Foto: F64
Tukuma novadā, netālu no Slampes, atrodas Spirgus muiža – vieta, ko apvij visai interesanta leģenda.

Pirmās ziņas par Spirgus muižu ir no 1679. gada, bet Spirgus muižas ēka celta ap 19. gadsimta vidu. Plašs foajē, parketa grīdas, kolonnas – laika gaitā ēka izveidojās par paraugmuižu. Kā vēstīts Tukuma tūrisma informācijas centra pieejamajos materiālos par šo vietu, proti, grāmatas "Tukuma novada kultūrvēsture" otrajā sējumā, ko sagatavojis Tukuma muzejs, pat Aleksandrs I braucis šurp mācīties lauksaimniecības mākslu.

Muižas teritorija bija plaša un tajā ietilpa vairākas ēkas, tostarp zirgu staļļi, vēršu audzētava, spirta brūzis un glaunas ūdensdzirnavas, kas vēlāk vairākkārt ļaunprātīgi dedzinātas.

Laika gaitā muižai bijuši vairāki saimnieki un arī tās funkcijas bijušas dažādas – tā bijusi arī maksas bibliotēka, kur par literatūras izmantošanu bija jāmaksā pieci santīmi. Diemžēl kara laikā muiža stipri cietusi – 1944. gada pavasarī Sarkanās armijas karavīri to uzspridzināja.

Tomēr šo vietu apvij vairākas leģendas, bet viena no tām īpaši piesaista uzmanību. Proti, Spirgus baronam nogrimusi pils. Tajā vietā, kur pils nogrimusi, izcēlies stabs ar uzrakstiem. Kad tos kāds izlasīšot, pils celšoties augšā. Spirgus barons cēlis jaunu muižu nogrimušās vietā, bet katru gadu viņam prasīts, vai muiža gatava. Barons atteicis, jo baidījies, ka atkal tā pazudīs nebūtībā. Tā barons cēlis katru gadu pa ēkai klāt, un tai vietā izcēlies vesels ciems. Interesanti, ka 2014. gadā entuziastu kompānija atrada brangu un stabveidīgu akmeni, uz kura bija vēstīts: "Piemineklis ezerā nogrimušajai mājai".

Ņem vērā! Spirgus muiža ir privātīpašums (tās daļas šobrīd pieder vairākiem dažādiem īpašniekiem), tāpēc saimnieki aicina būt saprotošiem, ņemt vērā viņu privātumu un muižu un tās teritoriju pašlaik neapmeklēt.

Ņemot vērā Covid-19 izplatību, "Tūrisma Gids" aicina rūpīgi izvērtēt nepieciešamību apmeklēt publiskas vietas, kā arī, dodoties dabā, izmeklēt atbilstošāko pastaigu maršrutu, šajā laikā saudzējot gan sevi, gan citus.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!