Foto: Shutterstock
Liela daļa Dānijas apmeklētāju, arī paši dāņi ir pārliecināti, ka valsts ir slavena ar savu grezno ziemeļu virtuvi, skaistu un askētisku dizainu, sakoptām pilsētām, vējainiem krastiem, kā arī ar riteņbraucējiem un gājējiem piemērotu un pielāgotu vidi, kas to padara par vienu no laimīgākajām valstīm pasaulē. Bet šajā valsī ir vēl kāds tūristu magnēts – pilis.

Līdz pat mūsdienām šai nelielajai Skandināvijas valstij ir iespaidīga piļu kolekcija, sākot no pamestiem salu cietokšņiem un beidzot ar Šekspīra cienīgiem karaliskajiem mājokļiem, kā arī elegantām ūdens ieskautām pilīm un nomaļām lauku pērlēm.

Iedvesmojoties no CNN, piedāvājam iepazīties ar iespaidīgākajām Dānijas pilīm.

Kronborgas pils


Ja esi Viljama Šekspīra fans un esi iepazinies ar vienu no viņa populārākajiem darbiem, proti, "Hamletu", tad Kronborgas pils (titulattēlā) tev nebūs sveša – tur risinājušies lugas notikumi, skaidro CNN. Tomēr tā ne tikai ir perfekta vieta, ko apciemot Šekspīra faniem, bet arī apbrīnojams apskates objekts ikvienam.

Iespaidīgais UNESCO aizsargātais cietoksnis slejas virs šaurās Ēresundes, proti Dānijas un Zviedrijas robežas, tikai četru kilometru attālumā no Zviedrijas. Pils ir pilna ar noslēpumainiem gaiteņiem un ejām.

Pils būvēta 15. gadsimtā. Tas bija būtisks robežpunkts kuģiem, kuri brauc caur Ēresundes šaurumu uz un no Baltijas jūras. Reiz tas bijis viens no ievērojamākajiem un spēcīgākajiem cietokšņiem Eiropā.

Kontakti: Kronborg, 3000 Helsingør; +45 49 21 30 78

Frederiksborgas pils


Foto: Shutterstock

Ikviens, kam patīk fotogēniskas pilis un cietokšņi, iemīlēs Frederiksborgas pili. Kas gan var būt gleznaināks par lielu renesanses stila pili uz ūdens, kuru ieskauj burvīgi baroka laika dārzi?

Frederiksborga bija pirmā Dānijas pils, kuru uzcēla iekšzemē, un tā vienmēr ir bijusi domāta atpūtai, nevis teritorijas aizsargāšanai, kas arī izskaidro šīs pils pasakaino izskatu, minēts CNN. Daudzie torņi, strūklakas, statujas, torņi un smailes padara to valdzinošu.

Iekšpusē atrodas lielākā portretu galerija Dānijā, kā arī greznas halles un zāles.

Kontakti: Frederiksborg, 10, 3400 Hillerød; +45 48 26 04 39

Ermitāža

Foto: Shutterstock
Ermitāža ir neapstrīdama Dānijas kultūrvēsturiskā mantojuma daļa. Šī vieta ir patiesi unikāla. Ne tikai tāpēc, ka tā ir celta baroka stilā, bet gan arī pateicoties karaļnama organizētajām medībām un to laikā rīkotajiem banketiem.

Viens no iemesliem, kāpēc ermitāža izceļas uz pārējo piļu fona, ir ainava, kas paveras no pils logiem. UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā 2015. gadā tika iekļauts ap pili iekārtotais parks. To akcentēja kā klasisku šīs apkārtnes medību ainavu. Vēl šobaltdien parks ir bagātīgi apstādīts, kā arī tajā mitinās meža zvēri. Vienīgā atšķirība – mūsdienās parkā briežus vairs nemedī. Tā vietā brieži un citi zvēri draudzējas ar teritorijas apmeklētājiem, kas ir kā saldais ēdiens maģiskajai pasakas atmosfērai.

Kontakti: The Hermitage, 2800 Lyngby; +45 33 92 70 85

Amālienborgas pils

Foto: Shutterstock
Londonā Bekingemas pils, savukārt Kopenhāgenā – Amālienborga. Abas ir karaliskās rezidences, kuras apsargā glauni ģērbti sargi, kas priecē arī tūristus.

Amālienborga sastāv no četrām identiskām ēkām, kas sākotnēji bija paredzētas Dānijas augstākajām personām. Karaliskā ģimene pārcēlās uz šo pili 18. gadsimta beigās pēc ugunsgrēka, kas izpostīja viņu veco mājvietu – Kristiansborgas pili, kurā tagad darbojas valdība (par šo ēku lasi turpinājumā).

