos, restorānos un bāros tās nelabprāt vēlas pieņemt.


Apskates vietas Parīzē


Foto: Vida Press

Parīzes arhitektūras pieminekļi ir kā karte, kas palīdz izstaigāt visu pilsētu - torņi un kupoli, piemēram, Eifeļa tornis, Panteons (Panthéon) un Svētās sirds bazilika (Sacré Coeur), Pompidū centrs (Centre Pompidou), kā arī Invalīdu nama (Les Invalides) spožums u.c. vietas. Tomēr, ja ielūkosieties kartē, sapratīsiet, ka pilsēta dalās divās daļās - Labais un Kreisais krasts jeb Sēnas upes dienvidu un ziemeļu daļa (ar Ile de la Cité un Ile St-Louis vidū), kā arī 20 apgabalos, kas pulksteņrādītāja virzienā spirālveidīgi izvietojušies virzienā no centra.

Parīzieši bieži vien uzskata, ka viņu īstā identitāte slēpjas lauku apgabalos, tomēr tas ir stila, atmosfēras un ģeogrāfijas jautājums. Labā krasta centrālais objekts ir Luvra (Louvre) - karaliskās Parīzes sirds un pirmsākumi grandiozajiem un perspektīvajiem pilsētas rietumiem, sākot ar Tulerī parku (Tuileries)un beidzot ar Elizejas laukiem (Champs-Elysées) un Triumfa arku (Arc de Triomphe).

Uz austrumiem atrodas gleznainais un vēsturiskais Marē (Marais) kvartāls; uz ziemeļiem - Monmartra (Montmartre). Mazāk turīgajā Parīzes ziemeļaustrumu daļā daudzdzīvokļu nami rindojas ar publiskajiem īpašumiem, tomēr šeit atrodas Père Lachaise kapsēta, romantiskais Buttes-Chaumont parks un La Villette zinātniskais muzejs un koncertzāle.

Kreisajā krastā Latīņu kvartālā starp akadēmiskajām iestādēm atrodamas arī viduslaiku baznīcas un atmiņas par romiešu laiku. Tālāk uz austrumiem ir jaunā universitāte un uzņēmējdarbības apgabals, kas koncentrējas ap moderno Fransuā Miterāna Nacionālo bibliotēku (Bibliothèque Nationale François Mitterrand). Tālāk uz rietumiem atrodas St-Germain ar izdevniecībām, kafejnīcām un modes veikaliem, kā arī Faubourg St-Germain ar ministrijām un vēstniecībām, Invalīdu nams un Eifeļa tornis.

Pompidū centrs (Centre Pompidou)

Popmpidū centra atklāšana divdesmitā gadsimta septiņdesmitajos bija kaut kas kliedzošs, gan Piano (Renzo Piano) un Rodžersa (Richard Rogers) augsto tehnoloģiju arhitektūras, gan daudzdisciplīnu pieejas dēļ, un tā vēl joprojām ir viena no pilsētas satriecošākajām celtnēm. Modernajās un mūsdienīgajās mākslas kolekcijās aplūkojami Pikaso un Matisa darbi, jaunākie instalāciju un video virzieni, papildināti ar mūsdienu izstādēm, tēlotājmākslu un kino. Šeit atrodas arī lielisks grāmatu veikals un modernais Georges restorāns.

Adrese: Piazza Georges Pompidou, 75004
Kontakti: 1 44 781233; www.centrepompidou.fr
Darba laiks: trešdiena-pirmdiena, 12.00-21.00
Ieeja: €10-€12

Eifeļa tornis

Foto: AFP/Scanpix

Viens no tiem mākslas pieminekļiem, par kuru, kā mums šķiet, mēs zinām ļoti daudz. Tomēr, ieraugot realitātē šo metāla konstrukciju, tā šķiet daudz brīnumaināka, to  visu papildina brauciens ar liftu, kā arī pasakainie skati.

Sākotnēji Eifeļa tornis bija garākā pasaules celtne, un to atklāja 1889. gada Pasaules Tirdzniecības izstādei (Exposition Universelle). Tornis izpelnījās lielu kritiku, pat no slavenā rakstnieka Mopasāna (Maupassant) - viņš šeit regulāri pusdienoja, jo Eifeļa torņa restorāns bija vienīgā vieta pilsētā, kur pats tornis nebija redzams. Ievērojiet, ka  vakaros rindas ir mazākas. Eifeļa tornī ir grezns restorāns Le Jules Verne (restorānam ir atsevišķs lifts), kas nesen augšējā stāvā papildināts arī ar šampanieša bāru.

Adrese: Champ de Mars, 75007 Parīze
Kontakti: 8 92 701239; www.tour-eiffel.fr/teiffel/uk
Darba laiks: jūnija vidus līdz augusts, katru dienu, 9.00-00.45 (pēdējais brauciens ar liftu 23.00); septembris-jūnija vidus, 9.30-23.45 (pēdējais brauciens ar liftu 22.30)
Ieeja: €13,10 brauciens ar liftu uz virsotni; €4,50 pa kāpnēm uz otro līmei.

Ile de la Cité

Foto: Reuters/Scanpix

Sala atrodas Parīzes centrā - vietā, kur 250 p.m.ē. no Lutetijas (Lutetia) pilsētas tā arī ir radusies.

Apmeklējiet Gotiskā stila Parīzes Dievmātes katedrāli (Notre-Dame Cathedral) un Parīzes pagalmos nedaudz apslēptās viduslaiku piļu paliekas: brīnumaini liesmojošo Gotikas stila Svēto Kapelu (Sainte-Chapelle) ar 13. gadsimta vitrāžām un Conciergerie cietuma kameru velvētās sienas.

