Foto: Publicitātes foto

Ja biežāk dzirdētie kaimiņzemes Lietuvas kūrorti, piemēram, Palanga un Druskininki jau iepazīti vai meklē kādu interesantu vietu, kur uz pāris dienām patverties no ikdienas steigas, lieliska izvēle būs, ticams, viens no klusākajiem kūrortiem – Birštona. Zinātāji teic, ka tur atpūšoties pat dižkunigaitis Vītauts, kura vārds šajā pilsētā dzirdams ik uz soļa.

Par Birštonu, iespējams, nav līdz šim dzirdēts pārāk daudz, taču mazā pilsētiņa strauji attīstās un mērķtiecīgi iekaro vietu pasaules kūrortu kartē kā kluss, mājīgs un, kas nav mazsvarīgi, ārstniecisks galamērķis. Turklāt nebūt nav tā, ka Birštona kā kūrorts būtu radies nesen, jo jau gadsimtiem ilgi šī vieta patiesībā nes dzintara pilsētas vārdu, jo savulaik tās nosaukums bijis "Birsten". Tās pirmsākumi meklējami jau viduslaikos, un Birštonu bieži apmeklējuši dažādi valdnieki un viņu ģimenes locekļi.

Savukārt par reģionu, kas vērsts uz minerālūdeni, iegūtu no zemes dzelmēm, Birštonu var saukt īpaši pēdējos 170 gadus. Kā liecina informācija Birštonas tūrisma mājaslapā, par Birštonas kūrorta sākumi nosakāmi 1846. gadā, par kūrortu tā pasludināta 1854. gada beigās, bet jau nākamajā gadā uzbūvēta pirmā iestāde, kur ļaudis varēja nākt ārstēties un gūt spēkus no bagātīgajiem un veselīgajiem minerāliem. Protams, abi pasaules kari pamatīgi iedragāja kūrorta attīstību, Pirmais vairāk nekā Otrais, taču līdz pat šim brīdim pilsēta lepojas ar minerāliem, kuru dēļ uz Birštonu ik gadu brauc tūkstošiem tūristu un cilvēku, kuri vēlas atpūsties veselīgā gaisotnē.

Foto: Publicitātes foto

Tā kā teju visu Birštonu skauj garākās Lietuvas upes Nemunas ūdeņi, vietējie iedzīvotāji, kas dzīvo Nemunas pretējā krastā, uz darbu pilsētā dodas…ar laivām! Tik tiešām, tas ir vien minūšu jautājums, lai tiktu no viena krasta uz otru, un to iedzīvotāji darot arī ziemā, ja vien upe nav aizsalusi. Kad ledus kārta ir gana bieza, iedzīvotāji veikli pāriet pār sasalušo upi. Varētu teikt, ka tas ir pārgalvīgi, taču pār Nemunu uz Birštonu ved viens tilts, un apkārtceļš ar automašīnu prasītu vairākus desmitus minūšu, kamēr ar laivu pār upi – viens mirklis un esi galā!

Jā, un ne velti iepriekš rakstīju, ka Birštona ir ārstniecisks galamērķis. Tik tiešām – Birštonā, kur mīt aptuveni četri līdz pieci tūkstoši cilvēku, var saskaitīt veselas piecas sanatorijas un spa centrus. Kāpēc tā? Birštona ir viena no tām Lietuvas pilsētām, kurā ir ļoti daudz minerālūdens avotu, un šo dabas dāvanu vietējie novērtē diezgan augstu. Lai arī četras atpūtas un spēku gūšanas vietas – "Egle", "Tulpe", "Versme", "Royal SPA Residence" un nule kā atklātais "Vytautas" – varētu šķist līdzīgas, atšķiras gan to izvietojums, gan arī ievirze, gan arī vēsturiskā darbība. Kamēr "Vytautas" un "Egle" ir vienas no jaunākajām atpūtas un relaksācijas vietām Birštonā, "Tulpes" ir pirmā sanatorija minerālu pilsētā.

