Foto: Shutterstock
Uz lidostu esam pieraduši braukt vien dažas stundas pirms gaidāmā ceļojuma, jo svarīgākais ir nodot čemodānu un tikt līdz lidojuma vārtiem. Taču arvien vairāk lidostu visā pasaulē rūpējas par to, lai ceļotāji tās vēlētos apmeklēt krietni ātrāk un lai to pavadītais laiks lidostā būtu pēc iespējas patīkamāks. Tieši tāpēc lidostas vairs nav tikai gaisa satiksmes centri, tās ceļotājiem piedāvā daudz ko citu, sākot ar atrakciju parkiem un beidzot ar iekštelpu ūdenskritumiem.

''National Geographic'' iepazīstina ar trim pasaulē iespaidīgākajām lidostām, kas kaut kādā mērā vairāk atgādina daudzfunkcionālus tirdzniecības, nevis gaisa satiksmes centrus.

Čangi lidosta Singapūrā


Foto: Shutterstock

Čangi lidosta (arī titulbildē) ir katra ceļotāja sapnis. Tā ir bagāta ar aizraujošām aktivitātēm, kas ļauj kavēt laiku pirms, pēc vai starp lidojumiem – iepirkties, baudīt maltītes, arī apskatīt dažādus izklaides objektus u.c. Pirms Covid-19 pandēmijas sākuma, 2019. gadā, Čangi bija viena no 20 noslogotākajām lidostām pasaulē. To apmeklēja 68,3 miljoni cilvēku gadā, kas ir vidēji 187 000 cilvēku dienā.

Singapūras lidosta ir slavena ar tās zaļo iekārtojumu. Gaisa satiksmes centra iekšienē var atrast 40 metrus augstu ūdenskritumu, ko no visām pusēm ieskauj tropu augi un vairāk nekā 2000 koku. Jāpiebilst, ka tas ir augstākais iekštelpu ūdenskritums pasaulē. Vienā no termināļiem atrodas arī 100 kaktusu un tuksneša augu sugu.

Lidostā ir pieejamas izklaides visai ģimenei. Katrā terminālī ir rotaļu laukumi, slidkalniņi, izklaides klubi un pat kinoteātri. Lidostā ir arī 14 000 kvadrātmetru liels atrakciju parks ar vairākiem labirintiem. Arī gardēži Čangi lidostā atradīs kaut ko sev interesējošu. Tajā ir ēdināšanas centrs vairāk nekā 100 ēstuvēm, no kurām aptuveni 30 darbojas visu diennakti. Lidostā ir arī 275 dažādi veikali.

Hamadas lidosta Katarā


Foto: Shutterstock
Hamadas lidosta ir Kataras galvaspilsētas Dohas starptautiskā lidosta. To dēvē par greznāko gaisa satiksmes centru pasaulē. Un, kā uzsver ceļotāji, šī vienlaikus ir ļoti klusa lidosta. Tajā ir aptuveni 20 pastāvīgas mākslas instalācijas. Centrālajā hallē atrodas septiņus metrus augsta, dzeltena rotaļu lāča skulptūra. Kā stāsta lidostas pārstāvji, tās mērķis ir ceļotājiem atgādināt par bezrūpīgo bērnību.

Lidostā ir viesnīca, kurā ceļotāji un lidojumu apkalpe var pārnakšņot vai netraucēti atpūsties uz pāris stundām. Tajā ir arī SPA centrs, sporta zāle un pat golfa simulators. Tāpat gaisa satiksmes centrā ir arī vairāki bērnu laukumi, kuros dažāda vecuma mazie ceļotāji var kavēt laiku pirms vai starp lidojumiem. Savukārt atpūtas telpās ikviens var izmantot televizorus un ir pieejami arī datori.

Šobrīd lidostā notiek paplašināšanas darbi. Jaunajā daļā plānots izveidot līdzīgu telpu kā Singapūras lidostā – ar 10 000 kvadrātmetru plašu tropisko dārzu un 268 kvadrātmetrus lielu ūdens objektu. Protams, telpas papildinās arī ar veikaliem un restorāniem. Jau šobrīd lidostā ir gandrīz 100 dažādu tirdzniecības vietu un ap 30 ēstuvju.

Tokijas starptautiskā lidosta


Foto: Shutterstock
Tokijas starptautiskā lidosta atrodas mazāk nekā 30 minūšu braucienā no pilsētas centra. Tā ir Japānas noslogotākā lidosta, un gadā to apmeklē aptuveni 80 miljoni pasažieru. Lidostā ir trīs termināļi, starp kuriem kursē bezmaksas autobusi. Tranzīta pasažieriem ir pieejams arī vilciens.

Lidosta pasažieriem piedāvā dažnedažādas atpūtas un izklaides iespējas. Satiksmes centrā ir izveidoti vairāki lidmašīnu vērošanas laukumi, kuros apmeklētāji var netraucēti atpūsties. Uz lidostas jumta ir arī panorāmas skata telpa. Interesanti, ka Tokijas gaisa satiksmes centrā, balstoties uz 19. gadsimta liecībām, ir izveidota arī Japānas kultūrā nozīmīgā Hanedas Ninobashi tilta replika.

Kā interesants lidostas objekts noteikti jāmin planetārija kafejnīca. Tajā var vērot zvaigznes virs Tokijas un citām Hanedas lidostas galamērķu pilsētām, piemēram, Londonas, Singapūras un Sidnejas. Zvaigžņotā debess, iespējams, liks aizmirst par uzkodām, taču tas noteikti ir to vērts.

__

Šīs lidostas nebūt nav vienīgās, kas ceļotājiem sniedz ne tikai transporta pakalpojumus, bet arī izklaides iespējas. Pavisam drīz arī ASV Lagvardijas lidostas apmeklētāji varēs doties ceļojumos bez lieka stresa – baudot mākslu un izklaides iespējas. Vairāk par šīs lidostas nākotnes plāniem pavisam drīz varēsi uzzināt kanālā "National Geographic", kur ceturtdien, 11. novembrī, pulksten 22 būs skatāms raidījums, kas veltīts lidostām, kas nav tikai gaisa centri.

Ņemot vērā Covid-19 izplatību, "Tūrisma Gids" aicina rūpīgi izvērtēt nepieciešamību ceļot un apmeklēt publiskas vietas, kā arī, dodoties dabā, izmeklēt atbilstošāko pastaigu maršrutu, šajā laikā saudzējot gan sevi, gan citus.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!