Ik gadu Venēciju apmeklē trūristu straumes – reizēm tūristu šeit ir divas reizes vairāk nekā vietējo iedzīvotāju, tomēr pat tad pilsēta nezaudē savu burvību un pievilcību. Pavasara beigas un vasaras sākums piesaista vislielākos ļaužu pūļus, tam ir savs iemesls - šīs pilsētas ekskluzīvums un sirsnīgā atmosfēra.

Vasarai kļūstot karstākai Venēcija pieklust - iespējams augusta mēnesī tūristus piesardzīgus padara moskītu mākoņi un kanāla smakas. Tomēr tam tā nevajadzētu būt! Gluži kā Tintoreto darbos, Venēcija piedāvā skaistas ainavas, kuras salīdzinājumā ar karstumu, mitrumu un nelielo aromātu no ūdeņiem, ir tikai nieks.

Jebkurā sezonā Venēcijas baznīcas un muzeji piedāvā iepazīt vēsturi, tomēr interesentiem ir pieejama arī laikmetīgā māksla - pat ārpus Venēcijas Mākslas biennāles.

Kad apmeklēt?

"Nesezona" šeit ir relatīvs jēdziens, kaut gan daudzas viesnīcas piedāvā atlaides karstajos augusta mēnešos, kā arī novembra vidū un janvāra beigās. Venēcijai piemīt sava burvība arī ziemā - pilsētu ieskauj migla un īpaša atmosfēra, tomēr laikā pirms Karnevāla, kas notiks laikā no 2016. gada 23. janvāra līdz 9 februārim, cenas šeit pieaugs.

Nokļūšana

Foto: DELFI Aculiecinieks

Lidojumi

Centrālajai Venēcijai tuvākā lidosta ir Marco Polo lidosta, savukārt Treviso, kas atrodas 70 minūšu autobusa brauciena attālumā no Piazzale Roma (galvenā Venēcijas stacija), izmanto lielākā daļa lēto lidsabiedrību.

Vienpadsmit kilometru braucienu uz Venēciju iespējams veikt pa ceļu vai pa ūdeni. Brauciens ar autobusu ir daudz ātrāks un lētāks, tomēr braucienam ar kuģi ir "Venēcijas garša". Kuģus apkalpo Alilaguna (alilaguna.com); tie atiet reizi stundā, no 6.00 līdz pusnaktij. Lai nokļūtu San Marco, izvēlieties Arancio (1 stunda un 14 minūtes) vai Blu (1 stunda un 12 minūtes) līnijas; ja vēlaties nokļūt Rialto, izvēlieties Arancio (57 minūtes). Linea Blu piestāj arī Lido (1 stunda un 2 minūtes), kā arī kruīza kuģu ostā. (Terminal Crociere, 1 stunda un 34 minūtes) - €15 vienā virzienā, €27 abos virzienos; ja rezervēsiet tiešsaistē, tad saņemsiet atlaides.

Autobusus uz Piazzale Roma apkalpo ATVO (atvo.it; 20 minūtes, €6 vienā virzienā, €11 abos virzienos, grupām atlaides) un ACTV ( actv.it; 35 minūtes, €6 vienā virzienā, €11 abos virzienos). Visas biļetes - autobusa un kuģu- jāiegādājas ierašanās zālē un jāapstiprina iekāpjot. Taksometru pakalpojumi uz Piazzale Roma maksās aptuveni €35, savukārt ūdenstaksometrs līdz pat pieciem cilvēkiem ar bagāžu uz jebkuru vietu Venēcijā vai Lido izmaksās €100.

Treviso atrodas 30 km uz ziemeļiem no Venēcijas. Lidostu ar Piazzale Roma savieno ATVO autobuss (atvo.it; 70 minūtes, €7 vienā virzienā, €13 abos virzienos). Autobusi parasti apkalpo arī vēlu ienākošos lidojumus. Taksometrs uz Venēciju maksās sākot no €150.

Kruīzi

Lielākā daļa kruīza kuģu un prāmju piestāj Stazione Marittima, kas atrodas Zattere rietumu daļā pie Piazzale Roma stacijas un automašīnu parkiem. Starppilsētu autobusi no piestātnes atiet ik pēc 20 minūtēm uz Piazzale Roma, kur varēsiet iegādāties ūdensautobusa biļetes, šķērsot kājāmgājēju tiltu uz vilcienu staciju vai autobusu uz kādu no lidostām. Ja vēlaties nokļūt San Marco, izmantojiet Blue Alilaguna prāmja pakalpojumus no Stazione Marittima (20 minūtes; vienvirziena biļete €8). Prāmis atiet katru stundu, no plkst. 8.54 līdz 15.54.

Vilcieni

Galvenā Venēcijas stacija ir Santa Lucia, kas atrodas tieši pie Lielā kanāla. Sauszemes daļā atrodas Mestre stacija - rosīga stacija, kas apkalpo līnijas uz Boloņas dienvidiem, Florenci un Romu, kā arī Padujas rietumus, Veronu un Milānu; uz ziemeļiem un austrumiem - Trevīzo, Triesti un Slovēniju. Nacionālais vilcienu operators ir Trenitalia (trenitalia.com)

Pārvietošanās

Sabiedriskais transports

Ūdensautobusus (vaporetti) un autobusus uz ceļiem (Mestre stacija un Lido) apkalpo ACTV. Pieejami divi galvenie ūdensautobusu maršruti: lai nokļūtu no Santa Lucia stacijas un Piazzale Roma staciju, dodieties uz Lielo kanālu pie Rialto un San Marco, izmantojot līnijas Nr.1 vai Nr. 2, vai nu veiciet līkumu ap galveno Venēcijas "salu" uz ziemeļiem vai dienvidiem, izmantojot līnijas Nr.4.1/4.2 vai Nr.5.1/5.2.