Salas galos atrodas laivu braucienam piemērotā vieta - Place du Vert-Galant, kā arī Mémorial de la Deportation, kas veltīts Otrā Pasaules kara izsūtītajiem.

Jardin des Plantes-Muséum national d'Histoire Naturelle botāniskais dārzs

Šajā botāniskajā dārzā sev piemērotu izklaidi atradīs jebkura vecuma apmeklētājs, sākot ar dārziem un palmām bagātām siltumnīcām un beidzot ar zooloģisko dārzu, rotaļu laukumiem un kafejnīcām.

Parkā atrodas arī Grande Galerie de l'Evolution, kas ar mīksto rotaļlietu palīdzību atspoguļo dzīvniekus savā dabiskajā vidē - neliels kontrasts ar pārējām ēkām, kas lielākoties ir veltītas paleontoloģijai un derīgajiem izrakteņiem.

Adrese: Place Valhubert vai rue Geoffroy St-Hilaire, 75005 Parīze
Kontakti: 1 40 79 56 01; www.mnhn.fr
Darba laiks: parks atvērts katru dienu, 7.30-19.45 (līdz 17.30 ziemā); muzeji atvērti no trešdienas līdz pirmdienai, 10.00-18.00.
Ieeja: ieeja parkā ir bez maksas, ieejas maksa siltumnīcās €3, muzejos €7, zoo €8.

Monmartra (Montmartre)

Parīzes augstākajam kalnam piemīt lauku šarms, kas vairāk atgādina Provansu (Provence), nekā ierasto Parīzi. Apejot ļaužu pieblīvēto Place du Tertre ar šeit esošajiem vietējiem māksliniekiem, dodieties aplūkot rue des Abbesses kotedžām bagātās alejas un kāpnes, bārus, pārtikas un modes veikalus, kā arī vīna dārzus un kapsētas. Lai gan lielākā daļa cilvēku, kas apmeklē Svētās Sirds baziliku, vēlas apbrīnot no kāpnēm redzamo ainavu, ir vērts ielūkoties arī bazilikā un apskatīt tās mirdzošās mozaīkas.

Luvras Muzejs (Musée du Louvre)

Foto: EPA/LETA

Luvras Muzejs ar savām mākslas kolekcijām un karalisko pili, ieskaitot pagrabā paslēptās viduslaiku pils paliekas, liksies prātam neaptveramu bagātību glabātuve: sākot no klasiskām skulptūrām, ēģiptiešu relikvijām un mezopotāmiešu senlietām un beidzot ar vērtīgajām Rembranta un Rubensa itāļu renesanses gleznām, viduslaiku artefaktiem un franču neoklasicisma un romantisma gleznām. Lai atvieglotu pastaigu pa šo muzeju, jau iepriekš izvēlieties, kurus darbus noteikti vēlaties redzēt un ceļā pie tiem izbaudiet pārējo, ko Luvra jums piedāvā.

Luvras muzeja jaunais Islāmam spārns tika atklāts 2012. gada septembrī; tajā zem lidojošajam paklājam līdzīgā tērauda jumta, ko veidojuši Mario Bellini (Mario Bellini) un Rūdijs Rikoti (Rudy Ricciotti), aplūkojami Islāmam veltīti mākslas darbi vienpadsmit gadsimtu gaitā.

Adrese: Rue de Rivoli, 75001 Parīze, Kontakti: 1 40 205050; www.louvre.fr
Darba laiks: trešdiena-pirmdiena, 9.00-18.00; dažas galerijas trešdienās un piektdienās ir atvērtas līdz 22.00.
Ieejas maksa: €10 (bez maksas ES pilsoņiem, kas jaunāki par 26 gadiem, un mēneša pirmajā svētdienā; 11 eiro par izstādēm Napoleona zālē, 14 eiro par izstādi un kolekciju)

Marmotanas Kloda Monē muzejs (Musée Marmottan-Claude Monet)

Šī Otrās impērijas laika villa ir viens no Parīzes apslēptajiem dārgumiem; šeit aplūkojama virkne brīnišķīgu impērijas laika mēbeļu un pasaules lielākā Kloda Monē darbu kolekcija, kurā iekļauti vairāki, lielākoties autora ģimenes ziedoti, darbi ar slavenajām ūdenslilijām. Muzejā izvietoti arī citi impresionistu darbi - Pisarro (Pissarro), Renuāra (Renoir), Kailebottes (Caillebotte) un Bertas Morizo (Berthe Morisot).

Adrese: 2 rue Louis-Boilly, 75016 Parīze, Kontakti: 1 44 965033; www.marmottan.com
Darba laiks: otrdiena-svētdiena, 10.00-18.00; trešdienās līdz 20.00, slēgts pirmdienās.
Ieejas maksa: €10

Nacionālais viduslaiku muzejs (Musée National du Moyen-Age)

Šis jaukais, nelielais viduslaiku muzejs atrodas abata Klūnija Gotiskā stila mājā, kuru uzcēla uz romiešu pirts kompleksa drupām. Galvenie apskates objekti šeit ir Limoges rotājumi emaljā, Parīzes Dievmātes katedrāles skulptūras  un brīnišķīgie gobelēni no cikla "Dāma ar vienradzi".

