Foto: PantherMedia/Scanpix

Daudziem pāriem intīmās attiecības pēc bērniņa piedzimšanas līdzinās pirmajai intīmajai pieredzei: neprasmīgai un nedaudz neveiklai. Portāls Parents.ru apkopojis svarīgas nianses par seksu pēc dzemdībām, kas, iespējams, palīdzēs vīriešiem labāk izprast jaunās mammas sajūtas, bet sievietēm – visticamāk, ar prieku atgriezties intīmajā dzīvē.

Daudzas sievietes pēcdzemdību periodā nemaz domāt par seksu negrib, un runa nemaz nav par ārstu rekomendācijām. Doma par intīmajām attiecībām ar partneri rada daudz neskaidru jautājumu: vai sāpēs, vai atkal nepaliks stāvoklī, vai sajūtas būs tikpat spēcīgas, kā pirms mazuļa dzimšanas. Tā rezultātā partneri var būt aizvainoti, bet sievietes pilnībā nododas rūpēm par mazo.

Lūk, aplūkosim astoņus svarīgus faktus par seksu pēc bērna ienākšanas ģimenē, kas, cerams, palīdzēs nokārtot intīmo dzīvi!

Sākumā var būt nedaudz nepatīkami

Foto: Shutterstock

Daudzas sievietes pēcdzemdību laikā piedzīvo nepatīkamas izjūtas un pat sāpes intīmās tuvības laikā. Turklāt par to žēlojas ne tikai jaunās mammas, kuras dzemdējušas dabiski. Arī sievietes, kuras piedzīvojušas ķeizargrieziena operāciju, bieži izjūt tieši tādas pašas problēmas, neraugoties uz to, ka dzimumceļi dzemdību laikā nav cietuši.

Kā apgalvo vecmāte, ginekoloģe Rebeka Buta no Luisvillas, ASV, šajā gadījumā jārunā nevis par traumām, bet gan pēcdzemdību hormonālajām izmaiņām sievietes organismā. Pēc dzemdībām estrogēna līmenis jaunās mammas organismā strauji pazeminās un saglabājas visu laiku, kamēr vien bērns tiek barots ar krūti. Bet tieši šis hormons ir atbildīgs par maksts audu elastību. Zems estrogēna līmenis, apvienojumā ar paaugstinātu prolaktīna un oksitocīna līmeni, sievietes organismā izsauc simptomus, kas līdzinās menopauzei: maksts sausumu un nepatīkamas sajūtas intīmo attiecību laikā, svīšanu, iespējami pat karstuma viļņi. Līdzīgas problēmas var satraukt jauno mammu pat divus, trīs mēnešus pēc mazuļa dzimšanas.

Parasti, ja dzemdības noritējušas bez sarežģījumiem, intīmo dzīvi var atsākt dzīvot jau sešas nedēļas pēc dzemdībām (tomēr ieteicams tikai pēc tam, kad bijusi konsultācija pie ginekologa). Bet, lai atgriešanās pie gultas prieku baudīšanas noritētu iespējami patīkamāk, ārste Buta rekomendē atslābināšanos pie vīna glāzes un lielu daudzumu lubrikantu. Protams, vīns tikai tad, ja mazuli kādu laiku nebarosi. Pirms šāda vakara, vari atslaukt pienu, kas pietiktu vairākām barošanas reizēm.

Tu nevēlies seksu, un tas ir normāli

Foto: PantherMedia/Scanpix

Pirmajā laikā pēc dzemdībām daudziem pāriem domas par seksu nav prātā. Neizgulēšanās, biežā mazuļa barošana, mēģinājumi noregulēt bērna dienas režīmu – visas šīs grūtības, lai arī pārejošas, tomēr garastāvokli būtiski neuzlabo. Bez tam, jaunās mammas bieži kautrējas no sava ķermeņa: nekur vēl nav pazudis grūtnieču vēderiņš, liekais svars un sāpīgās krūtis, no kurām teju visu laiku tek piens. Vēl nepieradušas pie sava jaunā ķermeņa, sievietes šaubās, vai vispār partnerim var šķist pievilcīgas.

Patiesībā, pati daba sākuma posmā pēc dzemdībām nemaz nav ieplānojusi, ka kāds nodarbotos ar seksu. Te jārunā par to, ka krūtsbarošanas laikā asinīs nokļūst milzīgs daudzums oksitocīna hormona. Ar tā palīdzību tiek veidota saikne starp māti un jaundzimušo. Taču tas ievērojami pazemina sievietes seksuālo tieksmi pret savu partneri. Tā ir kā sava veida dabiskā kontracepcija: vēlmes trūkums nodarboties ar seksu palīdz nepalikt stāvoklī pārāk ātri pēc viena mazuļa nākšanas pasaulē.

Mammas, kuras mazuļus nebaro ar krūti, daudz ātrāk vēlas atgriezties pie intīmās tuvības, un viņām tas notiek ne tikai ātrāk, bet arī nesāpīgāk, norāda ginekoloģe.