Ja dodaties uz Lido, tad ātrākie maršruti būs Nr.6 vai (tikai no San Marco) Nr.10. Ja dodaties uz Murano, izvēlieties Nr.4.2 (Nr. 4.1 dodas tikai vienā virzienā). Ziemeļu lagūnas salas varat sasniegt ar Nr.12 pie Fondamente Nove Venēcijas ziemeļu krastā; lai nokļūtu Torcello pārsēdieties uz Nr. 9 no Burano. Vaporetto biļetes vienā virzienā maksā €7, un tās ir derīgas 60 minūtes. Ja plānojat bieži izmantot ūdensautobusus, labāk iegādājieties ceļojumu karti (€20 uz 24 stundām; līdz €50 par nedēļu). Venice Connected (www.veniceconnected.com) piedāvā atlaides.

Ūdens taksometri

Šīs stilīgās un ātrās motorlaivas ir lielisks veids, kā pārvietoties pa pilsētu, tomēr tas nav lēts prieks. Ja brauksiet no vilciena stacijas uz Rialto vai Svētā Marka laukumu, tad brauciens līdz pieciem pasažieriem (ieskaitot bagāžu) maksās €60, bet, ja no lidostas uz Venēciju vai Lido, tad būs jāšķiras no €100. Katram papildu pasažierim jāmaksā €10 (katram), kā arī €5 par bagāžu. Rezervācija (041 5222303; www.motoscafivenezia.it).

Gondolas
Foto: PantherMedia/Scanpix

Gondolas būs lielisks piedzīvojums, tomēr tas nebūs lēti un izmaksās €120 - dienas tarifs par stundu ar gondolu (līdz sešiem pasažieriem). Laikā no plkst. 19.00 līdz 8.00 cenas ceļas līdz €150. Minimālais tarifs ir €80 par 40 minūtēm, kaut gan ne tik noslogotos laikos varat mēģināt tirgoties. Saskaņā ar jaunākajiem noteikumiem, pie gondolu pieturām jābūt izvietotām cenām, lai pasažieri var izteikt savas pretenzijas, ja tiem liekas, ka no viņiem pieprasīta pārāk liela samaksa.

Automašīnu noma

Venēcijā pārvietoties ar automašīnām ir bezjēdzīgi, jo visu uzturēšanās laiku nāksies tās atstāt automašīnu (dārgajos) Piazzale Rome stacijas automašīnu parkos vai Mestre. Automašīnu nomas kompānijas: Avis ( www.avisautonoleggio.it); Budget ( www.budgetautonoleggio.it); Hertz ( www.hertz.it) un Europcar ( www.europcar.it) .

PADOMS

Izbraucienu ar gondolu tikai par 50 eiro centiem varēsiet izbaudīt, ja izmantosiet divu airētāju apkalpotās lielās traghetto (prāmja) gondolas, kas šķērso Lielo kanālu stratēģiski svarīgākajās vietās, piemēram, starp Campo Santa Maria del Giglio (pie Hotel Gritti) un La Salute baznīcu (katru dienu, 9.30-18.00), vai starp San Samuele un Ca' Rezzonico (pirmdiena-sestdiena, 7.45-13.30).

Kas jāzina, pirms doties

Svarīgi kontakti

Neatliekamās palīdzības pakalpojumi: ievadiet 112 (Carabinieri), 113 (valsts policija).
Tūrisma birojs: galvenais birojs atrodas uz lagūnas ar skatu uz promenādi starp San Marco ūdensautobusa pieturu un Piazza (San Marco 2, Palazzina Santi; 041 522 5150; www.turismovenezia.it). Atvērts katru dienu, 10.00-18.00. Citas filiāles atrodas Marco Polo lidostā, Santa Lucia vilcienu stacijā, Piazzale Roman galastacijā un Lido.

Pamatfakti

Valūta: eiro. Lielākā daļa bankomātu pieņem starptautiskās kredītkartes.
Telefona kods: 00 39 041 no ārvalstīm, 041 Itālijā.

Vietējie likumi un etiķete

Venēcija ir kājāmgājēju pilsēta. Šaurās ieliņas, tilti un gaisa tilti ir kā pilsētas lielceļi, tāpēc sēdēšana uz tilta Venēcijā līdzināsies automašīnas novietošanai ceļa vidū.

Itāļi jebkurā situācijā sasveicinās un atvadās. "Buon giorno" no rīta vai "buona sera" pēcpusdienā vai vakarā nenāks par ļaunu, tomēr daudz vienkāršāk ir teikt "ciao". Ja kāds saka "grazie", tad būtu pieklājīgi atbildēt ar "prego".

Ja esat aicināti uz pusdienām vai vakariņām, mājas saimniecei labāk dāviniet ziedus un šokolādi, nevis vīna pudeli.

