Foto: Delfi kolāža
Ceļošana ar velosipēdu ir lielisks veids, kā iepazīt interesantas vietas, sajust dabu un būt kopā visai ģimenei, uzskata jurists Uģis Rengarts, kurš kopā ar ģimeni velobraucienos dodas nu jau septiņus gadus. Un vasara esot vislabākais laiks, kad aizsākt šo tradīciju!

Savā pieredzē velotūrismā dalās Rengartu ģimene – viņu visu ikdiena paiet pie rakstāmgalda, bet brīvos brīžus izmanto velobraukšanai. Uģis ir jurists, Elīna ir klientu menedžere un Katrīna Kate – pirmklasniece. Rengartu ģimene ar velotūrismu ir aizrāvusies jau vairākus gadus, šajā laikā ir gan iepazīti daudzu Rīgas rajonu stāsti, gan piedzīvoti vairāku dienu braucieni pa dažādām Latvijas pilsētām.

Arī viengadniekam izbrauciens ar velosipēdu ir interesants piedzīvojums

"Pirms septiņiem gadiem pavasarī sāku ar velosipēdu braukt uz darbu, un ar to sākās mūsu ģimenes velo gaitas," stāsta Uģis. "Meitiņai bija tikai gads un divi mēneši, kad viņa devās savā pirmajā velobraucienā. Sieva darba dienas beigās atveda meitu pie manis, iesēdinājām krēsliņā un devāmies ceļā. Emociju viņai bija ļoti daudz, bet pēc pirmajiem pārsimts metriem meita jau sagurusi aizmiga. Tomēr braukt viņai ļoti patika – tik daudz interesanta!"

Tā arī pamazām sākās Rengartu ģimenes velobraucieni. Sākumā tie bijuši neilgi izbraucieni brīvdienās un vakaros ciemos pie draugiem vai uz kādu Rīgas parku, ezeru vai pludmali. Vasaras vidū jau viņi devās izbraucienos uz visu dienu kaut kur tālāk no pilsētas trokšņiem baudīt dabu. Protams, braucot ar mazu bērnu, esot jāparedz regulāras izskraidīšanās un piknika pieturas, kā arī jāpaņem līdzi gana daudz veselīgu uzkodu, jo svaigais gaiss apetīti tikai palielina.

Pagājušajā vasarā Katrīna Kate, būdama septiņus gadus jauna, jau spējusi dienā bez īpašas piepūles pieveikt 40 kilometrus garus piedzīvojumus, stāsta meitenes tētis. Šovasar viņa jau ir gatava jauniem, lielākiem izaicinājumiem.

Rīgas velostāsti: atraktīvs veids, kā iepazīt vēsturi

Foto: DELFI

"Ir tik labi pārvietoties pa Rīgu ar velosipēdu! Uzreiz paveras cita pilsētas panorāma, nekā ikdienā braucot ar auto. Var novērtēt ēku skaistumu, pilsētas plānojumu un vēsturisko attīstību, pamanīt dekorus un citas nianses ēku fasādēs, sajust, ka arī pilsēta smaržo pēc ceriņiem un tikko pļauta zāliena," iesaka Uģis Rengarts. "Turklāt veloekskursijas Rīgā ir atraktīvs veids, kā bērnam mācīt mūsu tautas vēsturi!"

Kā vienu no interesantākajiem Rīgas velomaršrutiem Rengartu ģimene iesaka Torņkalnā un Āgenskalnā (ceļvedī "Iepazīsti Rīgu ar divriteni" 6.maršruts). Tur esot daudz skaistu, vecu māju un interesantu vēsturisku objektu. "Uzreiz sajūtams, ka šiem rajoniem ar daudzajām un šaurajām ieliņām ar veco bruģakmeni ir sava īpaša aura. Braucot šo maršrutu, var atsvaidzināt vēstures zināšanas (un mācīt vēsturi bērniem), jo sanāk braukt garām vecajai Auroras fabrikai, Eduarda Smiļģa teātra muzejam, Arkādija parkam, kura tuvumā dzīvoja Brīvības pieminekļa Mildas tēla sievietes prototips. Netālu ir Torņkalna dzelzceļa stacija, kur atrodas ļoti nozīmīgs vēsturisks eksponāts Vagons un piemiņas akmens deportētajiem Latvijas iedzīvotājiem. Vagons ir autentisks no izsūtīšanas laika," stāsta Uģis.

Divās dienās 200 kilometri, iepazīstot Kurzemi

Foto: Privātais arhīvs

Tālāku vietu iepazīšanai ļoti ērti esot pārbraucieniem izmantot arī dzelzceļa pakalpojumus – ar riteni aizbraukt līdz stacijai, nopirkt biļetes uz izvēlēto pilsētu un kāpt ar riteņiem vilcienā. Ja iepriekš tam nav sanācis laika, tad vilcienā iepazīstamies ar izvēlētās pilsētas aktīvās atpūtas piedāvājumiem, apskates objektiem un, esot galā, sākt braucienu.

