Foto: Aivis Saulītis

Ja vēlies brīvdienās izlocīt kājas un doties kādā ekskursijā, vērts apsvērt ideju par došanos uz Latgali. Tur ikvienu sagaidīs ne tikai viesmīlīgi smaidi, bet arī brīnišķīgas vietas pastaigām.

Šajā reizē esam izraudzījušies dažādus pastaigu maršrutus – gan populārākus, gan mazāk zināmus, tomēr vienlīdz interesantus. Katram no tiem savs īpašais šarms, ko vērts izbaudīt nesteidzīgā un mierpilnā ekskursijā.

Sadarbojoties ar Rēzeknes tūrisma attīstības centra pārstāvjiem, piedāvājam piecus maršrutus tiem, kas vēlas doties uz Latgali un izstaigāties.

Teirumnīku purva taka pie Lubāna ezera

Foto: Rēzeknes tūrisma attīstības centra arhīvs

Teirumnīku purvā, kas atrodas starp Lubānu un Orenīšu dīķiem, ir izveidota ap 800 metru gara laipu taka. Jāpiebilst, ka purva laipu taka nav lokveida – tas nozīmē, ka gājiena sākumpunktā var atgriezties, ejot atpakaļ pa laipu vai arī pa meža ceļu, kas met loku gar purva malu.

Purva takas atrašana nesagādā nekādas grūtības, jo īpaši tad, ja turp dodas ar navigācijas palīdzību. Nonākot pie pagrieziena uz Teirumnīku purva taku, jāmēro vēl pārsimts metrus pa grants ceļu, līdz acīm paveras ērta bezmaksas stāvvieta ar lapeni un labierīcībām, bet turpat atrodams arī takas sākums.

Foto: Rēzeknes tūrisma attīstības centra arhīvs

Tā ir brīnišķīga vieta, kurā ļauts justies kā pirmatklājējam, izbaudot tīrus gaisa malkus, apskatot cilvēka rokām neskarto purva vidi un izplunčājot pēdas sulīgi zilu nokrāsu ezera ūdenī.

Īpaši zinātkārie var pieteikt ekskursiju gida pavadībā, kā arī pēc pastaigas izbaudīt pikniku labiekārtotā teritorijā. Plašāk par šo mierpilno vietu pastaigām lasi te.

Adrese: Nagļu pagasts, Rēzeknes novads
Gida tālrunis: 28301143

Stompaku purva taka Viļakā

Foto: Rēzeknes tūrisma attīstības centra arhīvs

Dabas liegums "Stompaku purvs" ir unikāls ar savām dabas bagātībām un kultūrvēsturisko mantojumu. Stompaku purvu apvij vēsturiska aura, purva austrumu daļas salās pēc Otrā pasaules kara bija ierīkota partizānu apmetne, kura bija viena no lielākām Baltijā. Te atradās 24 pazemes bunkuri un vairākas virszemes būves, kurās mitinājās ap 400 cilvēku, pastāstīja Rēzeknes tūrisma attīstības centra pārstāvji.

Pagājušā gada rudenī, realizējot Eiropas projektu, ir veikta infrastruktūras sakārtošana teritorijā, kā rezultātā līdz partizānu mītņu vietai var nokļūt pa marķētu taku, mitrākās purva vietas pārvarot pa koka laipām, kā arī apkārtnē ir ierīkotas atpūtas vietas un labierīcības.

Foto: Viļakas TIC arhīvs

Interesentiem iespējams pieteikt ekskursijas grupām (vismaz 10 cilvēki) gida pavadībā ar saistošiem uzdevumiem un izsmeļošiem vēstures faktiem.

Adrese: Stompaki, Susāju pagasts, Viļakas novads
Gida tālrunis: 28386859

Izzinoša vieta pastaigām Aglonas novadā

Foto: Rēzeknes tūrisma attīstības centra arhīvs

Atpūtas vietā "Mežinieku mājas" iespējams doties pa izziņas dabas taku, kura ļauj tuvāk iepazīt brīvā dabā augošus ārstniecības augus, kā arī uzzināt par to unikālajām dziednieciskajām spējām un pielietojumu veselības uzlabošanai vai labsajūtas radīšanai, "Tūrisma Gidam" pastāstīja Rēzeknes tūrisma attīstības centra pārstāvji.