Venēcijas apskates vietas

Foto: Reuters/Scanpix

Lielais kanāls

Venēcijas lagūnas galvenā iela ir pārpilna ar laukumiem, kas vēsta par šīs vietas vēsturi; šī ir arī viena no galvenajām apskates vietām pilsētā. Tās pasakaino atmosfēru palīdzēs sajust brauciens ar ūdensautobusu Nr.1 vai Nr. 2 - vislabākais veids, kā pārvietoties pa kanālu. Pusceļā atrodas Rialto - veikaliem pārpilnais 16. gadsimta tilts, kas zināmā veidā kļuvis par Venēcijas simbolu.

Svētā Marka laukums
Foto: AFP/Scanpix

Piazza San Marco - Napoleons reiz šo vietu nosaucis par Eiropas "skaistāko svētku zāli"; laukumu veido elegantas kolonnas pie Svētā Marka bazilikas sapņainajiem kupoliem, arkām un mirdzošajām zelta mozaīkām. Campanile (zvanu tornis) un Dodžu pils, kas atrodas Piazzetta pagarinājuma lagūnas pusē, ir īsteni tūristu magnēti.

Ir vērts aplūkot arī Museo Correr (www.museiciviciveneziani.it; aprīlis-oktobris, 10.00-19.00, katru dienu; novembris-marts, 10.00-17.00, katru dienu; €16,50/€8,50 kombinēta ar Piazza di San Marco muzeju biļeti), kas piedāvā mākslas kolekcijas un artefaktus, veltītus Venēcijas republikas kāpuma un krituma periodiem.

Vēl viena obligāta apmeklēšanas vieta ir Torre dell'Orologio (848 082000; www.visitmuve.it; tūres gida pavadībā no pirmdienas līdz trešdienai, 10.00-23.00; ceturtdiena-svētdiena, 14.00-15.00; €12/€7. Rezervējiet.), kur varēsiet redzēt, kā strādā īpašais pulkstenis, kas vēl joprojām iezvana stundas šajā laukumā.

Svētā Marka bazilika

Svētā Marka bazilika atrodas laukuma austruma daļā un spilgti atspoguļo kristietību - sākot ar četriem spuldzēm līdzīgajiem kupoliem un beidzot ar mirdzošajām zelta mozaīkām, kas klāj vienu ar pusi kvadrātmetru lielu teritoriju.

Ja vēlaties to aplūkot vienatnē, tad labākais laiks ir plkst. 6.45, un neaizmirstiet augšstāva lodžiju, kur atrodas oriģināli četri grieķu un romiešu bronzas zirgi, saslējušies uz pakaļkājām ar skatu uz laukumu (€5). Piazza San Marco (041 270 8311; www.basilicasanmarco.it; pirmdiena-sestdiena, 9.45-17.00; svētdiena, 14.00-16.00. Bezmaksas ieeja uz galveno baznīcu; uz atsevišķām baznīcas daļām tās iekšienē dažādas ieejas maksas).

Dodžu pils

Venēcijas dodžus (hercogi) ievēlēja no aristokrātu vidus pēc tam, kad tie visu savu dzīvi bija pakārtojuši valstij. Venēcija tajā laikā bija ļoti ārišķīga un vērsta uz administratīvu darbību, un 15. gadsimta Dodžu pils šo laiku ļoti labi atspoguļo: aiz bezgalīgajām sapulču zālēm un oficiālajām uzņemšanas telpām, kuras rotā Tintoreto un Veronēzes (Veronese) darbi, atrodas telpas, kurās uzturējās pilsētas rakstnieki un birokrāti.

Piazza San Marco (042 271 5911; www.visitmuve.it). Atvērts aprīlis-oktobris, 8.30-18.30, katru dienu; novembris-marts, 8.30-17.30, katru dienu. €16,50/€8,50 kombinētā biļete ar San Marco muzejiem.

Gallerie dell'Accademia

Lēni notiekošās renovācijas dēļ, sastatnes un atsevišķu telpu slēgšana samazina tūristu skaitu. Tam nevajadzētu būt traucēklim: pat vismazākā daļa no Accademia neatstās vienaldzīgu nevienu mākslas cienītāju - Ticiana pēdējā glezna La Pietà, kā arī viņa darbs ar Jaunavu Mariju; Veronēzes Levija nama svētki; Džiordžiones mistēriskā Vētra, kā arī neskaitāmi Džovanni Bellini (Giovanni Bellini) darbi. (Dorsoduro 1050, Campo della Carità (041 522 2247; www.gallerieaccademia.org). Atvērts pirmdienās, 8.15-14.00; otrdiena-svētdiena, 8.15-19.15. Pilna cena €7,50/10,50.

Ca d'Oro

Ugunīgā gotiskā stila satricinājums šajā 15. gadsimta Lielā kanāla palazzo zināmā veidā papildina Venēcijas burvību. Iekšpusē atrodas kolekcija, kuru izveidojis tās kādreizējais īpašnieks barons Frančeti (Franchetti); noteikti aplūkojiet Manteņas (Mantegna) Svēto Sebastianu un izbaudiet skatu uz Lielo kanālu no pirmā stāva balkona.

