Augļa attīstība

Tavs mazulītis ir aptuveni smilšu graudiņa lielumā, viņa svars ir ap gramu. Protams, mazulīti saredzēt ar neapbruņotu aci vēl nevar, bet viņš jau sācis strauji attīstīties. To mēdz dēvēt par embrionālo attīstību, un līdz 10. grūtniecības nedēļai auglim jau būs izveidojušies visi iekšējie orgāni, un daļa no tiem pat sākuši funkcionēt. Ap šo laiku arī izveidojas vairāki augļa apvalki. Ārējam apvalkam ir īpašas bārkstiņas, caur kurām auglis uzņem barības vielas un skābekli, kas nepieciešams augšanai.

Turpina veidoties placenta, aktīvi veidojas cilvēka horioniskais gonadotropīns (HCG) . Attīstās dzeltenais maiss. Veidojas trīs smadzeņu "pūslīši", katrs no tiem veidos savu smadzeņu struktūru. Sāk veidoties elpošanas sistēmas.

Iegaumē, ka šajā laikā embrijs ļoti ātri uztver dažādus negatīvus faktorus, tostarp tas attiecas uz taviem kaitīgajiem ieradumiem, tādēļ iespējami ātrāk tos pārtrauc. Šīs nedēļas laikā veidojas smadzenes, parādās kāju un roku aizmetņi. Embrijam vēl ir aste, kas vēlāk pazudīs.

Izmaiņas sievietē

Tava dzemde ir palielinājusies, tomēr neviens jau to vizuāli, protams, neredz. Ja negaidi pirmdzimto, iespējams, vēdera forma ir nedaudz mainījusies, bet to jūti tikai tu pati. Šajā laikā tev var parādīties izteiktāki pirmie grūtniecības simptomi: aizkavējušās menstruācijas vai niecīgi, asiņaini izdalījumi tām paredzētajā laikā, piebriedušas, jutīgas krūtis, biežāka urinācija, slikta dūša, visbiežāk no rītiem, palielināta ēstgriba vai tās trūkums, aizcietējums, dedzinoša sajūta pakrūtē.

Jāpievērš uzmanība velkoša rakstura sāpēm vēdera lejasdaļā, jo tiek traucēts normāls menstruālais process, ir izmainīts sievietes hormonālais fons, dzemdei paaugstinās tonuss (tā ir norma), var parādīties smērējoši asiņaini izdalījumi.

Ja sāpes vēdera lejasdaļā saasinās, pieaug, pievienojas arī sāpes mugurā, pastiprinās smērējoši izdalījumi – steidzīgi jāvēršas pie ārsta.

Ja tev no rītiem mēdz būt slikta dūša, iespējams, tavs ķermeņa svars varētu pat samazināties. Citām sievietēm, savukārt, svars var pat nedaudz pieaugt. Iespējams, jutīsies nogurusi, tādēļ centies iespējami vairāk atpūsties un pie nakts miera doties savlaicīgi.

Izmeklējumi un vizītes pie ārsta

Patiesībā šī nedēļa ir vislabākais laiks grūtniecības testa veikšanai, ja esi līdz šim laikam noturējusies, to vēl neveicot. Ja tas rāda pozitīvu rezultātu, sāc domāt par pirmo vizīti pie ārsta. Neskrien uzreiz, vispirms kārtīgi sagatavojies vizītei, jo, ja ārsts grūtniecību apstiprinās un pie tā paša ārsta būsi gatava stāties grūtnieču uzskaitē, ārsts tevi izvaicās. Tev būs jāatbild uz daudz un dažādiem jautājumiem – gan par sevi un savu slimību vēsturi, gan arī par gaidāmā bērniņa tēvu. Tādēļ, lai visu nepiemirstu, vari pat kladītē sev atzīmēt visas tās lietas, ko būtu vērts ārstam pastāstīt. Jā, arī par tavas mammas un pat vecmāmiņas grūtniecību norisi un dzemdībām, jo tev var būt dažādas iedzimtības.

Savukārt, ja grūtniecības tests ir negatīvs vai arī rezultāts nav spilgti izteikts un tev ir šaubas, pēc pāris dienām veic to atkārtoti.

Pie ārsta nekavējoties jādodas, ja jūti stipras, lēkmjveida sāpes vēderā. Ja tests jau tev parādījis divas svītriņas, bet tev pēkšņi sākusies asiņošana vai izteikta smērēšanās, kā arī, ja zaudē samaņu, tūliņ pat jāvēršas pie ārsta.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!