Foto: Rēzeknes tūrisma attīstības centra arhīvs

Apkārtne papildināta ar dažādiem koka elementiem, ļaujot iepazīt arī zvaigžņu stāstus un baltu zīmes.

Foto: Rēzeknes tūrisma attīstības centra arhīvs

Taku var izstaigāt gan individuāli, gan kopā ar zinošu gidu. Te būs interesanti gan vecākiem, gan bērniem. Pēc pastaigas var piesēst un izbaudīt pikniku labiekārtotā teritorijā.

Adrese: Gūteņi, Aglonas novads
Gida tālrunis: +371 29234425, +371 28350601

Dabas parks "Balkanu kalni"

Foto: Rēzeknes tūrisma attīstības centra arhīvs

Dabas parks "Balkanu kalni", kas plešas aptuveni 20 hektāru platībā, ir ainaviski skaista vieta ar izteiktu reljefu.

Foto: Rēzeknes tūrisma attīstības centra arhīvs

Trīs dabas takas atklāj koka skulptūras, interesantākos dabas objektus, atšķirīgos mežu tipus, augstus paugurus un stāvas nogāzes, zvēru alas un skudru pūžņus. Visas trīs takas aizved pie dziļas ielejas, kur, kā vēsta leģenda, ir nogrimusi baznīca.

Foto: Rēzeknes tūrisma attīstības centra arhīvs

Garšaugu dārzā parka apmeklētāji iepazīs aromātu pasauli, varēs arī nobaudīt dažādas zāļu tējas, kuras audzē un vāc parka teritorijā. Nogurušajiem būs iespēja atpūsties piknika vietās, sakurināt ugunskuru, uzcelt telti un sagaidīt rīta gaismu ar putnu čalām un izpeldēšanos dīķītī.

Adrese: Logini, Šķilbēnu pagasts, Viļakas novads
Gida tālrunis: 29132664

Pastaigu maršruti Daugavpils cietoksnī

Foto: Valdis Skudre

Daugavpils cietoksnis viennozīmīgi ir apskates vērts objekts, tomēr ne katram ir zināms, ka pa cietokšņa teritoriju ir izveidoti arī vairāki pastaigu maršruti. No tiem garākais aptver 2 kilometrus un tam ir dots nosaukums – "Cietokšņa komandanta ceļš".

Maršrutā var apskatīt vēsturisko ūdens paceļamo ēku, cietokšņa artefaktu ekspozīciju, dažādu laiku un armiju uniformas, kā arī iepazīties ar cietokšņa vēsturi. Savukārt, uzkāpjot pa vēsturiskajām kāpnēm ūdens paceļamajā ēkā, var apskatīt metāla kniedēto rezervuāru, kas ir cietokšņa industriālais mantojums.

Foto: Rēzeknes tūrisma attīstības centra arhīvs

Pastaigas laikā no ārpuses varēs redzēs virsnieku mājas, kā arī vēsturisko komandanta pārvaldes ēku, kurā agrāk atradās cietokšņa komandanta dienests un viesnīca Krievijas imperatoriem un viņu ģimenēm. Maršrutā iekļauts arī Daugavpils zonālais valsts arhīvs, bet no ārpuses varēs iepazīt karavīru kazarmas, lidmašīnu angāru, virsnieku kluba ēkas un iespaidīgo kara hospitāļa ēku. Cietokšņa dārzā uzstādīts Uzvaras simtgadei pār Franciju 1812. gadā veltītais piemineklis –strūklaka, kas ir veidots no īstiem, vēsturiskiem lielgabaliem.

Foto: Rēzeknes tūrisma attīstības centra arhīvs

No ārpuses apskatāma arī Inženieru arsenāla ēku, kurā savulaik tika ražotas sprāgstvielas un sapiera lāpstas. Tāpat, izvēloties šo maršrutu, var apskatīt arī cietokšņa vēsturiskos vārtus.

Adrese: Rīgas iela 22A, Daugavpils
Tālrunis: 65422818

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!