Cannaregio 3932, Calle Ca d'Oro (041 523 8790; www.cadoro.org). Atvērts pirmdienās, 8.15-14.00; otrdien-svētdien, 8.15-19.15. Pilna cena €4,50/7,50.

Murano

Unikāla iespēja redzēt, kā Venēcijas vēsturiskās stikla salas darbnīcās no stikla tiek veidotas vāzes un citas greznumlietas, tomēr uzmanieties, jo jebkura pie viesnīcas piedāvātā bezmaksas Murano ekskursija var beigties ar uzbāzīgu mēģinājumu pārdot preces par "uzpūstām" cenām. Murano iepirkties varat arī paši (10 minūtēs no Fondamente Nove ar ūdensautobusu).

Pegijas Gugenheimas (Peggy Guggenheim) kolekcija

Ekscentriskā mākslas kolekcionāre Pegija izveidojusi ievērojamu un ļoti personīgu portfolio ar modernistu un sirreālistu darbiem, tai skaitā vadošos Pikaso, Margites Maksa Ernsta (Max Ernst) (viņas vīra uz kādu laiku), Džiakometi (Giacometti) un Džeksona Poloka (Jackson Pollock)darbus. Pegijas 18. gadsimta palazzo Lielajā kanālā tā arī nepabeidza. Dārzi ir skaists, muzeja veikals ir labākais Venēcijā un bārs/kafejnīca ir laba vieta lenčam vai tējas dzeršanai. Dorsoduro 864, Fondamenta Venier dei Leoni (041 520 6288; www.guggenheim-venice.it). Atvērts 10.0018.00, slēgts otrdienās, ieejas maksa €8/14.

I Frari

Ja plānojat apmeklēt tikai vienu Venēcijas baznīcu (bez Svētā Marka bazilikas), tad noteikti izvēlieties šo gotiskā stila celtni, kas atrodas 15 minūšu gājiena attālumā uz rietumiem no Rialto. Šeit redzēsiet tādas mākslas pērles kā agrīnos Ticiana darbus: Jaunavu Mariju virs baznīcas altāra, kā arī Madonna di Ca' Pesaro kreisajā ejā. San Polo, Campo dei Frari (041 522 2637; www.chorusvenezia.org). Atvērts pirmdiena-sestdiena, 9.00-18.00; svētdienās, 13.00-18.00. Ieejas maksa €3.

Palazzo Grassi un Punta della Dogana

Šie divi vēstures pieminekļi - 18. gadsimta Lielā kanāla palazzo, kas reiz piederēja Fiat, un Venēcijas vecā muitas ēka; abās aplūkošanai pieejamas franču miljardiera, dzīvesstila korporācijas LVMH vadītāja Fransuā Pinolta (François Pinault) laikmetīgs mākslas kolekcijas. Palazzo Grassi atradīsiet atlasītus darbus, kas izvietoti garās tematiskās izstādēs, savukārt Punta della Dogana, kuras interjeru būtiski izmainīja japāņu arhitekts Tadao Ando (Tadao Ando), aplūkošanai pieejami laikmetīgās mākslas lielmeistaru darbi, sākot no Džefa Kūnsa (Jeff Koons) un beidzot ar Demjeniu Hērstu (Damien Hirst).

Palazzo Grassi: San Marco 3231, Campo San Samuele. Punta della Dogana: Dorsoduro 2, Campo della Salute. Both venues (041 523 1680; www.palazzograssi.it). Atvērts 10.00-19.00, otrdienās slēgts. Pilna ieejas maksa €15 par vienas vietas apmeklējumu, €20 par abām.

Dienas ceļojums

Foto: AFP/Scanpix

Burano (Burano) un Torčello (Torcello)

Šīs divas salas lagūnas ziemeļos noteikti ir apmeklēšanas vērtas. Burano ir zvejnieku un mežģīņu sala, kuru rotā košas mājas. Kaimiņu salai Torčello piemīt lauku burvība, tomēr Viduslaikos šī vieta nebija īpaši apdzīvota; divas 11. gadsimta baznīcas ir kā liecinieces par salas ziedu laikiem (apmeklējiet laikā no plkst. 10.00- 16.00). Lai šeit nokļūtu, izvēlieties LN ūdensautobusu no Fondamente Nove (35 minūtes līdz Burano; ja šeit pārsēdīsieties, tad pēc piecām minūtēm nonāksiet Torčello).

Paduja

Iespējams šī vieta nav populārākais dienas ceļojuma galamērķis (kā, piemēram, Verona), tomēr Paduja ir tuvāka - aptuveni 30 minūšu patīkams brauciens ar vilcienu no Venēcijas Santa Lucia. Galvenais apskates objekts ir Scrovegni kapela, kas atrodas Piazza Eremitani 8 (049 820 4551; www.cappelladegliscrovegni.it; atvērts pirmdienās, 9.00-19.00; otrdiena-svētdiena, 9.00-22.00; €8/13, nepieciešama rezervācija) - gotiskā stila baznīca, kura interjerā atrodams viens no rietumu mākslas brīnumiem- Džoto (Giotto) 14. gadsimta sākuma bībeliskais fresku cikls. Ievērības cienīga ir arī vēsturiskā universitātes pilsētiņa. www.turismopadova.it

PADOMS

Ņemiet vērā, ka būs jāstaigā arī kājām: ūdensautobusi apkalpo tikai Lielo kanālu, Kannaredžo kanālu un vietas gar Venēcijas salas "robežām". Izvēlieties ērtus apavus; ja ceļojat kopā ar maziem bērniem, padomājiet, vai nevajadzēs ņemt līdzi saliekamos bērnu ratiņus. Tomēr pastaigām ir arī pozitīvais aspekts - Venēcijā pavadītais laiks būs kā patīkama atpūta apvienojumā ar fiziskajām aktivitātēm.

