Foto: Shutterstock
Savulaik celtas, lai dotu patvērumu, pārsteigtu, radītu bailes uzbrucējiem un demonstrētu varu, arī tagad gadsimtiem vecās pilis atstāj iespaidu un iedvesmo ceļotājus. Britu laikraksts "Daily Mail" nosaucis, viņuprāt, skaistākās viduslaiku (un viduslaiku stilā celtās) pilis un cietokšņus, kā arī vairākas renesanses augstmaņu mītnes.

Jau kopš 11. gadsimta Eiropā, Āzijā un Tuvajos Austrumos celti iespaidīgi nocietinājumi – monarhu un augstmaņu pilis, kas pauda teritoriālo varenību un aizsardzības spējas, raksta "Daily Mail". Protams, tā kā saraksta veidotāji ir briti, tieši Lielbritānijas pilis tajā ir nomācošā pārsvarā.

Celtas augstās klintīs vai upju ielokos, ar dabas un cilvēku veidotiem šķēršļiem pret iebrucējiem, šīs pilis mūsdienās ir īsts to atrašanās vietu ierocis, lai piesaistītu apmeklētājus, ceļotājus un zinātniekus. Daudzas no tām iedvesmojušas jau romiešu celtniecības māksla. Viduslaikos kādreizējās koka pilis nomainīja akmens un mūra celtnes, kas daudzviet, pārciešot visdažādākos laika gaitā radušos pārbaudījumus, saglabājušās līdz pat mūsdienām.

Tomēr dažas no sarakstā redzamajām pilīm celtas krietni vēlāk, 19. gadsimtā, kad bruņniecība tika romantizēta, un, ja tā var teikt, atkal nāca modē, līdz ar autoru rakstītām pasakām un nostāstiem. Tāda ir, piemēram, pasaules populārākā pils Noišvānšteina Bavārijā, kas bija tikai sapņotāja valdnieka iegriba, nevis reāla nepieciešamība aizsardzībai. Tomēr līdzīga tendence bijusi arī Britu salās, Francijā un citur.

Britu salu pilis

Foto: Shutterstock

Robustais skaistums – Eilina Donana pils

Šī maģiskā pils celta jau 13. gadsimtā un ir viens no Skotijas atpazīstamākajiem objektiem. Šī pils nodēvēta ķeltu svētā vārdā, kas šajā vietā 617. gadā nodibinājis baznīcu.

Sala un uz tās esošās būves piedzīvojušas daudz aristokrātisku drāmu un uzbrukumu no iebrucējiem, gan vikingiem, gan angļiem. Laika gaitā tā vairākkārt pārbūvēta, tostarp 200 gadus dusējusi drupās. Kopš 1932. gada četras Makrī ģimenes paaudzes dzīvojušas šajā vietā.
Pils drūmā āriene pievilina kā tūristus, tā arī fotogrāfus, filmu veidotājus un reklāmdevējus. Šajā vietā sastopas trīs jūras līči, bet to ieskauj neatkārtojama Skotijas lauku ainava.

Šajā vietā ir gan apmeklētāju centrs, gan kafejnīca un suvenīru veikals, bet īpaši romantiska ir iespēja pārnakšņot vecajā pilī.

Vairāk informācijas: Eileandonancastle.com

Majestātiskā Konvijas pils

Foto: Shutterstock


Konvijas (Conwy) pils Ziemeļvelsā cēli slejas virs biezu mūru ieskautās tirdzniecības pilsētās, raksta "Daily Mail". Tā ir tieši tāda, kā ikviens iedomātos īsti pamatīgu viduslaiku fortu.

Konvijas pils celta 1283. gadā karalim Edvardam I. No tās astoņiem torņiem paveras skats uz piekrasti. Šis ir lielisks galamērķis, kurp doties vienas dienas izbraukumā, lai baudītu Lielbritānijas dabas skatus un vēstures mantojumu.