Piemēram, sanatorijas "Egle" vadības pārstāvji "TūrismaGids" norādīja, ka cilvēki pie viņiem brauc, pirmkārt, ārstēties, savukārt otrajā plānā paliek atpūta. Visas sanatorijas piedāvā dažādas ārstnieciskās procedūras, kas palīdzēs kā, piemēram, onkoloģisko slimību pacientiem, tā tiem, kam nepieciešama atlabšana pēc cita veida veselības problēmām. Uz Birštonas sanatorijām atpūsties pirms vai pēc sporta sezonām brauc arī vairākas komandas, piemēram, basketbolisti un futbolisti.

Foto: Publicitātes foto

Raksturojot "Egles" darbību, jāsaka, ka tā, iespējams, izvietota vislabākajā vietā, pašā Nemunas upes krastā, lai arī citas sanatorijas atrodas tuvāk pilsētas centram (lai gan, patiesībā, Birštonā visas vietas ir ļoti tuvu viena otrai, jo pilsētiņa ir salīdzinoši maza, vien 13 kvadrātkilometri). "Eglē", kas atvērta 2013. gadā, katram viesim ir iespējams baudīt dažnedažādas ārstnieciskas un atpūtas iespējas, piemēram, dubļu un māla procedūras, zemūdens masāžas, minerālūdens vannas, aromterapiju un skaistumkopšanas procedūras. Tāpat "Egle" piedāvā arī baseinu kompleksu ar garu peldēšanas baseinu un vairākiem mazākiem džakūzī, ko noteikti novērtēs kā jaunākie ģimenes locekļi, tā pieaugušie un seniori. Šī sanatorija lepojas arī ar kādu īpašu pakalpojumu – kineziterapiju, ko varētu raksturot kā vingrošanu ūdenī, tikai šajā gadījumā īsts pārbaudījums tika sniegts spēkam rokās. Terapijas laikā dalībnieki atrodas ūdens baseinā un karājas pie tāda kā stieņa, paralēli izpildot nodarbības vadītājas norādījumus. Lai arī terapija ilga aptuveni pusstundu, tās beigās vadītāja teica, ka vēl pusstundu nevajadzētu sēdēt, taču var staigāt vai gulēt. Interesanti!

Foto: Publicitātes foto

Jāpiebilst, ka "Egle" piedāvā arī procedūru, ko īpaši novērtēs daiļā dzimuma pārstāves, un tas ir dzintara SPA. Ieejot SPA istabā, skatam paveras dzeltenīgi un silti toņi, visapkārt ir dzintara rotājumi, spožie gabaliņi pat ievietoti traukos ar ūdeni, ko apmeklētājiem piedāvā nogaršot. Ūdens ar dzintara gabaliņu esot veselīgs, turklāt ilgāk paliekot tīrs un dzerams. Dzintara istabā iespējams baudīt saunu, kura arī noklāta ar dzeltenīgi oranžajiem gabaliņiem, masāžas ar dzintara eļļiņām un gabaliņiem.

Arī pārējās sanatorijās un SPA piedāvā simtiem iespēju relaksēties, uzlabot veselību, konsultēties ar speciālistiem un ārstiem, kā arī baudīt minerālo ūdeni. To gan ieteicams uzņemt mazās devās, lai gan tie, kas ar īpatnējo garšu saskarsies pirmo reizi, domājams, nemaz tik daudz nespēs iedzert. Minerālais ūdens nepavisam neatgādina par to minerālūdeni, ko ikdienā varam iegādāties veikalā. Tam ir sava sāļā, nesalīdzināmā garša, un, kā saka, laba daudz nevajag!

Tā kā sanatorijas ir vairāk orientētas uz dziedniecību, nevis atpūtu, vairums procedūru ir paredzētas pieaugušo auditorijai, jo, kā stāstīja "Egles" pārstāvis, bērnu veselība un imunitāte ir ļoti laba un bez īpašas vajadzības procedūras nav ieteicamas. Taču visur ir padomāts, lai arī bērniem nebūtu garlaicīgi – ir īpašas bērnu istabas, bibliotēkas, kā arī, protams, baseins, kurā peldēties un baudīt burbuļvannas.