Venēcijas restorāni

Pirms ieturat maltīti Venēcijā, ievērojiet divus zelta likumus. Pirmkārt, neēdiet to, kas pagadās. Ja nevēlaties iekrist tūristiem paredzētajās lamatās, noderēs vietējo iedzīvotāju vai laba gida ieteikumi. Otrkārt, lai gan būsiet dzirdējuši, ka Itālija ir valsts, kur ir vēlas ēdienreizes, Venēcija ir izņēmums - daži no labākajiem bāriem un bacaros lenču pasniedz laikā no pusdienlaika līdz 13.30, vakariņas no plkst. 19.00 līdz aptuveni 20.30 un drīz pēc tam arī slēdz iestādes durvis.

Ēdienkartēs dominē zivis un jūras veltes. Šī būs īstā vieta, kur nogaršot dievlūdzējgarneles (canoce), jūras gliemežus (garusoli) vai mīkstčaulas krabjus (moleche). Ja vēlaties ieturēt maltīti, kas neizmaksās dārgi, dodieties uz picērijām vai arī ejiet tur, kur vietējie.

Osteria di Santa Marina

Venēcijā, kur vietējiem bieži vien tiek dota priekšroka, izmantojiet iespēju sevi iepriecināt ar kāda eleganta, bistro tipa trattoria restorāna apmeklējumu, kur pasniedz augstas kvalitātes ēdienus, kā arī apkalpošana ir uzticami augsta - neatkarīgi no tā, vai esat regulāri apmeklētāji, vai vienkārši garāmgājēji. Osteria atrodas jaukā laukumā, neliela gājiena attālumā no Rialto; šeit tiek pasniegta "radošā venēciešu" virtuve (jūras asara ravioli ēdamo gliemju buljonā)- nekas pārlieku ekstravagants, tomēr nedaudz virs ierastās Venēcijas normas. Izmēģiniet galdiņus restorāna ārpusē, tomēr sutīgajās vasaras dienās labāk jutīsities kondicionētajās iekštelpās.

Adrese: Castello 5911, Campo di Santa Marina.
Kontakti: 041 528 5239
Cenas: €70 no personas ar atbilstošu pudeli dzēriena.
Darba laiks: pirmdiena, 20.00-23.00; otrdiena-sestdiena, pēcpusdiena-14.30, 20.00-23.00. Svētdienās slēgts.
Rezervācijas: ieteicamas.
Maksāšanas veids: pieņem kredītkartes.

Gran Caffè Quadri

Marsels Prusts (Marcel Proust) kādreiz Quadri ieturēja lenču kopā ar savu māti, un franču rakstnieks šeit justos kā mājās arī mūsdienās, jo restorāns piedāvā klasisku interjeru ar brīnišķīgu skatu uz Svētā Marka laukumu. Šajā iestādē saimnieko brāļi Alajmo (Alajmo) no Padujas, un tagad Prusts būtu patiešām pārsteigts par to, ko ieraudzītu uz šķīvja.

Šeit vairs nepasniedz klasiskos ēdienus, kā kādreizējā Quadri - tagad tie ir aizvietoti ar spilgtajiem Masimilano Aljamo (Massimiliano Alajmo) (ieguvis trīs Michelin zvaigznes restorānā Le Calandre netālu no Padujas) šedevriem, kuros iekļaujas arī demokrātiskākā vietējā ēdienu kultūra: brūnā papīrā, ko sauc par cartoccio ietītas jūras veltes, kā arī ievērojami kulinārijas mākslas darbi.

Šī iestāde nav no lētajām: gardās ēdienkartes, kas ļaus nogaršot Masimilano neparastos ēdienus izmaksās no €180-€200. Tomēr atcerieties, ka šī ir īsta gardēžu vieta, kuras apmeklējumu vēl patīkamāku padara restorāna vadītāja Rafaela Aljamo (Raffaele Alajmo) un viņa padoto augstās klases apkalpošana.

Adrese: 121 San Marco, Piazza San Marco.
Kontakti: 00 39 041 522 2105, www.caffequadri.it
Cenas: par trīs ēdieniem bez vīna samaksāsiet vismaz €150 no personas.
Darba laiki: 12.30-14.30, 19.30-22.30, otrdiena-svētdiena. Pirmdienās slēgts.
Rezervācija: nepieciešama.
Maksāšanas veids: pieņem kredītkartes.

PG's Club

Šajā garenajā un pieklusinātās gaismas ieskautajā Filipa Starka (Philippe Starck) veidotā dizaina restorānā un bārā varēsiet ieņemt vietu pie letes un novērot virtuves darbinieku rosīgo darbošanos, vai arī pasūtīt galdiņu, lai nobaudītu gardus ēdienus, piemēram, grilētu tintes zivi savā tintē, vai arī venēciešu dārzeņus - castraure, īpašus mazus artišokus, kas pagatavoti dažādos veidos.