Amālienborga laiku pa laikam ir atvērta, ļaujot apmeklētājiem redzēt, kā dzīvo karaliskā ģimene. Savukārt no laukuma vidus paveras iespaidīgs skats uz Marmora baznīcu, bet populārā Mazā nāriņa atrodas tikai dažu kvartālu attālumā.

Kontakti: Amalienborg, 5, 1257 Copenhagen; +45 33 12 21 86

Fredensborgas pils


Foto: Shutterstock

Fredensborga, visticamāk, ir pils, kuru Dānijas karaļnams mīl visvairāk. Karaliene Margrēte II šeit svin dzimšanas dienas, princese Benedikte rīkoja kāzas pils kapelā, kā arī pils tiek izmantota arī par kroņprinča Frederika un kroņprinceses Mērijas pavasara un rudens mājām, teikts CNN.

Ar savu atturīgo, taču skaisto izskatu, neskaitāmajiem baroka dārziem, biezajiem mežiem un mierīgo apkārtni šī pils ir ārkārtīgi pievilcīga. Arī karaļnams ir piekāpīgs – dārzi ir atvērti visu gadu, kā arī pili var apmeklēt īpašās dienās.

Kontakti: Fredensborg Palace, Slottet 1B, 3480 Fredensborg; +45 33 40 31 87

Kristiansborgas pils


Foto: Shutterstock

Kristiansborgas pils meklējama Kopenhāgenā. Pilij kā Dānijas varas centram ir 800 gadus sena vēsture. Ēka, kuru tagad iespējams aplūkot savām acīm, celta 1928. gadā, tomēr karaļi un karalienes šeit valdījušas jau gadsimtiem ilgi.

Arī šobrīd šeit ir arī stūrītis karaliskajai ģimenei, kuri šeit rīko pasākumus un tikšanās ar starptautiskajām delegācijām, skaidrots CNN.

Šeit atrodas arī tornis ar labākajiem (turklāt bezmaksas) skatiem uz Kopenhāgenu, pils kapela un divu bijušo cietokšņu drupas. Dažas pils daļas var apmeklēt arī speciālā ekskursijā.

Kontakti: Christianborg Palace, Prins Jørgens Gård 1, 1218, Copenhagen; +45 33 92 64 92

Rozenborga

Foto: Shutterstock

Lai gan liela daļa Dānijas piļu joprojām ir saistītas ar pašreizējo karalisko ģimeni, Rozenborga uzņem viesus elpu aizraujošā piedzīvojumā, lai atklātu visu par valsts pagātni.

Šis renesanses arhitektūras dārgakmens pašā Kopenhāgenas centrā patiesībā ir muzejs, kurā apskatāmas fascinējošās karaliskās kolekcijas. To skaistā ir karaliskie juvelierizstrādājumi, kā arī Troņa krēsls, uz kura nedrīkst sēdēt un ir ļauts izpētīt tikai ar acīm.

Neskaitot lieliskos eksponātus, staigāšana pa daudzajām bagātīgi iekārtotajām pils zālēm un ejām ir gluži kā arhitektūras svētki.

Kontakti: Rosenborg, Øster Voldgade 4A, 1350, Copenhagen; +45 33 15 32 86

Egeskovas pils

Foto: Shutterstock

Egeskovas pils meklējama Dānijā. Tādu pili, ko mēs varam to redzēt šodien, būvēt pabeidza 1554. gadā. Gadu gaitā mainījušies pils saimnieki, kuri katrs devuši savu artavu gan pils vēsturē, gan izskatā. Šobrīd, kā teikts CNN, pils ir privātīpašums.

Viss īpašums kopā mērāms 1150 hektāru plašumā, bet pils un tās parks aizņem 20 hektārus. Runājot par senatnīgo ēku, tajā ir 66 istabas un ir saskaitīts, ka pili rotā 200 logi.

Šobrīd pils ir pieejama apskatei, teritorijā ir ierīkota klasisko automobiļu izstāde. Neskaitāmie dzīvžogu labirinti piedāvā iespēju apmaldīties un attapties kādā klusā nostūrī.

Kontakti: Egeskov, Egeskov Gade 18, 5772 Kværndrup; +45 62 27 10 16

Hammershusas pils

Foto: Shutterstock

Pāri Bornholmas salas ziemeļu gala klintīm atrodas episkā Hammershusas pils, kas tiek uzskatīta par lielāko viduslaiku nocietinājumu Ziemeļeiropā. Lai arī tagad drupās, šīs cietokšņa sienas sevī glabā neskaitāmus stāstus par Baltijas krusta kaujām, kā arī par dzīvi tumšajos viduslaikos, minēts CNN.

Šodien šis plašais pils komplekss kalpo kā ideāla vieta, lai izbaudītu brīnišķīgās Bornholmas lauku ainavas, kas noteikti neatstās vienaldzīgu.

Kontakti: Hammershus, Langebjergvej 26, 3770 Allinge; +45 56 48 11 40

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!