Foto: Shutterstock

Sievietes pašsajūta pēc dzemdībām ir atkarīga no vairākiem apstākļiem, tomēr ļoti būtiski ir atcerēties, ka, rūpējoties par jaundzimušo, nedrīkst aizmirst arī par savu veselību. Fitnesa trenere un divu bērnu māmiņa Nika Linde skaidro, kā sievietēm pareizi parūpēties par sevi un atgūt formu pēc dzemdībām.

Lai arī nereti sievietes domā, ka formas atgūšanai lielākoties ir tieši estētiska nozīme, bieži vien tiek aizmirsts, ka svarīgākais ir palīdzēt ķermenim atgūties pēc dzemdībām. Viena no galvenajām kļūdām, ko sievietes mēdz pieļaut, ir – sākt domāt par formas atgūšanu tikai pēc tam, kad bērns jau ir paaudzies, un pagājis gads vai pat divi. Ir jāņem vērā, ka tas ir krietni par vēlu, lai labotu ieilgušas veselības un svara problēmas, skaidro Linde. Lai pēc iespējas efektīvāk un ātrāk atgūtu formu, ir jāsāk rīkoties uzreiz pēc dzemdībām, taču tikai ar ārsta atļauju.

Linde skaidro, ka uzmanīgām ir jābūt arī tām jaunajām māmiņām, kuras bijušas aktīvas jau pirms grūtniecības un, iespējams, tās laikā. Noteikti nevajadzētu sasteigt formas atgūšanas procesu – jāsaprot, vai un kad ķermenis ir gatavs fiziskām aktivitātēm. Jāatceras, ka mazulim ir nepieciešama vesela un laimīga māmiņa, tāpēc ikdienas steigā starp rūpēm par bērnu un ikdienas darbiem, mammai jāatrod laiks arī sev un savai veselībai.

Ar lieko svaru, kas iegūts grūtniecības laikā, cīnīties ir grūtāk un gadījumā, ja tas atstāts bez ievērības ilgāku laiku, cīņa ar lieko svaru var kļūt ne vien par fizisku, bet arī emocionālu problēmu. Šī iemesla dēļ liela nozīme ir ēdienkartei. Tā jāizvērtē kā grūtniecības laikā, tā arī uzreiz pēc tās, atgādina fitnesa trenere.

Ar ko un kad sākt

Ja pašsajūta un ārsts atļauj sportot jau neilgi pēc dzemdībām, tad šī iespēja noteikti ir jāizmanto un jau savlaicīgi jāsāk vingrot. Ieteicams sākt ar iekšējās muskulatūras un mazā iegurņa nostiprināšanu. Tāpat arī būtiski ir aktivizēt vēdera muskulatūru, tomēr tas jādara piesardzīgi – ar pareizu elpošanu. Vingrinājums jāveic, ievelkot vēderu un maksimāli ilgi sasprindzinot to. Vāja vēdera muskulatūra var novest pie izteiktām muguras sāpēm, jo, auklējot bērnu, pārsvarā tiek noslogota tieši mugura, savukārt vēdera muskulatūra netiek nodarbināta. Tāpat arī jaunās māmiņas mēdz izjust galvassāpes, kas var būt saistītas arī ar nepareizu stāju, auklējot bērnu. Urīna nesaturēšanu, orgānu noslīdējumus, seksuālās dzīves pasliktināšanos, kā arī citas kaites iespējams novērst, savlaicīgi un ar atbildību rūpējoties par savu ķermeni un veselību kopumā.

Būtiski, ka šādi vingrinājumi neprasa daudz laika – lai sāktu uzlabot formu, iesākumā vari vingrot 20 minūtes dienā. Regulāri vingrinājumi labvēlīgi ietekmē arī miega kvalitāti, kā arī kopējo pašsajūtu un enerģiju ikdienā.

Plašāk par formas atgūšanu pēc dzemdībām Linde runās jau tuvākajā "Gaidību 4dienas" seminārā, kur dažādu jomu profesionāļi sniegs jaunajām māmiņām noderīgu informāciju par lietām, ko grūtniecības laikā labāk nedarīt, kā izvēlēties dzemdību vietu, par tradicionālajiem un netradicionālajiem atsāpināšanas līdzekļiem dzemdību laikā, pirmo zīšanas reizi un mazuļa mierināšanu, kā arī bērnu uzkrājumu veidošanu.

Seminārs norisināsies 28. februārī no pulksten 11 līdz 13 tirdzniecības centrā "Domina Shopping", Ieriķu ielā 3, Rīgā (centrālajā laukumā pie restorāna Vairāk Saules). Dalība seminārā ir bez maksas.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!