Adrese: 3247 San Marco, Calle Grassi
Kontakti: 041 528 4644; palazzinag.com
Cenas: par trīs ēdieniem bez vīna samaksāsiet vismaz €150 no personas.
Darba laiks: 12.30-14.30, 19.30-22.30, otrdiena-svētdiena. Pirmdienās slēgts.
Rezervācija: nepieciešama.
Maksāšanas veids: pieņem kredītkartes.

Venissa

Šis noteikti ir visneparastākais Venēcijas restorāns gardēžiem(4). Ar vaporetto gar lagūnu dodieties uz Burano un izkāpiet Mazzorbo. Slepenas durvis aizvedīs apmeklētājus uz citu pasauli.

Šeit atrodas vīnu dārzs, kur atjaunota gandrīz izzudušā vīnogu šķirne ar nosaukumu dorona - tas pateicoties prosecco ražotājam Bisolam (Bisol) (bisol.it), kā arī dārzs, no kura restorāns iegūst svaigus dārzeņus saviem ēdieniem. Šefpavārs Paola Budels (Paola Budel), kurš izveidoja šo iestādi, pirms kāda laika pats pameta savu restorānu un Bisolu ģimene pagaidām vēl nenosauc aizvietotāja vārdu, vien piebilstot, ka līdz ar jauno šefpavāru restorāns kļūs vēl labāks.

Adrese: 3 Fondamenta Santa Caterina, island of Mazzorbo
Kontakti: 041 527 2281; venissa.it
Cenas: Aptuveni €85 bez vīna.

La Zucca

Šī trattoria, kas atrodas San Polo, darbojas jau gadiem ilgi, tomēr laika zobs tās šarmu, vērtību un kulinārijas bravūru nav izmainījis ne par mata tiesu. Interjeru veido ozolkoka paneļi, kas rada Alpu vasarnīcas atmosfēru, savukārt pudelēm piekrautie plaukti un papīra šķīvjauti ir īsteni venēciešu bacaro. Ēdienkartē atradīsiet gan gaļas, gan zivju, gan arī dažus veģetāros piedāvājumus, piemēram, sformato (quiche bez mīklas) no kartupeļiem un brokoļiem un kūpinātu ricotta. Vienkārša un draudzīga apkalpošana. Daži pieejamie āra galdiņi ir īpaši pieprasīti.

Adrese: Santa Croce 1762, Ponte del Megio.
Konatkti: 041 524 1570; www.lazucca.it
Cenas: €35 no personas ar iestādes piedāvājuma vīnu.
Darba laiks: pirmdiena-sestdiena, 12.30-14.30, 19.00-22.30. Svētdienās slēgts.
Rezervācija: ieteicama.
Maksāšanas veids: pieņem kredītkartes.

L'Orto dei Mori

Šis 2009. gadā atvērtais džeza restorāns klusajā Madonna dell'Orto (Tintoreto baznīca) rajonā ir kļuvis par vietējo un tūristu iecienītu vietu.

Šefpavārs ir sicīlietis, tomēr jūras velšu piedāvājumam ir raksturīga visas Itālijas virtuves pieskaņa, sajaukumā ar venēciešu klasiku, piemēram, baccalà mantecato (menca ir izcila), kā arī daudz radošāki ēdieni - risoto ar ar gliemjiem un kabaču ziediem.

Ja restorāna deviņdesmitajiem gadiem raksturīgais dizains neliksies īpaši saistošs, tad ieņemiet vietu pie kāda no āra galdiņiem, kas izvietoti laukumā. Laba apkalpošana, un vīna kartē (ar to iespējams iepazīties arī diezgan nepārskatāmā mājas lapā) iekļautas dažas labas vīna pudeles par atbilstošām cenām, ieskaitot Pieropan brīnišķīgo Soave Classico.

Adrese: Cannaregio 3386, Campo dei Mori.
Kontakti: 00 39 041 524 3677, www.osteriaortodeimori.com
Cenas: aptuveni €45 no personas ar vīnu.
Darba laiks: trešdiena-pirmdiena, 12.30-14.30, 19.00-22.30. Otrdienās slēgts.
Rezervācija: ieteicama sezonas laikā.
Maksāšanas veids: pieņem kredītkartes.

Al Nono Risorto

Nemeklējiet šeit klusumu un mieru vai īpašu apkalpošanu, tomēr, ja vēlaties nobaudīt labu picu dzīvīgā atmosfērā - kā bonuss ir pagalma dārzs ar galdiņiem- tad šī maciņam draudzīgā iestāde būs tieši laikā. Bez picām šeit piedāvā arī dažus makaronu ēdienus un klasiskus gaļas ēdienus.

Adrese: Santa Croce 2338, Sotoportego di Siora Bettina.
Kontakti: 041 524 1169.
Cenas: €20 par uzkodu, picu un alu.
Darba laiki: pēcpusdiena- 1.30, 19.00-23.00. Slēgts trešdienās un otrdienās lenča laikā.
Rezervācija: parasti nav nepieciešama.
Maksāšanas veids: tikai skaidrā naudā.