Adrese: 6 place Paul-Painlevé, 75005
Kontakti: 1 53 737816; www.musee-moyenage.fr
Darba laiks: trešdiena-pirmdiena, 9.15-17.45
Ieejas maksa: €8-€8,50 (atkarīgs, vai šeit ir kāda izstāde)

Orseja muzejs (Musée d'Orsay)

25 gadu laikā (1848-1914) ēka no vilciena stacijas pārtapa par lielisku mākslas galeriju ar nosaukumu Orseja muzejs. Augšējais stāvs pilnībā veltīts impresionisma un postimpresionisma meistardarbiem, kas sakārtoti stilistiski un tematiski, lai ļautu izbaudīt dažādas perspektīvas. Apakšstāvā izveidota jauna telpa Kurbē (Courbet) lielizmēra darbiem, Art Nouveau jeb jūgendstila galerijas, kā arī fantastiskais Café de l'Horloge Kampana (Campana) brāļu izpildījumā.

Adrese: 1 rue de la Légion d'Honneur, 75007
Kontakti Parīzē: 1 40 49 48 14, www.musee-orsay.fr
Darba laiks: otrdiena-svētdiena, 9.30-18.00 (trešdienās līdz 21.45)
Ieejas maksa: €8

Branlī muzejs (Musée du Quai Branly)

Populārs primitīvās mākslas muzejs. Muzeogrāfija ir nedaudz haotiska un apraksti grūti saprotami, tomēr šeit ir aplūkojamas brīnišķīgas skulptūras, tekstildarbi, rituālu priekšmeti un mūzikas instrumenti, ko papildina interesants filmu materiāls.

Adrese: 37 quai Branly, 75007 Parīze
Kontakti: 1 56 617000; www.quaibranly.fr
Darba laiks: otrdiena, trešdiena, ceturtdiena un svētdiena, 11.00-19.00; trešdiena-sestdiena, 11.00-21.00

Ieejas maksa: €8,50, izstādes €7, kolekcija un izstādes €10

Nacionālais Rodēna muzejs (Musée National Rodin)

Savrupmāja, kur Rodēns pavadīja savas dzīves nogali, tagad ir skulptora darbu mājvieta. Viņa mākslas darbi izvietoti pa istabām un skaistajā dārzā. Šajos darbos redzama autora radošā attīstība 19. gadsimta beigās.

Adrese: 79 rue de Varenne, 75007
Kontakti: 1 44 186110; www.musee-rodin.fr
Darba laiks: otrdiena-sestdiena, 10.00-17.45 (līdz 16.45ziemā)
Ieejas maksa: €6

Dienas ceļojums

Versaļa (Versailles)

Foto: AFP/Scanpix

Ja Parīzes vizītes laikā plānojat doties tikai vienā ekskursijā, tad noteikti dodieties uz Versaļu (www.chateauversailles.fr), kur viegli var nokļūt ar RER. Luija XIV plašā pils ar ekstravagantajiem grieztiem, spoguļu zāli, dārziem un plašo parku ir kā oda karaliskajam absolūtismam. Skaistās strūklakas ieslēdz nedēļas nogalēs, laikā no aprīļa līdz oktobrim. Ir vērts aplūkot arī augstprātīgo un buržuāzisko pilsētu.

Fontanblo (Fontainebleau)

Fontanblo atradīsiet vēl vienu iespaidīgu karalisko pili (www.musee-chateau-fontainebleau.fr), kas ir renesanses un Napoleona laika stila sajaukums. Apkārtējos mežos ir iecienītas pastaigu, klinšu kāpšanas un sēņošanas vietas. Vilcieni uz Fontanblo atiet no Gare de Lyon stacijas. Ja dodaties ar automašīnu, tad atpakaļceļā iespējams nāksies saskarties satiksmes sastrēgumiem.

Sendenī (St-Denis)

Sendenī priekšpilsēta ir vieta, kur atrodas Stade de France stadions un Sendenī bazilika (Basilique St-Denis) (http://saint-denis.monuments-nationaux.fr). Baziliku var uzskatīt par Gotiskās arhitektūras rašanās vietu; šeit atrodas arī franču monarhu kapa vietas - apskatei piedāvāta ekstravagantu apbedījuma vietu kolekcija.

Reimsa (Reims)

TGV ātrvilcieni ir ievērojami paplašinājuši apmeklējamo vietu skaitu Francijā, tādējādi Reimsa ir tikai 45 minūšu attālumā no Parīzes Gare de l'Est. Šī vieta piedāvā nesteidzīgi aplūkot Gotiskā stila katedrāli un šampanieša pagrabus.

Iepirkšanās vietas


Foto: Reuters/Scanpix

Parīze ir iepirkšanās paradīze. Līdzās luksusa zīmolu un pasaulē atpazīstamu veikalu ķēžu internacionalizācijai, Parīzē vēl ir atrodami mazi modes veikaliņi ar apņēmīgu apkalpojošo personālu.

Mode

Elites haute-couture modes nami atrodas Montaigne avēnijā, dizaineru zīmolus atradīsiet Faubourg St-Honoré un St-Germain-des-Prés, bet kurpju cienītājiem obligāti jādodas uz rue de Grenelle.

Daudz ezotēriskāku stilīgās modes sajaukumu (iedomājieties Stella McCartney, Marc Jacobs, Rick Owens) un senlaicīgus rakstus meklējiet izsmalcinātajās Karaliskā laukuma (Palais Royal) arkādēs. Jaunākai publikai radītu un trakulīgāku modi atradīsiet plaukstošajā Marē rajonā, kur pieejami dažādu zīmolu veikali, piemēram, Surface to Air un Antik Batik, vintāžas veikali un ateljē veida modes veikaliņi.

St-Germain ir piemērota vieta, lai iegādātos dārgus audumus un klasiskus 20. gadsimta dizaina elementus, savukārt stilīgi antikvariāti atrodami rue de Lille un rue de Beaune. Porcelāns un galda piederumi ir īpaši pieprasīti rue Royale, netālu no Konkordijas laukuma (place de la Concorde).