Tūkstošgadīgā Vinzoras pils


Vindzoras pils tiek uzskatīta par vienu no senākajām karalisko ģimeņu mājvietām pasaulē. Tā devusi pajumti britu karaļiem un karalienēm jau gandrīz 1000 gadus. Arī šobrīd Vindzoras pili saviesīgiem pasākumiem un nedēļās nogalēm izmanto Anglijas karaliene Elizabete II.

Vindzoras pils izceļas ar savu krāšņumu, ekskursiju laikā tūristi var aplūkot istabas, kas rotātas ar dārgiem elementiem un mākslas darbiem, Svētā Džordža baznīcu, kur apbedīti 10 monarhi, pasaulslaveno karalienes Mērijas leļļu mājiņu, kā arī citus iespaidīgus apskates objektus. Pilī glabājas iespaidīga vecmeistaru gleznu kolekcija.

Plāno savu vizīti laikus, jo pils var dažkārt būt slēgta saviesīgu pasākumu dēļ.

Vairāk informācijas: Royal.gov.uk

Varvikas pils

Foto: Shutterstock


Iespaidīgā pils, kas sākotnēji bijusi celta no koka, piederējusi Viljamam I Iekarotājam. Tā daudzo pastāvēšanas gadsimtu laikā piedzīvojusi ne vienu vien nelaimi un pārbaudījumu – uzbrukumus, aplenkumu, ugunsgrēku.

Kādreizējā slavenā valdnieka Ričarda III pils laika gaitā piedzīvojis pilnīgu pārveidi – koku aizstājis mūris un akmens, 14. un 15. gadsimtā uzbūvēti iespaidīgie torņi, kā arī veikti citi uzlabojumi.
Mūsdienās ceļotāji te var atgriezties senā pagātnē – apmesties bruņinieku ciemā, kur bērniem tiek piedāvāts vingrināties zobenu cīņā un citās prasmēs. Tāpat apmeklētāji var doties Baisās vēstures labirintā, apskatīt torni un pārejas, valdnieka istabas un ieroču noliktavu.

Vairāk informācijas: www.warwick-castle.com

Kilkenijas pils

Foto: Shutterstock


Šī normāņu pils celta 13. gadsimtā, bet Viktorijas laikā pārbūvēta.

Apmeklētāji te var atklāt 1833. gada bibliotēkas estētiku, gleznu galeriju, gleznošanas istabu un greznas guļamistabas.

No pils paveras iespaidīgs skats uz Nores upi Īrijā.

Vairāk informācijas: www.kilkennycastle.ie

Līdsas pils

Foto: Shutterstock


Arī šis 900 gadus vecais normāņu cietoksnis šķiet kā pasaku grāmatu ilustrācija. Šī pils bijusi rezidence sešām Anglijas karalienēm, kā arī karalim Henrijam VIII.

Līdsas pils Kentas grāfistē izceļas arī ar milzīgu dārzu un parkiem. Tajā ir saglabājies arī aizsarggrāvis, piekūnu audzētava un labirints. Apmeklētāji var apskatīt plašo teritoriju un pēc tam ieturēt maltīti kādā no trim pils restorāniem.

Vairāk informācijas: www.leeds-castle.com

Doveras pils

Foto: Shutterstock


Šo pili mēdz saukt par "Anglijas atslēgu" ("Key of England") tās tuvuma kontinentam un deviņus gadsimtus ilgās vēsturiskās lomas dēļ. Doveras pils pārdzīvojusi vēsturisko Francijas prinča Luija aplenkumu 1216. gadā, kas vēlāk attēlots gan romānos, gan filmās.

Pilij ir gan paceļamais tilts, gan romiešu bāka un anglosakšu baznīca, kā arī iespaidīgs tornis. Vēstures noslēpumu cienītājiem noteikti interesanti šķitīs viduslaiku tuneļi, kas gan pašlaik ir slēgti rekonstrukcijai, bet 2017. gada janvārī atkal būšot atvērti apskatei, raksta "Daily Mail".

Šī būs īstā vieta, kurp doties slavenās rakstnieces Dafnes di Morjē romānu cienītājiem, jo Dovera ir viena no visbiežāk aprakstītajām vietām viņas darbos.