Alla Basilica

Plašo ēdnīcas tipa pusdienošanas vietu vada Venēcijas bīskapija; tā atrodas pie Dodžu pils un piedāvā vienu no lētākajiem Venēcijas lenčiem.

Iesākumam - pasta, otrajā - gaļas vai zivs ēdiens, kā arī dārzeņi par €13, ko pasniegs kopā ar maizi un ūdeni. Visas sastāvdaļas ir svaigas, porcijas ir lielas un daži no ēdieniem (piemēram, tvaicēta zivs ar grilētiem kabačiem) ir pat izcili.

Ēstuvi izveidoja kā lētu maltīšu vietu izsalkušajiem tūristiem, kas vēlas paēst par saprātīgu cenu, tomēr to iecienījuši arī vietējie strādnieki. Piedāvājumā arī vīni, bezalkoholiskie dzērieni un deserti, tomēr saskaņā ar katoļu tradīcijām, par šādām baudām jāmaksā papildu cena.

Adrese: Castello 4255, Calle degli Albanesi.
Kontakti: 00 39 041 522 0524, www.allabasilicavenezia.it
Cenas: €14 fiksētā cena iekļauj divus ēdienus, piedevas, maizi un mazu minerālūdens pudeli.
Darba laiks: katru dienu, pēcpusdiena-15.00. Atvērts vakaros tikai grupām ar iepriekšēju rezervāciju.
Rezervācija: nav obligāta.
Maksāšanas veids: skaidrā naudā.

Al Garanghelo

Draudzīgā maltīšu vieta piedāvā lieliskus un vienkāršus jūras velšu ēdienus tirgotājiem no tuvējiem Rialto tirgiem lenča laikā - vakarā šeit uzturas vietējie iedzīvotāji. Pavārs Renato (Renato) bieži vien pievienojas savai sievai Annalisai (Annalisa), lai aprunātos ar apmeklētājiem un ieteiktu, paskaidrotu vai radītu dzīvīgāku atmosfēru (vārda garanghelo nozīme). Pasniegtās jūras veltes vienmēr ir svaigas - pamēģiniet Renato degustācijas plates. Izcili ir arī venēciešu klasiskie ēdieni - tintes zivs sautēta savā tintī un budino del doge - krēmīgs deserts, kurš ieguvis savu popularitāti. Bārā varēsiet atrast labas uzkodas, izvēloties no cicchetti, kas pieejamas pie letes. Par pastu un pamatēdienu lenča piedāvājumā samaksāsiet €16.

Adrese: 1579 San Polo, Calle dei Botteri
Kontakti: 041 721721; www.garanghelo.com
Cenas: pilna ēdienreize izmaksās aptuveni €30 no personas.

La Bottega ai Promessi Sposi

Lai gan šī vieta ir labi paslēpta aiz dzīvīgās Strada Nuova, tomēr to ir viegli atrast (10): šeit vietējie atpūšas pie glāzes vīna un uzkodām. Šeit nobaudīsiet izcilu ēdienu par saprātīgu cenu, neatkarīgi no tā, vai apsēdīsieties pie letes (bāra krēsli ir īpaši pieprasīti), vai pie galdiņa tumšajā interjerā; to pasniegs entuziastisks un rūpīgs apkalpojošais personāls. Ēdienkarte mainās katru dienu, pievienojot venēciešu ēdienus. Plašais bez gaļas pieejamais antipasti iepriecinās arī veģetāriešus.

Adrese: 4367 Cannaregio, calle dell'Oca
Kontakti: 041 241 2747
Cenas: aptuveni €30 no cilvēka par pilnu ēdienreizi.

Mistrà

Netālu no Zitelle vaporetto pieturas atrodas Mistrà - lenča laikā visai trokšņaina vieta, jo šeit uzturas vietējie strādnieki no laivu piestātnēm, lai nobaudītu uzkodas, spaghetti ar tintes zivi vai jūras velšu sacepumu; tas viss tiek pagatavots atklātā virtuvē. Iestādes saimnieki - Roberta un Alesandro Zuketi (Roberta & Alessandro Zucchetti) ir vienmēr pieejami sarunām ar klientiem, tādējādi radot ģimeniskuma atmosfēru. Daudz rosīgāka vide šeit ir vakaros, tomēr interjers nebūs tas romantiskākais - labāk dodieties uz lapotni pagalmā. Picu pasniedz lenča un vakariņu laikā.

Adrese: 53c Giudecca, Calle Michelangelo
Kontakti: 041 522 0743
Cenas: €20-€25 no personas par vieglu lenču; par pamatīgāku ēdienreizi būs jāmaksā aptuveni €10 vai vairāk.

PADOMS

Gianduiotto (mājās gatavots šokolādes un lazdu riekstu gelato) varēsiet iegādāties Bar Nico (041 522 5293), Dorsoduro 922, Fondamenta Zattere, kas atrodas pie Zattere ūdensautobusu pieturas. Šis saldējums ir kļuvis tik slavens, ka tam izveidota pat sava Facebook mājas lapa. To pasniedz papīra turziņā ar putukrējumu - īpaši garšos bērniem.

