Foto: Publicitātes foto

Līdztekus ierastiem muzejiem daudzās pasaules valstīs darbojas arī itin neparastas iestādes, kurās var aplūkot īpatnējus eksponātus tematikās, kas liek ne tikai apdomāties, bet, iespējams, pat pārsteigumā ieplest acis, vēsta kanāls ''National Geographic''.

Jāsaka, ka pirmie muzeji parādījās jau Senajā Grieķijā – tolaik tie atradās tempļos un pārsvarā bija veltīti mūzām. 18. gadsimtā, pēc Lielās Franču revolūcijas, muzeji kļuva pieejami plašākam sabiedrības lokam un pēc būtības bija līdzīgi tiem, kādus ierasts apmeklēt mūsdienās.

Neskatoties uz informācijas laikmeta pārpilnību, muzeji nav zaudējuši savas funkcijas un joprojām ir plaši apmeklēti, īpaši tādi muzeji, kā Luvra Parīzē vai Ufici galerija Florencē, kas ir viens no vecākajiem un slavenākajiem mākslas muzejiem pasaulē.

Reizi gadā sestdienā, kas ir vistuvāk Starptautisko muzeju dienai (19. maijam), visās Eiropas Savienības valstīs vienlaikus norisinās Eiropas Muzeju nakts. Tās laikā muzeji ir atvērti līdz vēlai naktij un piedāvā dažādas aktivitātes un muzeju apmeklējumus visa vecuma cilvēkiem.

Muzeju nakts tradīcija aizsākās 1997. gadā Francijā, savukārt, Latvijā pirmā muzeju nakts notika 2005. gadā.

Gaidot muzeju nakti, kas Latvijā notiks jau šajā nedēļas nogalē, 13. maijā, kanāla "National Geographic" eksperti izpētīja, kādi ir visas pasaules neparastākie muzeji.

Neizdevušos attiecību muzejs


Reti kuram ir vēlēšanās atcerēties attiecības, kuras beigušās ar šķiršanos. Taču īpaši tiem, kam tas nesagādā problēmas, Horvātijā ir muzejs, veltīts neizdevušajiem mīlasstāstiem. Starp eksponātiem ir videoklipi ar stāstiem par bijušajiem draugiem un draudzenēm, dažādi priekšmeti, kas atgādina par aizgājušo mīlestību, un pat cirvis, ar kura palīdzību sieviete iznīcinājusi bijušā drauga mēbeles. Muzejs ir augsti novērtēts ne tikai apmeklētāju vidū, bet arī saņēmis balvu, kuru piešķir inovatīvākajiem muzejiem.

https://www.youtube.com/watch?v=lMNdTZhQ1TU

Muzeju izveidoja mākslinieces Olinka Vistica (Olinka Vistica) un Drazena Grubisica (Drazen Grubisic), kuras šādi mēģināja tikt pāri savām emocionālajām sāpēm, izliekot tās mākslā. Jāpiebilst, ka apmeklētāji ir aicināti ziedot muzejam savu neizdevušos attiecību artefaktus, kas, iespējams, papildinās muzeja ekspozīciju.

Muzeja mājaslapa

Sliktās mākslas muzejs


Mākslas muzejos pierasts redzēt tikai mākslinieku meistardarbus. Taču Amerikā, Somervilas pilsētā, Masačūsetsas štatā, ir muzejs, kas veltīts ''sliktajiem'' mākslas darbiem. Muzejs atvērts apmeklētājiem jau kopš 1993. gada. Tā darbības sākumā ekspozīcijas bija izvietotas kādas mājas pagrabā. Taču drīz vien muzejs guva plašu atzinību sabiedrībā un pārcēlās uz plašākām, muzejiem raksturīgākām telpām.

Patlaban sliktās mākslas muzejā iespējams aplūkot ap 500 darbiem. Starp tiem ir, piemēram, katastrofāla "Monas Lizas" versija ar diviem suņiem un citi "meistardarbi". Arī šis muzejs pieņem sliktās mākslas darbus, ar ko papildināt krājumus.

Muzeja mājaslapa

Starptautiskais tualešu muzejs


Pasaulē ir vairāki muzeji, kas veltīti labieriecībām, taču pazīstamākais no tiem atrodas Indijas galvaspilsētā Ņūdeli jeb Jaunajā Deli. Muzeju 1992. gadā nodibināja dakteris Bindešvars Patāks (Dr. Bindeshwar Pathak) ar mērķi pievērst uzmanību higiēnas un sanitārijas jautājumiem.

Muzeja izstādē atrodami eksponāti no 50 pasaules valstīm. Tie sadalīti hronoloģiskā secībā – no senatnes līdz mūsdienām. Ekspozīcijā var apskatīt gan britu karalienes Viktorijas, gan Luija XIV podu, kuru franču karalis izmantoja savā izsmalcinātajā galmā. Interesanti, ka tas tika veidots grāmatas izskatā. Tāpat arī iespējams aplūkot Romas imperatoru zelta podus, kā arī citus īpatnējus vēsturiskus artefaktus..

Muzeja mājaslapa

Gelato muzejs


Gelato ir klasisks itāļu saldējums, kas var lepoties ar savu seno vēsturi. Nav brīnums, ka Boloņā gelato ir pat veltīts atsevišķs muzejs. Interaktīvais muzejs darbojas kopš 2012. gada un tajā iespējams apskatīt, kā gadu gaitā attīstījušās itāļu garduma gatavošanas tehnoloģijas.

Muzejā ir atrodamas arī vairāk nekā 10 000 fotogrāfijas un vēsturiski dokumenti, kā arī dažādi priekšmeti, kas nepieciešami saldējuma izgatavošanai. Apmeklētāji arī aicināti paši iemācīties dažus knifus un pagatavot sev gelato.

Muzeja mājaslapa

Preslija frizūras muzejs


Rokenrola karalim Elvisam Preslijam ir veltīti vairāki muzeji, taču viens ir īpašs ar to, ka tā tematika veltīta leģendārā dziedātāja tikpat leģendārajai frizūrai. 1958. gada 25. martā Elviss, kas tobrīd gatavojās dienestam armijā, devās uz "Fort Chaffee" frizētavu Arkanzasas štatā, lai noskūtu matus. Bet kopš 2008. gada šī pati frizētava pārvērsta par muzeju, kur viss ir saglabāts tieši tā, kā tas bija tolaik, kad pa durvīm ienāca rokenrola karalis.

Muzeja mājaslapa

Starp citu, tas nav vienīgais muzejs, kas veltīts matiem. Kādā Turcijas mazpilsētā ir muzejs, kura ekspozīcijā ir savāktas vairāk nekā 16 tūkstošu sieviešu matu šķipsnas. Pie katra eksponāta ir matu īpašnieces vārds un adrese. Muzejā ir visu iespējamo krāsu un garuma mati, kas noklāj virsmas no griestiem līdz grīdai.

Muzeja mājaslapa

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!