Universālveikali

Starp milzīgajiem grands magasins (universālveikaliem), piemēram, Galeries Lafayette un Printemps (20), kas atrodas Haussmann bulvārī, kā arī eleganto Bon Marché (21) kreisajā krastā, notiek nepārtraukta sacensība. Visi piedāvā klientiem bezpārtraukuma iepirkšanos milzīgos skaistumam veltītos veikala stāvos, modes zīmolu nodalījumos, pārtikas zālēs utt.

Dzīvesstils

Ir vērts iegriezties pirmajā konceptuālajā veikalā ar nosaukumu Colette (213 rue St-Honoré; 22), kas ļauj iepazīt jaunākos ierobežotā daudzumā pieejamos trenažierus, modes aksesuārus vai augsto tehnoloģiju ierīces, savukārt jaunpienācējs šajā jomā - veikals Merci (111 boulevard Beaumarchais; 23) ļauj iepazīt 21. gadsimta "bobo" (bourgeois-bohème), piedāvājot stilīgu izskatu, kā arī jaunu un lietotu apģērbu sajaukumu, dizaineru mēbeles, virtuves piederumus un kafejnīcas, apvienotas ar grāmatu veikaliem.

Pārtikas tirgi

Pilsētā ir 70 vai vairāk pārtikas tirgi - neatņemama vietējās ikdienas sastāvdaļa. To atrašanās vietas ir dažādas - sākot no šikās avenue du Président-Wilson un beidzot ar trokšņaino, multikulturālo boulevard de la Chapelle. Lielākā daļa tirgus vietu ir atvērtas divus vai trīs rītus nedēļā (pilnīgs saraksts šeit: http://tinyurl.com/4hc2zla).

Daži zem nojumēm esoši tirgi un pastāvīgās tirgus ielas ir atvērtas katru dienu, izņemot pirmdienu un svētdienas pēcpusdienu, piemēram, tirgus rue Mouffetard Latīņu kvartālā, rue Cler pie Eifeļa torņa, Marché des Enfants-Rouge Marē kvartālā un nedārgā tirgus vieta rue d'Aligre netālu no Bastīlijas.

Naktsdzīve


Parīzes naktsdzīve ir ļoti daudzveidīga. Vidusmēra parīzieši nemaz nepūlētos doties tālāk par tuvāko vietu ar kankāna meitenēm, tomēr eksistē arī citas daudz interesantākas izklaides iespējas.

Bar du Plaza Athénée

Glamūrīgajā bārā pie Plaza Athénée viesnīcas viss ir augstākajā līmenī: renovēti bergère stila bāra krēsli, izgaismots stikla bārs, virtuāla uguns, ipad ēdienkartes un cenas, kas lielākajai daļai "mirstīgo" nav pa kabatai. Slavenības un skaisti cilvēki šeit malko kokteiļus, kurus piedāvā bāra direktors Terijs Hernandezs (Thierry Hernandez), piemēram, bāra īpašo melno mohito, "želejas šotus", stilīgus atvēsinošus dzērienus un bezalkoholiskos augļu kokteiļus, ko pasniedz ar elegantiem uzkožamajiem. Vēlu vakaros no ceturtdienas līdz sestdienai, zilās gaismas nomaina sarkanas un DJ spēlē elektroroku.

Adrese: 25 avenue Montaigne, 75008 Parīze
Kontakti: 01 53 67 66 00; www.plaza-athenee-paris.com
Cenas: kokteiļi €26
Darba laiks: katru dienu no 18.00-2.00

Bar du Marché 

Kombinezonos tērpts apkalpojošais personāls, plastmasas galdi, veci plakāti un neiedomājama burzma uz terases: Bar du Marché ir tieši tas, par ko vēsta nosaukums - tirgus bārs ar skatu uz rue du Buci pārtikas veikaliem, kurā uzturas dažnedažādu tautību apmeklētāji. Bar du Marché ir saglabājis savu St-Germain atmosfēru, piesaistot gan internacionālus, gan vietējos apmeklētājus un ieraujot tos nepiespiestā un jautrā vidē. Vislabāk apmeklēt "laimīgajās stundās" vai nedēļas nogaļu pēcpusdienās, kaut gan šeit pasniedz arī lielisku lenča omleti.

Adrese: 75 rue de Seine, 75006 Parīze 
Kontakti: 01 43 26 55 15 
Cenas: 25cl alus €3 
Darba laiks: katru dienu 7.30-2.00

Silencio

Deivids Linčs (David Lynch) klubu no savas filmas "Malholandas ceļš" (Mulholland Drive) ir pamanījies uz Parīzes realitāti. Šeit valda privāta bāra, mākslas kluba un naktskluba atmosfēra. Šī iestāde atrodas dziļi apakšzemē, ēkā, kur kādreiz tika veidota radikāli domājošo laikraksts L'Aurore. Linčs šeit ir izveidojis istabu labirintu ar zelta lapotnes tuneli, Twin Peaks seriālam raksturīgu mežu, privāto kinozāli, smēķēšanas telpu, un mazu skatuvi dzīvajai mūzikai un DJ. Mākslas bibliotēkā vakaros šeit sastopami starptautiski mākslas, modes un mediju pārstāvji, malkojot krāsainus kokteiļus, savukārt vēlāk vakarā sāk skanēt mūzika blakus esošajā klubā.