Al Portego

Nedaudz nāksies piepūlēties, kamēr atradīsiet šo nelielo iestādi pie Rialto, tomēr tas attaisnosies. Al Portego ir trokšņains un sagādās patīkamu garšas piedzīvojumu. Ļaužu pūļi, kas ierodas pēc uzkodām un vīna - gan vietējie, gan viesi- gan iekštelpās, gan āra teritorijā liecina par šī mazā bacaro popularitāti; šeit pasniedz izcilus cicheti (bāra uzkodas) un dažus, katru dienu savādākus, venēciešu ēdienus - gaļas un jūras velšu ēdienus, ko pasniedz pie sešiem apmeklētāju pilniem galdiņiem. Ja vēlaties sev vietu pie galdiņa, labāk rezervējiet ... un neierodieties pārāk vēlu, jo draudzīgais, angliski runājošais apkalpojošais personāls reti kad spēj atteikt saviem izsalkušajiem klientiem, kas lūdz pēc galdiņa.

Adrese: Castello 6015, calle Malvasia.
Kontakti: 041 5229038.
Cenas: cicheti izlase ar glāzi vīna maksās aptuveni €15; à la carte, pie galdiņa var izmaksāt līdz pat €25.
Darba laiks: pēcpusdiena-14.30,18.30-21.30, pirmdiena-sestdiena;18.30-21.30, svētdienās.
Rezervācija: ieteicama.
Maksāšanas veids: nepieņem kredītkartes.

Birraria la Corte

Alai līdzīgā 16. gadsimta noliktava ar galdiņiem arī ārpus iestādes pie lielā Campo San Polo, Birraria la Corte ir pilsētnieciski industriālā šika piemērs; šeit pasniedz labas un lētas picas, kā arī (daudz dārgāku) à la carte ēdienkarti; ēdieni pagatavoti lielākoties no vietējām izejvielām, un, neraksturīgi Venēcijai, šeit nav liels jūras produktu ēdienu piedāvājums. La Corte atturas no Venēcijas standarta un piedāvā plašu alus sarakstu; daudzi no tiem nāk no mazām Itālijas alus darītavām. Labs jaukto salātu piedāvājums. Ārpusē izveidots rotaļu laukums mazajiem apmeklētājiem, kas pieejams gandrīz katru vakaru.

Adrese: San Polo, campo San Polo 2168.
Kontakti: 041 2750570, www.birrarialacorte.it.
Cenas: aptuveni €15 par picu un alu, vairāk à la carte.
Darba laiks: Biennāles laikā no 10.30 līdz 12.30; otrdienas-ceturtdienas, 10.30-vēlam vakaram, pirmdiena -svētdiena; slēgts pirmdienās. Pārējā gada laikā no 17.30-12.30, otrdiena-ceturtdiena; (sezonas vidus) 17.30-vēlam vakaram, piektdiena - svētdiena; slēgts pirmdienās.
Rezervācija: nepieņem.
Maksāšanas veids: nepieņem kredītkartes.

El Refolo

Šo iestādi nevar nosaukt par restorānu, bet tā neapšaubāmi ir dzīvīgākā vieta Venēcijas austrumos, kur baudīt vīnu un atpūsties pēc garas dienas Venēcijā. Pa Via Garibaldi, kur atrodas El Refolo, izlikti daudzi krēsli un galdiņi; vīns maksā tikai €2,50 par glāzi, un piedāvājumā - gardas salami vai siera plates no īpašnieka Masimilano (Massimiliano), kā arī jaukto salātu un makaronu ēdieni. Atvērts visu laiku: Masimilano aizver savu iestādi tikai tad, kad pašam tas liekas nepieciešams. Atsevišķos piektdienas vakaros notiek dzīvās mūzikas vakari.

Adrese: Castello 1580, via Garibaldi.
Kontakti: 346 5235837.
Darba laiks: Biennāles laikā no 10.30 līdz 12.30, otrdiena- ceturtdiena, 10.30-vēlam vakaram, piektdiena-svētdiena; slēgts pirmdienās. Pārējo gada laiku no 17.30-12.30, otrdiena-ceturtdiena, (sezonas vidus) 17.30-vēlam vakaram, piektdiena-svētdiena; pirmdienās slēgts.
Rezervācija: nepieņem.
Maksāšanas veids: nepieņem kredītkartes.

Vincent Bar

Vincent Bar, kas atrodas apdzīvotajā Sant'Elena rajonā, ir jāapmeklē vairāku iemeslu dēļ: šeit Jums noteikti liksies, ka esat beidzot izvairījušies no lielajiem ļaužu pūļiem, kas nepārtraukti sastopami centrālajā Venēcijā; būsiet pārsteigti par Venēcijai neraksturīgo un ģimenisko uzņemšanu. Jums patiks šeit atrasties siltā vakarā, priežu koku aizsegā un skatīties uz kuģiem, kas dodas uz lagūnu. Šeit ir arī labs ēdiens: Michelin zvaigznes tas nav ieguvis, tomēr lielās salātu porcijas ir labas; pasniedz arī dāsnas venēciešu makaronu ēdienu porcijas.

Adreses: Sant'Elena, viale IV Novembre, 36.
Kontakti: 041 5204493.
Cenas: divi ēdieni un vīns maksās aptuveni €20.
Darba laiks: 7.00- 22.00, otrdiena-svētdiena.
Rezervācija: nepieņem.
Maksāšanas veids: nepieņem kredītkartes.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!