Ko apskatīt Birštonā

Foto: Shutterstock

Birštonas gide, kura par latviešu tūristiem allaž priecājas un laipni sagaida, izrādot savu dzimto pilsētu, lepojas, ka tā ir viena no klusākajām un mierīgākajām pilsētām Lietuvā. Te cilvēki tiešām varot atbraukt un neuztraukties par drošību, pat nakts tumšākajās stundās staigājot pa ieliņām un parkiem. Pilsēta ir sakopta, skaisti izgaismota un ar vairākām mazām ieliņām un skaistām mājiņām, kas tā vien aicina apstāties un paskatīties, kā iedzīvotāji savus namus un dārzus iekārtojuši.

Jāsaka, ka pilsēta iztiek bez skaļiem bāriem un naktsklubiem, kā arī pompoziem apskates objektiem. Maza, mīlīga, klusa un skaista – tāda ir Birštona. Ja tās apmeklējums primāri ir izvēlēts sanatoriju vai atpūtas centru dēļ, pilsēta piedāvā tieši to, kas pēc procedūrām un starp ēdienreizēm vajadzīgs – iespēju pastaigāties, vienlaikus novērtējot Birštonas, kas ir arī Nemunas loku reģionālā parka daļas, skaistumu.

Foto: Shutterstock

Lai arī maza pilsētiņa, tomēr ceļas augstu! Vismaz vasaras vidū pilsētas svētkos, kad norisinās arī tradicionālais gaisa balonu festivāls. Debesis tad ir pilnas ar lieliem un maziem punktiņiem, un šis festivāls pulcē papildu interesentus. Iespējams, ka tā ir retā reize gadā, kad mierīgā un klusā Birštona pārvēršas par cilvēku pūļu galveno galamērķi, kuri svin savas pilsētiņas jubileju un piedalās dažādās aktivitātēs. Pārējā gada laikā Birštonā var netraucēti baudīt mieru, pastaigājoties gar Nemunas krastiem, uzkāpjot Vītauta kalnā, iespējams, arī nododoties kādai slēpošanas reizei.

Kāpēc tad Birštonā atpūšas pats Vītauts? Kā stāstīja gide, granīta skulptūra, kas novietota Vītauta parkā, attēlo dižo valdnieku uz zirga, taču viņam līdzi nav nekādu ieroču. Gide salīdzināja, ka citās Lietuvas pilsētās Vītauts attēlots varonīgs, kareivīgs, ar zobenu pie sāniem, taču Birštonā viņš attēlots mierīgs, uzsēdies zirga mugurā. To varot uzskatīt par vēl vienu pierādījumu tam, ka Birštona ir pilsēta mieram un atpūtai, te nevajagot karot un cīnīties. Tiesa gan, kā liecina informācija Birštonas tūrisma mājaslapā, skulptūrā Vītauta cīnītāja gars atveidots citādā veidā – sapludinot Vītauta kājas kopā ar zirgu. Tas simbolizējot valdnieka drošsirdību un gatavību cīnīties.

Foto: Shutterstock

Līdzās Vītauta parkam atrodas Vītauta kalns, kurā pa pakāpieniem var doties augšup un no vairāku metru augstuma novērtēt Nemunas līkumaino tecējumu un Birštonu gandrīz vai no putna lidojuma.

Birštonā ir arī divi muzeji – novada muzejs, kurā var iepazīties ar kūrortpilsētas vēsturi, un Sakrālās mākslas muzejs.

Jūras gaisa efekts un minerāli – bez maksas!

Foto: Publicitātes foto

Tieši iepretim sanatorijai "Egle" atrodas objekts, kas klātienē ir ļoti īpašs, bet fotogrāfijās, īpaši tumšākajā dienas laikā, – ārkārtīgi skaists un krāsains. "Druskupis", ūdens iztvaikošanas tornis, sniedz bezmaksas iespēju ieelpot gandrīz vai jūras klimata gaisu, kaut arī līdz tai jāmēro simtiem kilometru garš ceļš. Pa šī torņa sienām pil minerālūdens, kas saules un vēja ietekmē rada īpaši veselīgu gaisu. Tur interesenti var atpūsties, sēžot uz soliņa, vai staigāt starp objekta sienām, kur koka konstrukciju un minerālūdens smarža radīs pavisam īpašas sajūtas, turklāt arī var uzlabot veselību cilvēkiem, kurus nomoka elpošanas problēmas.

