Foto: Shutterstock

Daudzveidīga pilsētas arhitektūra noteikti ir viens no iemesliem, kāpēc doties uz vienu vai otru pasaules malu. Ja lielās pilsētas, piemēram, Milāna, Brisele vai Barselona, kurās nenoliedzami ir iespaidīga arhitektūra, jau apskatītas, piedāvājam ieskatu citos, mazāk zināmos galamērķos.

Alberobello, Itālija

Itālijas mazās pilsētiņas apbur ar savu šarmu un Alberobello nav izņēmums. Tā atrodas "zābaka papēdī", Apūlijas reģionā, un kā lielu dārgumu glabā tradicionālās mājiņas jeb trulli – kaļķakmens būdiņas ar konusveida jumtiem.

Balto mājiņu pilsēta tiek saukta arī par rūķu ciemu un iekļauta UNESCO pasaules mantojumu sarakstā.

Netālu atrodas arī reģiona centrālā pilsēta ir Bari, īstena Adrijas jūras pērle, no kuras ir pieejama lieliska sabiedriskā transporta satiksme uz Alberobello. Ko apskatīt Bari, lasi te.

Alberobello ir vecākā vieta pasaulē, kurā saglabājušās 14. gadsimtā celtās trulli mājiņas. Klīst dažādi nostāsti, kāpēc tās būvētas tieši šādas. Viens no stāstiem ir, ka tās šādi celtas, jo varēja viegli tikt nojauktas un uzceltas no jauna – iedzīvotāji to darījuši, lai izvairītos no nodokļu maksāšanas.

Rione Monti ir rajons pilsētā, kuru nedrīkst laist garām, jo tajā ir vairāk nekā tūkstotis īpašo būdiņu. "Booking" iesaka šo vietu apmeklēt jūlijā, augustā vai oktobrī.

Brazilja, Brazīlija

Foto: Shutterstock

Eksotiskās Brazīlijas galvaspilsēta Brazilja pēc iedzīvotāju skaita ir ceturtā lielākā pilsēta šajā teritorijā. Neraugoties uz oficiālo statusu, šī noteikti saucama par maz zināmu pilsētu, taču lielākoties Brazīlijā cilvēki izvēlas doties uz Riodežaneiro un tikai retais brauc uz Brazilju, lai iepazītos tuvāk ar neparasto arhitektūru.

Pagājušā gadsimta vidū Riodežaneiro galvaspilsētas statusu atdeva tieši Braziljai, taču daudziem ierēdņiem tajā laikā šī doma īsti nepatika, un viņi nespēja saprast, kāpēc no tik labas vietas, ar skaistiem skatiem un smilšu pludmalēm jāpārceļas uz lielā ātrumā celtu pilsētu valsts vidusdaļā.

Runājot par steigu, tā tiešām ir taisnība – pilsēta uzcelta nedaudz vairāk nekā trijos gados. Brazilja saucama par savdabīgu, taču skaistu vietu un tā iekļauta arī UNESCO pasaules mantojumu sarakstā. Dažādu pilsētas publisko ēku arhitekts bija Oskars Nīmeiers (Oscar Niemeyer), un viņš apvienoja tajās metālu, stiklu, neuzkrītošas detaļas u.c.

Apskatāmo vietu sarakstā minama Braziljas katedrāle, kultūras komplekss, televīzijas tornis, iespaidīgais pilsētas parks (Parque da Cidade Dona Sarah Kubitschek) u.c.

Morelija, Meksika

Foto: Shutterstock

Morelija (Morelia) nav pilsēta, kuru daudzi ceļotāji iekļautu kā vienu no brauciena pieturas punktiem Meksikā, taču tajā atrodamas patiesi iespaidīgas ēkas un sena arhitektūra. Pilsēta ir īpaša ar stilu sajaukumiem – tajā var redzēt gan renesanses, gan baroka, gan neoklasicisma stila vēstures pieminekļus.

Daļa ēku vecajā pilsētā ir celta no raksturīgā "rozā akmens", kas piešķir tai vēl neparastāku skatu. Pilsētas centrālā ēka ir Morelijas katedrāle, taču kopumā tajā veiksmīgi apvienots mūsdienīgais ar seno. Starp citu, Morelijā arī katru gadu notiek viens no pasaules slavenākajiem filmu festivāliem.

Meksikā ir ne tikai pilsētas ar pārsteidzošu arhitektūru, bet arī viena no pasaules skaistākajām pludmalēm (Playa Paraiso). Ja pēc pilsētu apskates vēlies meklēt vietu, kur izpeldēties, izlasi šo rakstu.