Viens no interesantākajiem Rengartu ģimenes tālākiem piedzīvojumiem bijis divu dienu brauciens pa Kurzemi, kuru laikā ar velosipēdu nobraukti 200 kilometri. Šis brauciens jau iepriekš bijis rūpīgi izplānots, un tajā šoreiz devušies tikai vecāki, jo plānotie attālumi bērnam būtu par grūtu.

Foto: Privātais arhīvs

Piedzīvojums sācies agrā sestdienas rītā, Rīgas dzelzceļa stacijā iekāpjot vilcienā RīgaTukums 2. Izkāpuši Tukumā, Elīna un Uģis tālāk devušies uz Jaunmoku pili (atcerieties arī par dabas muzeju un skatu laukumu tornī!), pēc tam ceļš vedis uz Pūres šokolādes fabriku, kur gatavo šokolādes konfektes. Pa ceļam viņi piestājuši vietējā Pūres tirdziņā, lai iegādātos gardās vasaras ogas un citus lauku labumus pusdienām.

Foto: Privātais arhīvs

Tālāk ceļš vedis uz Kandavu, kur skaistākie apskates objekti ir Kandavas tilts un pilskalns, kā arī vērts piestāt atpūsties kafejnīcā "Pils", kas atrodas tieši pilskalna pakājē. Nākamais pieturas punkts bijis Sabile, kur iepazīti Sabiles vīni un sidri, varot izstaigāt arī vīnogu kalnu, apciemot Sabiles leļļu sētu un vīriešu kaklasaišu muzeju. Pirmās dienas noslēgums bijis Kuldīgā, kur pēc tālā ceļa veldzējusi pelde Ventas rumbā. Protams, Kuldīgas vecpilsētas apskate un vakariņas vietējā krodziņā!

Otrā rītā Elīna un Uģis nolēmuši vēlreiz izbraukt cauri Kuldīgas vecpilsētai, lai redzētu, kā mostas pilsēta. Pat agrā svētdienas rītā Kuldīgas centrā un tajā esošajās kafejnīcas bijis daudz apmeklētāju, kas ieturēja brokastis. Iemalkojuši arī paši pa kafijas tasītei un apēduši gardas beļģu vafeles, bet tad devušies atpakaļ uz Tukuma dzelzceļa stacijas pusi. Pa ceļam piestājot baltajās Riežupes smilšu alās, apskatot skaisto Rūmenes muižu un dižkokus tās apkārtnē. Atpakaļceļā viņi izvēlējušies braukt pa meža ceļiem, pa tehnoloģiskajām sliedēm garām labības laukiem vai maziem asfaltētiem ceļiem, cauri maziem pagastiem un zemnieku saimniecībām, kur ceļotājus pacienāja ar vasaras āboliem, ogām un vēsu akas ūdeni. Braukt pa šādiem ceļiem bijis daudz interesantāk nekā pa šoseju, īpaši, ja ceļā nav daudz apskates objektu.

Foto: Privātais arhīvs

"Tas bija tik fantastiski! Dzirdējām varžu kurkstēšanu un dzērvju klaigāšanu, redzējām stirnu un zaķus, kā arī Latvijas retumu – melnos stārķus un viņu ligzdošanas vietu. Tik daudz labu sajūtu un interesantu vietu divās dienās," braucienu atceras.

Velokartes un citas noderīgas lietas

Foto: Privātais arhīvs

Dodoties ar velosipēdiem ekskursijās, Rengartu ģimene parasti izmantojot speciālas pilsētu velokartes, kurās ir atzīmēti veloceļi un apskatāmie objekti ar detalizētiem aprakstiem. "Šādos braucienos var uzzināt ļoti daudz ko interesantu – vecas muižas, piemiņas vietas, fabrikas, arhitektūras pieminekļus. Protams, reizēm ir interesanti mesties piedzīvojumā, neko neplānojot, taču tad var palikt nepamanītas interesantas vietas, par kurām vienkārši nezini," iesaka Uģis.

Dažkārt maršrutus Rengartu ģimene sastādot arī paši – izdomājot, kuru pilsētu vai pilsētas grib apskatīt, sameklējot internetā aprakstus un objektus, kurus noteikti vajadzētu apskatīt, izvēlas viesnīcu un sastāda savu velomaršrutu ar karti. Taču iesākumam ļoti noderīgi ir jau sagatavotie velomaršruti.

Lūk, Rengartu ieteikumi:

Īsi maršruti Rīgā: www.rdsd.lv

Iepazīsti Rīgu ar divriteni www.rigasaustrumi.lv

Latvijas velokarte: velokarte.divritenis.lv

Velomaršruti dažādās Latvijas vietās: www.divritenis.lv

Vidzemes velomaršrutu karte: old.vidzeme.com

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!