Sekss svarīgāks, bet sievietes ķermenis izmainījies

Foto: PantherMedia/Scanpix

Daudzas sievietes, atsākot dzīvot dzimumdzīvi, ar pārsteigumu ievēro, ka partnera "bagātība" izmēros ir nedaudz samazinājusies. Taču, protams, lieta neattiecas uz vīrieti. Atkarībā no sievietes vecuma un dzemdību skaita, maksts var izstaipīties, kas, protams, ietekmē sajūtas seksa laikā. Pēc ārstes Butas teiktā, riska grupā ir arī sievietes pēc ķeizargrieziena operācijas, jo viņu muskuļi tieši tāpat ir izstaipījušies hormonu ietekmē vēl grūtniecības laikā.

Atgūt muskuļu tonusu par palīdzēt Kēgeļa vingrojumi un pilates, tās trenē dziļos iegurņa muskuļus.

Sekss tagad ir pat svarīgāks nekā iepriekš

Sekss pēc dzemdībām ir ļoti svarīgs abiem partneriem, apgalvo seksoloģe Emija Leivaina no Ņujorkas, ASV. Ja intīmā dzīve pēcdzemdību periodā tiek pārtraukta, partneri ātri var sajusties kā vienkārši kaimiņi, kuri dzīvo zem viena jumta. Šis, savukārt, ir īsākais ceļš uz strīdiem un pat šķiršanos. Intīmās attiecības pārim atgādina, ka viņi joprojām ir viens otrā iemīlējušies, nevis vienkārši tikai mamma un tētis. Ja sieviete pagaidām nav gatava seksam, vīrietim nevajadzētu viņu steidzināt.

Paskaidro partnerim, ka tev pagaidām vissvarīgāk ir maigi apskāvieni, skūpsti, ilga priekšspēle, pēc kuras var pakāpeniski virzīties tālāk un tālāk. Nebūtu slikti laiku pa laikam sarīkot romantiskas tikšanās un pavadīt laiku tikai divatā, uz laiku aizmirstot rūpes par mazo, un ļaujot bērna auklēšanas priekus pabaudīt vecvecākiem vai citiem tuviem un uzticamiem cilvēkiem.

Fiksais 'seksiņš' un pa dienu

Foto: Shutterstock

Jaunie vecāki ir aizņemti cilvēki. Pa vidu aizņemtībai un vispārējai jezgai mājās veltīt laiku otram nemaz nav tik sarežģīti. Seksoloģe Leivaina iesaka izmantot situāciju un nodarboties ar seksu, pieņemsim, vannas istabā vai kaut citur, kas nav ierastā gulta. Dažas minūtes negaidītas tuvības palīdzēs piešķirt pikantumu attiecībās un pamodināt aizmirstās sajūtas.

Sekss dienasgaismā

Pēc dienas, ko esi pavadījis ar mazo un rūpēm par mājas kartību, jaunā māmiņa teju spēj aizkļūt līdz gultai, nerunājot nemaz par seksu. Bieži nākas atteikt partnerim tuvību, bet šajā periodā krietni noplok abu saikne. Laba izeja šajā situācijā varētu būt intīmā tuvība, piemēram, mazuļa diendusas laikā. Bet brīvdienās ar mazo itin labi varētu pastaigāties vecmāmiņa, lai vecāki beidzot varētu pabūt divatā, kā vecajos, labajos laikos.

Spēcīgāks orgasms un katras iespējas izmantošana

Foto: PantherMedia/Scanpix

Neraugoties uz grūtībām, kuras jaunie vecāki var piedzīvot pēcdzemdību laikā, lielais vairums pāru atzīstas: pēc mazuļa parādīšanās viņi seksu bauda daudz biežāk nekā pirms tam. Bērna piedzimšana lielā mērā ietekmē sievieti, norāda Leivaina, skaidrojot, ka sievietei pēc dzemdībām dzimumorgāni kļūst daudz jutīgāki, un bauda seksa laikā ir daudz lielāka.

Vairums sieviešu, kļūstot par mammām, atzīmē, ka izbauda daudz spēcīgākus orgasmus, nekā iepriekš, pirms grūtniecības.

Tu atkal gribēsi baudīt mīlas priekus

Pat tad, ja uzreiz pēc dzemdībām sieviete pat domāt par seksu nevēlas, pienāks laiks, kad viņai atkal gribēsies to darīt. Iespējams, paies ilgāks laiks, nekā pašai to gribētos, taču mazuli beigs mocīt kolikas, viņš jau varēs visu nakti nogulēt bez pamošanās un savā gultiņā, bet vecāki atkal varēs satikties ar draugiem. Kā apgalvo sievietes, kuras jau visu piedzīvojušas, visgrūtāk klājas pēc pirmā bērna piedzimšanas. Un vairāk bērnu nebūt nenozīmē mazāk seksa. Vienkārši kādā brīdī tu sapratīsi, ka līdz ar bērnu piedzimšanu ideālā situācija intīmai tuvībai var nemaz nerasties. Tādēļ sev un partnerim jārada apmierinājums tur, kur un kad tas iespējams.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!