Vairāk par pili. www.english-heritage.org.uk

Par citām Britu salu pilīm lasiet šeit.

Francijas pilis

Foto: Shutterstock


Šamboras greznā pils


Pils būvniecība ritēja 30 gadus. Šī ir unikāla ēka, viena no skaistākajām renesanses laika pilīm. Tā ir vislielākā Luāras pils, kas būvēta kā Francijas karaļa Fransuā I medību pils. Darbs tika pabeigts 1547. gadā. To veidoja kā vietu izklaidēm un tā laikmeta karaļa statusa simbolu. Tiek uzskatīts, ka Šamboras pils aprises ietekmējis Leonardo da Vinči, kuram esot bijusi saistība ar šo projektu un kurš ap to laiku uzturējies Francijā.

Lai arī celtne ir bezgala skaista, tā esot arī bezgala nepraktiska. Pils apsildīšana un kopējā uzturēšana bija tik sarežģīta, ka Francijas karaliskā ģimene šeit ieradās vien vasarās īsās brīvdienās. Franču revolūcijas laikā visas pils oriģinālās mēbeles tika izzagtas. Apmeklētāju apskatei Šamboras pils tika atvērta 2007. gadā.

Te iespējams iznomāt laivu, lai vērotu zirgu un medību putnu šovus. Tāpat pilī notiek mūzikas festivāls un daudzi citi pasākumi visa gada garumā.

Vairāk informācijas mājaslapā: www.chambord.org

Šenonso pils šarms

Foto: Shutterstock

Pireneju pussalas pilis

Foto: Shutterstock


Segovija ir pilsēta Spānijā, kur atrodas arī karaliskā pils Alkasāra (Alcázar de Segovia). Tā atrodas netālu no Gvadarama kalnu grēda un slejas pār divām upēm. Līdz ar to apmeklētāji te noteikti var sagaidīt iespaidīgus skatus. Šis ir viens no populārākajiem apskates objektiem šajā apkaimē daudzo vēstures leģendu un ievērojamās mākslas kolekcijas dēļ.

Segovijas pils sākotnēji bijusi romiešu cietoksnis, pēc tam to iekarojuši arābi un tur atradusies Almoravīdu dinastijas rezidence. Vēlāk te gandrīz divus gadsimtus bijis cietums, bet pēc tam karalis Kārlis III to pārveidojis par artilēristu skolu.

Portugāles iespaidīgā Obidušas pils

Foto: Shutterstock

Drakulas mītne - Branas pils Rumānijā

Foto: Shutterstock


Šī pils Rumānijā gadiem tiek asociēta ar grāfu Drakulu, kas patiesībā ir tikai romāna varonis. Pils gadsimtiem piederējusi Hābsburgu dinastijai, un tagad tās īpašnieks ir dzimtas pēctecis Dominiks fon Hābsburgs.

Pils tiešām izmantota kā prototips slavenajā grāmatā. Bet paša grāfa tēlu radīt Bremu Stokeru iedvesmojis pils senais kungs Vlads III Tepešs, kurš, savukārt, slavu ieguvis ar savu cietsirdību. Palamu "Uzdūrējs" viņš izpelnījies tādēļ, ka viņa iecienītākais sodīšanas veids bijis cilvēkus "sēdināt uz mietiem". Tieši šis sadistiskais valdnieks tiek uzskatīts par romāna "Drakula" prototipu. Turklāt viņa aristokrātiskās dzimtas vārds tiešām ir Drakulas – arī viņa tēvu sauca Vlads II Drakula, teikts "Britannica.com".

Vlads gan parasti dzīvojas Poenari pilī, kas atradusies netālu, bet tagad no tās palikušas vien drupas. Interesanti, ka īrs Stokers pats nekad nav bijis Rumānijā, bet izlasījis pils aprakstu grāmatā, un tas iedvesmojis viņu uzrakstīt romānu par vampīru.