Jāsaka, ka lietuvieši ar labo neskopojas un to sniedz pat par brīvu. Tiešām, ja vēlaties nogaršot minerālo ūdeni un sagādāt sev tādu kā tūlītēju minerālo terapiju, nav lieki jātērējas, jo pilsēta piedāvā pāris iespējas, kā veselīgo un bagātīgo ūdeni baudīt par baltu velti, un "Druskupis" nav vienīgais šāds objekts. Piemēram, īpaši izveidotajā minerālūdens paviljonā "Birutes Vila" nevajadzēs tērpties peldkostīmā un čībiņās, lai baudītu relaksējošu ūdens terapiju. Paviljonā var ieiet jebkurš pilsētas viesis, apgulties uz kāda no zviļņiem un baudīt relaksējošās ūdens skaņas no strūklakām, kā arī veselīgo minerālu gaisu. Paviljons darbojas arī ziemā, tāpēc Birštonas apmeklējuma reizē noteikti nevajadzēt palaist garām šīs villas apmeklējumu. Tajā var ne tikai atgulties un baudīt mirkli, bet arī nodoties aktīvākai atpūtai un vingrot. Lai arī no ārpuses varētu šķist, ka par ieeju greznajā mājā noteikti jāmaksā barga nauda, tā nebūt nav, ieeja ir pilnīgi bez maksas. Ieejot paviljonā, vispirms apmeklētājus sagaida glezna, kurā attēlota Birute – dižkunigaiša Vītauta māte.

Foto: Shutterstock

Tāpat, staigājot pa pilsētiņu, var attapties pie bezmaksas minerālo ūdeņu avotiem. Tos droši var izmantot un nogaršot! Tikai atceries, ka lieliem malkiem gan to būs grūti iedzert, tāpēc baudi to pamazītēm.

Vēl kāda interesanta vieta, kas atgādinās par pašmāju Baskāju taku, ir Kneipa dārzs, kas nosaukts 19. gadsimta vācu garīdznieka Sebastiana Kneipa vārdā. Tieši viņš noteicis vairākus principus, pēc kuriem nosakāma veiksmīga veselība, un tā balstoties uz pieciem principiem: ūdens terapiju, kustību terapiju, ārstniecības augu terapiju, harmonijas terapiju un veselīgu uzturu. Dažus no šiem principiem vienuviet var izbaudīt Kneipa dārzā, kur apļveida objektā interesenti basām kājām var staigāt pa dažāda veida segumiem un vielām, piemēram, skaidām un čiekuriem. Šo procedūru ieteicams veikt lēnām, lai uz pēdām tiktu stimulēti dažādi punkti, tādējādi pakļaujot sevi arī ne visai patīkamām sajūtām. Taču rezultāts noteikti būs tā vērts! Kneipa dārza pamatmērķis ir organisma norūdīšana un imūnsistēmas stiprināšana, un tajā var baudīt arī pastaigu pa aukstu ūdeni, pārvietojoties gluži kā stārķis. Kneipa dārza apmeklējums gan vislabākais būs vasarā vai kādā siltākā pavasara, rudens dienā.

Foto: Shutterstock

No Rīgas līdz Birštonai jāmēro aptuveni 300 kilometrus garš ceļš. Uz turieni var doties gan ar automašīnu, gan autobusu, starppilsētu autobusi no tuvējās Kauņas atiet ik pēc pusstundas, bet no Viļņas – vidēji reizi stundā. Mazajā, omulīgajā pilsētiņā līdzās sanatorijām un SPA centriem ir arī viesnīcas, kurās var rast naktsmieru. Pilsētā ir arī pāris mazas kafejnīcas, kur malkot veldzējošu dzērienu, un daži veikaliņi, kuros iegādāties našķus mājupceļam.

Papildu informācija: VisitBirstonas

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!