Adrese: 142 rue Montmartre, 75002 Parīze 
Kontakti: 01 40 13 12 32; www.silencio-club.com 
Cenas: biedriem un viņu viesiem pirms pusnakts ieeja bez maksas; īpašiem viesiem arī pēc pusnakts ieeja bez maksas; kokteiļi €15. 
Darba laiks: ceturtdiena-svētdiena 18.00-6.00

Chez Jeannette 

Šis rāmais un šikais stūra kafijas bārs veido Faubourg St-Denis priekšplānu. Tā ir stilīga un ērta uzturēšanās vieta Gare du Nord, sevišķi, ja plānojat kaut kur doties ar Eurostar. Kad īstā Žanete (Jeanette) aizgāja pensijā, jaunie īpašnieki saglabāja sarkanās lustras izbalējušās 1940. gada tapetes, mākslīgo ādu, neonu un plastmasu un piesaistīja šī rajona jauno māksliniecisko publiku. Šī ir iecienīta lenča vieta, pateicoties nedārgajiem salātiem un dienas piedāvājumiem; pēcpusdienās šeit iestājas miers, bet rosība sākas vakaros, kad klienti dodas uz ielās, kur piektdienās spēlē DJ.

Adrese: 47 rue du Faubourg-St-Denis, 75010 Parīze 
Kontakts: 01 47 70 30 89; www.chezjeannette.com 
Cenas: caipirinha €8, alus €2. 
Darba laiks: katru dienu, 8.00-2.00, ēdienus pasniedz līdz 23.30.

Batofar
Sarkanais tērauda bākas kuģis, kas pietauvots jaunās nacionālās bibliotēkas priekšā, ir viena no Parīzes dzīvīgākajām vietām - šeit notiek dzīvās deju mūzikas koncerti un uzstājas DJ; pieejams arī bārs/restorāns, kurš vasaras laikā plešas mola teritorijā.

Adrese: Port de la Gare, 75013 Parīze

Kontakti: 9 71 255061; www.batofar.org
Cenas: Ieejas maksa €12, atkarīga no pasākumu programmas
Darba laiks: koncerti katru dienu, 19.00/20.00, klubs 23.00-saulrietam

Curio Parlor
Tikai neliela metāla plāksnīte uz durvīm liecina, ka šī ir viena no vietām, kas kopā ar sev līdzīgajiem Experimental Cocktail Club un Prescription Cocktail Club, nesen atsvaidzināja Parīzes kokteiļu baudīšanas vidi. Iekšienē bez kokteiļiem viesus pārsteigs interjers ar dzīvnieku izbāzeņiem, tomēr neskatoties uz to šeit ir mājīgi. Šī vieta piedāvā arī reti pieejamos japāņu Nikka viskijus. Bēniņos uzstājas DJ.

Adrese: 16 rue des Bernardins, 75005 Parīze

Kontakti: 1 44 071247; www.curioparlor.com
Cenas: €10-€12 par dzērienu
Darba laiks: otrdiena-ceturtdiena, 20.30-2.00, piektdiena, sestdiena, 20.30-4.00

Sunset/Sunside
Šī mājīgā džeza kluba programma piedāvā labāko vietējo un dažu amerikāņu džeza mūziķu koncertus - vismaz divi koncerti vienā vakarā. Akustiskais džezs pirmajā Sunside stāvā, bet Sunset bēniņos- eletro-džezs ar pasaules mūziku. Bieži vien svētdienas vakaros šeit uzstājas džeza dziedātāji, savukārt svētdienas pēcpusdienas džeza sesija ir paredzēta kā ģimeņu pasākums.

Adrese: 60 rue des Lombards, 75001
Kontakti Parīzē: 1 40 264660; www.sunset-sunside.com
Cenas: ieeja €25

Darba laiks: katru dienu, aptuveni 20.00

Le Cab

Ilgu laiku pazīstama un iecienīta vieta, kur vienuviet iespējams sastapt izskatīgus cilvēkus, vecāka gadagājuma apmeklētājus, kā arī modes cilvēkus. Atmosfēra šeit ir pārsteidzoši mierīga pateicoties futūristiskajam pagrabveidīgajam interjeram, interesantajam apgaismojumam un tropiskajām zivīm.

Adrese: 2 place du Palais-Royal, 75001 Parīze.
Kontakti: 1 58 62 56 25, www.cabaret.fr
Cenas: kokteiļi €13
Darba laiks: ceturtdiena-sestdiena, 23.30-saulrietam.

Le Nouveau Casino

Le Nouveau Casino atrodas blakus Café Charbon, kas 20. gadsimta 90-os izkonkurēja jauneklīgos rue Oberkampf bārus un tagad koncentrējas uz indie rock un elektronisko mūziku dzīvīgā video projekciju vidē, koncertos un klubu naktīs.

Adrese: 109 rue Oberkampf, 75011 Parīze.
Kontakti: 1 43 57 57 40, www.nouveaucasino.net
Darba laiks: koncerti katri dienu, 19.30/20.00, klubs 23.00/pusnakts-saulriets
Ieejas maksa: bez maksas-€25, atkarībā no dienas.

Restorāni


Foto: AFP/Scanpix

Franču virtuvei piešķirtais UNESCO novērtējums nebūt nepalīdz orientēties Parīzes plašajā ēdienu baudīšanas vietu klāstā, kur sastopamas haute-cuisine vietas, parastas kafejnīcas, ekscentriski vīna bāri, vintāžas bistro un jaunie bistronomiques, kas pasniedz klientiem modernus ēdienus par saprātīgām cenām vienkāršā interjerā.

Atcerieties, ka daudziem vadošajiem restorāniem otro brokastu jeb lenča ēdienkarte ir daudz lētāka - tas ir īstais brīdis nodegustēt šefpavāra gatavotprasmi un atrast galdiņu, negaidot garas rindas.