Šī pils bijusi Rumānijas valdnieku rezidence daudzus gadsimtus, tostarp arī Rumānijas karalienes Marijas mājas vēl 1920. gadā.

Protams, vampīrs ir tikai izdomāts tēls, bet ekskursija pa pili tik un tā ir visai baisa un spocīga, īpaši gida pavadībā, jo tiek stāstīti baisi notikumi no īstā un nežēlīgā Vlada Uzdūrēja dzīves. Grāfa Drakulas pils ir viena no populārākajām tūristu vietām Rumānijā. Ik gadu to apmeklē vairāk nekā 500 tūkstoši cilvēku.

Pils cena netiek izpausta, taču plašāk izskanējušas ziņas, ka to bijis plānots pārdot valstij par 800 miljoniem ASV dolāru.

Vairāk par Balkānu iespaidīgajiem apskates objektiem lasiet šeit.

Prāgas hrada - lielākā senā pils pasaulē

Foto: Shutterstock


Prāgas pils ir Čehijas prezidenta oficiālā rezidence. Atrodas Hradčanu rajonā, Prāgā. Uzcelta 9.—10. gadsimtā. Ginesa pasaules rekordu grāmatā hrada ir iekļauta kā lielākā senā pils pasaulē.
Šis pils komplekss ir būvēts uz kādreizējās pagānu svētvietas. Tās kompleksu veido gotiskā stila Svētā Vita katedrāle, baroka stila Vecā karaļpils, romānikas stila Svētā Georga bazilika, muzeji, galerijas.

Pils ir atvērta apmeklētājiem arī ziemas sezonā katru dienu no pulksten 10.00 līdz 16.00. Tomēr daudzi apmeklētāji šeit izvēlas vienkārši pastaigāties un izbaudīt apkārtējo atmosfēru, it īpaši pēc tumsas iestāšanās, kad pils tiek izgaismota.

Vairāk informācijas: www.hrad.cz

Par Prāgas apskates objektiem lasiet šeit.

Vācijas pilis

Foto: Shutterstock


Noišvānšteina

Kad tiek pieminētas krāšņās Vācijas pilis, vairākumam cilvēku prātā kā pirmā un skaistākā nāk tieši šī – Noišvānšteinas pils. Teiksmaino pili, kas 1869.gadā uzcelta uz augstas klints Vecā (Altsee) ezera krastā, pamatoti uzskata par vienu no septiņiem jaunās pasaules brīnumiem.

Noišvānšteinas nosaukums tulkojams kā "Jaunā gulbja klints". Pils uzcelta dienvidrietumu Bavārijā, netālu no Austrijas. Šī ir viena no visvairāk apmeklētajām pilīm Vācijā un viens no populārākajiem tūristu galamērķiem visā Eiropā. Mūsdienās pili apmeklē aptuveni 1,4 miljoni tūristu gadā.

Disneja pasaku filmu stila pili cēlis Bavārijas karalis Ludvigs II, ko pazīst arī kā Trako karali Ludvigu. Karalis vēlējās uzcelt pili, kas asociētos ar Vāgnera operām un viduslaiku arhitektūru. Pils būvdarbi risinājās 30 gadus un prasīja milzīgus naudas līdzekļus. Tā celta īstajā Vācijas seno bruņinieku piļu stilā – celtne ir sniegbalta, atrodas uz stāvas klints un gleznaina kalna fona un izskatās pēc īstas pasaku pils.

Šajā pārsteidzošajā arhitektūras brīnumā karalis smalki apvienojis fantāziju ar realitāti – par spīti pils pasakainajiem apveidiem tā tika aprīkota ar tā laika jaunākajām tehnoloģijām. Karaļa apartamenti bija aprīkoti ar centralizētu apkuri – pa caurulēm telpās pienāca karstais gaiss, tualetēs bija automatizēta ūdens nolaišanas sistēma, kalpu izsaukšanai izmantoja elektriskas ierīces, pilī darbojušies vairāki tālruņi.

Mūsdienās šī pils ir absolūts "must see" objekts Eiropā.

Hoencollerna

Foto: Shutterstock

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!