Nansī, Francija

Foto: Shutterstock

Šī pilsētiņa atrodas Francijas ziemeļaustrumos, netālu no robežas ar Vāciju. Lai arī mūsdienās tās popularitāte ir augusi, daudzi to tāpat sauc par vienu no Francijas apslēptajiem dārgumiem – tā nepiesaista tik daudz tūristu kā Elizejas lauki, taču piedāvā ceļotājiem apskatīt, kādas franču arhitektūras ēkas saglabājušās gadsimtiem ilgi.

Tāpat tā pazīstama ar dažādām baroka un jūgendstila ēkām, kuru pilsētā ir patiesi daudz. Par centrālāko vietu, ap kuru "veidota" pārējā pilsēta, sauc simetrisko un iespaidīgo gājēju laukumu (Place Stanislas), kurš izbūvēts 18. gadsimtā.

Starp citu, daudzus arhitektūras šedevrus pilsētā papildina un rotā tieši 18. gadsimta detaļas, piemēram, apzeltīti vārti un strūklakas.

Vičenca, Itālija

Foto: Shutterstock

Ja mūsdienīgi eksperimenti arhitektūrā nav tas, ko vēlies redzēt, Vičenca ir īstā vieta, uz kuru doties. Tā atrodas valsts ziemeļaustrumos un mūsdienās ir slavena ar 16. gadsimtā celtajām ēkām, kuras projektējis itāļu arhitekts Andrea Palladio, tostarp Palladiana bazilika un Palazzo Chiericati.

  • Pilsēta atrodas 150 kilometrus no vēl vienas neparastas Itālijas pilsētas – Boloņas. Ko apskatīt šajā pilsētā, meklē te.

Vičencā ir saglabājušās daudzas klasiskās arhitektūras vērtības. Reģionam raksturīgi, ka tipiskās pilsētas ēkas kontrastē ar lauku mājiņām (kas atrodas nedaudz ārpus centra), piešķirot teritorijai vēl neparastāku šarmu. Ēku daudzveidīgo arhitektūru papildina kāds magnolijas koks vai vīnogu krūms, kurš aizsedz balkonus vai terases.

Pilsēta atrodas vien 30 minūšu brauciena attālumā no Venēcijas, tāpēc, ja vēlies baudīt arhitektūru, nestāvot garās rindās un nedrūzmējoties, Vičenca var būt lieliska alternatīva!

Danīdina, Jaunzēlande

Foto: Shutterstock

Jaunzēlandē netrūkst dažādu dabas brīnumu, kurus vēlas apmeklēt tūristi no visas pasaules, taču tajā slēpjas tikpat daudz nezināmu un skaistu vietu. Viena no tādām ir Danīdina (Dunedin). Tā atrodas Klusā okeāna krastā Jaunzēlandes dienvidos.

Danīdina tiek salīdzināta ar dienvidu Edinburgu, jo tajā var izstaigāt drosmīgā Viktorijas un Edvarda laika arhitektūras stilā veidotās ieliņas un ēkas. Pilsēta ir nozīmīgs kultūras un izglītības centrs, jo tā ir mājvieta arī vecākajai Jaunzēlandes universitātei.

Vai zināji, ka Danīdinā atrodama arī slīpākā iela pasaulē? Ja tā būtu vēl stāvāka, tā jau būtu siena! Plašāk par to lasi šajā rakstā.

Batalja, Portugāle

Foto: Shutterstock

Batalja (Batalha) atrodas 120 kilometru attālumā no Lisabonas (Lisboa), virzienā uz Koimbru (Coimbra). Ieteicamais laiks, kad uz turieni doties, ir no marta līdz jūnijam un no septembra līdz novembrim.

Tulkojumā vārds "batalha" nozīmē "kauja", kas attiecīgi ir dots vēsturiskā kontekstā. 1385. gadā Indriķa Jūrasbraucēja tēvs Žuans I mobilizēja portugāļu kaujiniekus un uzveica Kastīlijas karali Huanu, izcīnot neatkarību. Pateicībā par uzvaru viņš nodibināja klosteri, kas tika celts vairāk nekā desmit gadus. Šis klosteris ir viens no Portugāles arhitektūras šedevriem un tā nosaukums ir tāds pats kā vietai – Bataljas klosteris.

Klostera būvē ir apvienoti dažādi celtniecības stili – no agrārās gotikas līdz manuelo stilam, no dižgotikas līdz renesansei. Šī ēka pārsteidz ar greznām vitrāžām, bagātīgi rotāto portālu un karalisko krusteju (Claustro Real).

Šīs ir tikai dažas no mazāk zināmajām pilsētām, kurās ir savdabīga un interesanta arhitektūra, taču tās noteikti ir vērts iekļaut ceļojuma maršrutā kaut tik uz vienu dienu.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!