Pierre Gagnaire
Franču virtuves atklājums ar vienu no visatjautīgākajiem mūsdienu šefpavāriem. Melnu paneļu dizains nodrošina labu atmosfēru dažādu ēdienu baudīšanai, sākot no miniatūrām uzkodām - tunča meringi, ēdamie gliemji ar sasmalcinātiem dārzeņiem - un beidzot ar plašu desertu piedāvājumu. Lai gan Pjēram Ganjēram (Pierre Gagnaire) bieži vien piedēvē molekulāro virtuvi, šis ir īsts ēdiens ar izcilām garšvielām un ekstraordināru garšu un tekstūru dažādību.

Adrese: 6 rue Balzac, 75008 Parīze
Kontakti: 0033 1 58 36 12 50; www.pierre-gagnaire.com
Cenas: lenča ēdienkarte €105, pusdienu ēdienkarte €265.
Darba laiks: pirmdiena-piektdiena, lenčs un pusdienas; svētdienās - pusdienas.
Rezervācija: obligāta
Maksāšanas veids: pieņem kredītkartes

Le Jules Verne

Neierastā vidē - 400 pēdu augstumā Eifeļa tornī (var nokļūt ar atsevišķu liftu) - varēsiet ieturēt īpašu svētku maltīti, turklāt viesmīļi šeit nesūtīs pārmetošus skatienus, ja pēkšņi piecelsieties un sāksiet fotografēt. Kopš iekļaušanas Dukasē (Ducasse) impērijā, Le Jules Verne ir uzlabojis savu piedāvājumu tā, lai tas būtu gan mūsdienīgs, gan klasisks vienlaicīgi. Šeit, 2,5 miljonu skrūvju ietvertajā tornī, iespējams pasūtīt arī šokolādes skrūvju desertu.

Adrese: Eifeļa tornis, 75007 Parīze.
Kontakti: 0033 1 45 55 61 44; www.lejulesverne-paris.com
Cenas: darba dienu ēdienkarte €88, nedēļas nogaļu lenčs €165, pusdienas €210; à la carte no €78
Darba laiks: katru dienu, 12.15-13.30, 19.00-21.30
Rezervācija: obligāta
Maksāšanas veids: pieņem kredītkartes

Agapé Substance

2011. gadā parīziešu uzmanību piesaistīja jaunatvērtais mazais, minimālisma stilā ieturētais restorāns, kas agrāk bija mākslas galerija. Piedāvājumā - virkne maza izmēra ēdienu, kas tiek pasniegti uz smalkiem St-Germain traukiem. Jaunais šefpavārs Gaitans Žentils (Gaëtan Gentil) uzsvaru liek uz smalkiem produktiem, piemēram, paltuss un pīle, kā arī radošiem savienojumiem, piemēram, liellopa gaļa ar lociņiem un tumšā alus mērci, kārvele ar jūras ežiem un kastaņiem, un to visu papildina izmeklēti dabīgie un organiskie vīni.

Adrese: 66 rue Mazarine, 75006 Parīze
Kontakti: 00 33 1 43 29 33 83; www.agapesubstance.com
Cenas: Lenčs €65-€99, pusdienas €99
Darba laiks: otrdiena-sestdiena 12.30-14.00, 20.00-22.00.
Rezervācija: ieteicama
Maksāšanas veids: pieņem kredītkartes

MiniPalais

Restorāns MiniPalais, kas atrodas belle époque Lielajā laukumā, ir šika Parīzes krodziņa modernā versija, kas piesaista izsmalcinātus parīziešus, starptautisku izstāžu apmeklētājus un uzņēmējus. Nosaukums "mini" iespējams nav pareizais nosaukums šim restorānam, tā kā vide šeit atgādina mākslinieku studiju, bet galdiņi ārējā restorāna daļā sniedzas zem kolonādes. Ēdienkarti veido Ēriks Frešons (Eric Frechon), kurš novērtēts ar trīs Michelin zvaigznēm kā Le Bristol šefpavārs. Viņš sajauc klasiku ar laikmetīgo - kalmāra pil pil, gliemeži ķiršu tomātos, steika tartars un milzīga ruma kūka rum baba divām personām. Gan lenča, gan pusdienu laikā varat mieloties ar īstām gardēžu uzkodām, pēcpusdienas tēju vai vakara kokteiļiem, kā arī vasaras laikā uzkavēties saldējuma bārā.

Adrese: Lielais laukums, avenue Winston Churchill, 75008 Parīze 
Kontakti: 00 33 1 42 56 42 42; www.minipalais.com
Cenas: vidējā €50 (trīs ēdieni bez vīna) 
Darba laiks: katru dienu, 10.00-14.00
Rezervācija: ieteicama
Maksāšanas veids: pieņem kredītkartes

Mon Vieil Ami
Šo glīto, šiko gardēžu bistro uz galvenās Senluī salas ielas vada šefpavārs no Strasbūras Antuāns Vestermans (Antoine Westermann), kurš piedāvā no jauna iepazīt franču lauku virtuvi, piedāvājot uz lēnas uguns gatavotus ēdienus un daudz dārzeņu. Cieši izvietotie galdiņi un viens kopgalds nodrošina dzīvīgu atmosfēru.

Adrese: 69 rue St-Louis-en-l'Ile, 75004 Parīze
Kontakti: 0033 1 40 460135; www.mon-vieil-ami.com
Cenas: Divi ēdieni €33-€38, trīs ēdieni €45
Darba laiks: trešdiena-svētdiena, dienas vidus- 14.00; 18.30-23.00
Rezervācijas: ieteicamas
Maksāšanas veids: pieņem kredītkartes

La Coupole

Leģendārā Montparnasse bufete ar teatrālu gaisotni, ko veido 1920-to gadu art deco vide, rindā izvietoti galdiņi, dunoša atmosfēra un priekšautos tērpti viesmīļi. Šeit piedāvā izcilas austeres un vēžveidīgos - atbilstoši eklektiskajai šīs vietas klientūrai.

Adrese: 102 boulevard du Montparnasse, 75014 Parīze.
Kontakti: 0033 1 43 20 14 20; www.lacoupoleparis.com
Cenas: ēdienkartē €30, à la carte €45.
Darba laiks: brokastis katru dienu, 8.30- 10.30; restorāns no 12.00 pusdienlaikā līdz pusnaktij; kafejnīca 8.30-13.00.

Rezervācija: ieteicama
Maksāšanas veids: pieņem kredītkartes

 L'Avant-Goût 

Sātīgās zupas un sautējumi, steiki un savos taukos pagatavota gaļa - šķiet, ka franču virtuve ir radīta tieši ziemas laikam. L'Avant-Goût ir jauks, sarkanas un dzeltenas krāsas dizaina bistro Butte-aux-Cailles apgabalā. Šefpavārs Kristofs Bofronts (Christophe Beaufront) rada brīnumus ar franču lauku virtuves tradīcijām un pilsētniecisku garšu.

Autour d'une soupe lenča ēdienkartē par €14,50 ir neticami izdevīgs pirkums ar siltu zupu un dienas ēdienu, glāzi vīna vai tasi kafijas, savukārt no trīs ēdienu ēdienkartes par €33 varat nogaršot iestādes īpašo pot-au-feu aux épices - sulīgu, asu cūkgaļas sautējumu.

Adrese: 26 rue Bobillot
Kontakti: 0033 1 53 80 24 00;  www.lavantgout.com
Cenas: trīs ēdienu ēdienkarte €33
Darba laiks: slēgts svētdienās un pirmdienās

Brasserie Flo

Lejup pa bruģētu alejas ceļu no Faubourg-St-Denis ir paslēpies senas elzasiešu atmosfēras ietvertais Brasserie Flo. Austeres, vēžveidīgo plates, kūpošas plates ar choucroute garnie un profiterole deserts ar karstu šokolādes mērci šeit ir klasika, un to visu pasniedz līdz vēlam vakaram.

Adrese: 7 Cour des Petites-Ecuries
Kontakti:  0033 1 47 70 13 59; www.floparis.com
Cenas: trīs ēdienu ēdienkarte €32.50

Le Pré Verre 

Uz stūra, netālu no Collège de France, atrodas Le Pré Verre, kas varbūt apmeklētājus sākotnēji nepiesaista ar savu vizuālo tēlu, tomēr vienmēr ir ļaužu pilns. Šeit uzturas klienti no Latīņu kvartāla, galvenokārt izdevīgā lenča un internacionālās ēdienkartes dēļ. Šefpavārs Filips Delakorselle (Philippe Delacourcelle) piešķir gatavošanai pilsētniecisku akcentu un tādi ēdieni kā cūkgaļa tomātu biezenī vai pētersīļu saldējums ar zemenēm šeit pakāpeniski kļūst par klasiku.

Adrese: 8 rue Thénard, 75005 Parīze
Kontakti: 0033 1 43 54 59 47, www.lepreverre.com
Cenas: lenča ēdienkarte €13.90, galvenā ēdienkarte €29.50
Darba laiks: otrdiena-sestdiena, dienas vidus - 14.00, 19.30-22.30
Rezervācija: ieteicama
Maksāšanas veids: pieņem kredītkartes

Breizh Café
Vieta īstiem pankūku gardēžiem un, kaut gan šeit piedāvātās nav lētas, jāņem vērā, ka šīs crêperie kvalitātes ziņā nenoliedzami pārspēj savus konkurentus. Kafejnīca atrodas mierīgā pludmales namiņā; klienti ir stilīgie Marē rajona iedzīvotāji. Gardo galešu un saldo pankūku piedāvājums ir plašs, sākot no klasiskā (olas, siers un šķiņķis) un beidzot ar radošu pieeju ēdienam. Daudzas sastāvdaļas tiek vestas no Bretaņas - sākot no organiskajiem griķiem un beidzot ar Breizh Cola.

Adrese: 109 rue Vieille-du-Temple, 75003 Parīze
Kontakti: 0033 1 42 721377; www.breizhcafe.com
Cenas: divi ēdieni un sidrs, aptuveni €15
Darba laiks: trešdiena-svētdiena, dienas vidus -23.00

Rezervācija: ieteicama
Maksāšanas veids: pieņem kredītkartes

Bistrot du Peintre 

Šo jauno kafejnīcu-bistro iecienījuši nesteidzīgie Bastīlijas iedzīvotāji, jo šeit pasniedz labus tradicionālās virtuves ēdienus ar sezonāliem, tirgus iedvesmotiem papildinājumiem - labu steika tartaru, kā arī apelsīnu tarti. Atvērts katru dienu - ļoti izdevīgi brīvdienās.

Adrese: 116 avenue Ledru-Rollin, 75011 Parīze.
Kontakti: 0033 1 47 00 34 39; www.bistrodupeintre.com
Darba laiks: katru dienu, 12.00- pusnaktij.
Cenas: divi ēdieni, vieglas uzkodas un plat du jour par aptuveni €14, trīs ēdieni à la carte aptuveni €25.
Rezrevācija: ieteicama.
Maksāšanas veids: pieņem kredītkartes

Chez Marie et Louise 

Marie Louise devīze skan "tradicionālā virtuve", tomēr tradīcijas modernizē šefpavārs Pjers Musī (Pierre Musy), kurš strādā vienā komandā ar kolēģi Kristofu Letjēnu (Christophe Letienne) - abi nomainīja stilīgo Žerāra Depardjē (Gérard Depardieu) restorānu La Fontaine Gaillon pret šo daudz vienkāršāko bistro netālu no Canal St-Martin. Šajā vietā galvenā nozīme tiek piešķirta kvalitatīvām sastāvdaļām un precīzam sagatavošanas procesam, kā arī izcilām garšvielām. Pusdienās varētu būt atvēsināta tomātu zupa, menca ar aioli, boudin noir, balodis vai kraukšķīgs banāns un īpašs karameles virums, kas drīz jau kļūs par klasiku.

Adrese: 11 rue Marie et Louise
Kontakti: 0033 1 53 19 02 04; www.chezmarielouise.com
Cenas: no £16

Au Zaganin

Virzoties no Trudaine avēnijas, buržuāziskajā SoPi, ieraudzīsiet vietu, ar nosaukumu Zaganin, kas reiz bija noplucis krodziņš, bet tagad, atdzīvināts ar 40-o gadu neo ambience stila soliņiem, mozaīku grīdu un mainīgiem mākslas šoviem ir kļuvis par iecienītu vietējo maltītes ieturēšanas vietu. Izcilā ēdienkarte pārsteidz ar tādiem ēdieniem kā kefale ratatouille- veidīgā piparu pamatnē un baklažāns vai teļa gaļas aknas sinepju mērcē. Nelielais, bet izmeklētais vīnu saraksts pamatā iekļauj organiskos vīnus.

Adrese: 81 rue de Rochechouart
Kontakti: 0033-1 48 78 12 70; www.auzaganin.com
Cenas: £14 pirms plkst. 20.30

Le Restaurant du Boulanger Eric Kayser 

Eric Kayser restorāns, kurš atrodas Bercy Village, ir gan ceptuve, gan visu dienu pieejams restorāns ar plašu āra terasi. Starteri pārsvarā ir maizes izstrādājumi, tomēr šeit ir arī īpaši pamatēdieni, kurus uzrauga libāniešu šefpavārs Talebs Dahers (Taleb Daher) un kādreizējais šova Top Chef uzvarētājs Žans Imbērs (Jean Imbert). Noslēgumam tiek piedāvātas lieliskas tartes.

Adrese: 41 cour St-Emilion
Kontakti: 0033 1 43 46 08 89
Cena: £20

La Cagouille

Viens no visdārgākajiem produktiem Parīzē ir zivs, tomēr šis Monparnasas modernajā daļā atrodamais restorāns jau ilgu laiku ir iecienīta zivju baudītāju vieta. Restorāna īpašnieks un šefpavārs Žerārs Alemandū (Gérard Allemandou) savā pavārmākslā pieturas pie saviem standartiem. Svaiga zivs un vēžveidīgie pagatavoti minimālisma stilā sākotnēji iespējams šokēs - amuse-bouche jeb uzkodas miniatūru sviestā pagatavotu ēdamo gliemežu veidā, mazs paltuss ar jaunajiem kartupeļiem un skumbrija sinepju mērcē. Tomēr viss ir perfekti pagatavots un apvienots ar izcilu apkalpošanu; klientiem tiek piedāvāts nogaršot arī ļoti labu konjaku. Kā papildu vērtība restorānam ir plašā vasaras āra terase.

Adrese: 10 place Constantin-Brancusi
Kontakti: 0033 1 43 22 09 01; www.la-cagouille.fr
Cenas: £20

L'Encrier

Tieši aiz Promenade Plantée viadukta vēsturiskajā Faubourg St-Antoine mēbeļu darinātāju rajonā atrodas draudzīgās atmosfēras ietvertais, kolektīvi vadītais L'Encrier restorāns, un tikai nedaudziem zināms, tas jau 20 gadus ir viens no maciņam draudzīgākajiem Parīzes restorāniem. Ap vienkāršajiem koka galdiņiem parasti drūzmējas vietējie iedzīvotāji un pāris viesi, kas zina par šīs vietas eksistenci. Aiz baltās letes ir redzama virtuve, kur tiek pagatavotas pārbaudītas franču virtuves vērtības ar dienvidrietumu pieskārienu, piemēram, bumbieris ar rokforas sieru, pīle savos taukos un izcilas šokolādes profiterole kūkas.

Adrese: 55 rue Traversière
Kontakti: 0033 1 44 68 08 16
Cenas: £15

L'Ecurie

Ja ilgojaties pēc steika, tad apmeklējiet L'Ecurie (2 rue Leplace; 0033 1 46 33 68 49; ) - jautru Latīņu kvartāla ēdināšanas iestādi par draudzīgām cenām. Pirmajā stāvā kādreiz bija staļļi, bet tagad šeit ir iestarpināti pāris galdiņi. Ziemas laikā, uzkāpjot pa stāvām un grīļīgām kāpnēm uz senatnīgā stilā veidotiem bēniņiem, varēsiet izbaudīt jauku atmosfēru sveču gaismā, notiesājot uz oglēm gatavotu steiku un mājās gatavotus čipsus (trīs ēdienu piedāvājums €17).

Adrese: 2 rue Leplace
Kontakti: 0033 1 46 33 68 49
Cenas: £15
Darba laiks: svētdienās slēgts

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!