Foto: Shutterstock
Lai izveidotu Latvijā pirmo mātes piena banku un nodrošinātu, ka izdzīvošanai tik svarīgo mātes pienu saņem arī tie priekšlaikus dzimušie bērniņi, kuru māmiņām piena nav, Bērnu slimnīcas fonds kopā ar ilggadējiem draugiem "Rimi Latvia" un atbalstītājiem "Happy" un "Philips/Aventa" sāk ziedojumu kampaņu "Katra lāsīte palīdz augt!".

Mammas piens ir labākais uzturs jebkuram zīdainim viņa pirmajos dzīves mēnešos, taču vismazākajiem bērniņiem tas ir kritiski nozīmīgs ne vien izdzīvošanai, bet arī turpmākās dzīves kvalitātei. Diemžēl ne visām māmiņām, mazulim piedzimstot pirms laika, ir savs piens. Tāpēc visur Eiropā darbojas mātes piena bankas, kur ar krūti barojošās māmiņas var ziedot savu pienu tām mammām, kurām piena nepietiek. Pašlaik Latvija ir vienīgā valsts Eiropas Savienībā, kurā nav mātes piena banka. Lai to izveidotu, nepieciešamas 15 dažādas iekārtas, tostarp, pasterizētājs, saldētavas, laboratorijas iekārtas piena mikrobioloģiskajai analizēšanai, aukstumsomas piena transportēšanai, trauki piena uzglabāšanai utmldz. Kopējās mātes piena bankas izmaksas ir 150 000 eiro, informē Bērnu slimnīcas fonda vadītāja Liene Dambiņa.

Mātes piena banka atradīsies Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Neonatoloģijas klīnikā. Tieši Bērnu slimnīcas Priekšlaikus dzimušo bērnu intensīvās terapijas nodaļa bieži kļūst par pirmajām mājām pašiem mazākajiem bērniņiem no visas Latvijas. "Gadā vidēji piedzimst 130 –160 mazuļi, kuru svars ir zem pusotra kilograma, un tieši šiem bērniem mātes piens ir visvairāk nepieciešams. Dzemdības priekšlaiku ir saistītas ar stresu, dažādiem pārdzīvojumiem un sarežģījumiem bērniņa hospitalizācijas laikā, tamdēļ māmiņām pašām piens var neveidoties uzreiz. Otra labākā un bērna veselībai drošākā alternatīva ir donora piens. Primārie mātes piena banka sniegs palīdzību priekšlaikus dzimušiem bērniņiem ar svaru zem 1500 gramiem, taču īpašos gadījumos arī lielākiem bērniņiem pēc plašas zarnu operācijas. Dažreiz tās būs tikai pirmās dzīves dienas, kad būs nepieciešams donora piens, līdz māmiņai veidojas pašas piens. Citos gadījumos mātes piena banka bērniņam būs svarīga pirmajās dzīves nedēļās vai pat mēnešos", situāciju komentēja Bērnu slimnīcas neonatoloģijas klīnikas vadītāja dr. Dace Sniedze.

"Bērnu slimnīcas fonda un "Rimi Latvia" sadarbība dažādos labdarības projektos ir daudzu gadu garumā, bet šī ir īpaša kampaņa, jo kopējiem spēkiem mums jāpaveic ilgi gaidītais un nepieciešamais – jāizveido Latvijā pirmā mātes piena banka. Mēs aicinām piedalīties labdarības kampaņā arī mūsu pircējus, jo katrs ziedotais cents mūs pietuvinās šim mērķim. Ziedot "Rimi" veikalos var dažādos veidos, iegādājoties īpašus kampaņas produktus, no kuriem daļa ieņēmu tiks ziedoti mātes piena bankas izveidei, tāpat ziedot var ziedojumu kastītēs pie kasēm, varēs arī novirzīt "Mans Rimi" kartes uzkrājumu, kā arī veikt ziedojumu "Rimi.lv" e-veikalā", informē uzņēmuma pārstāvis Juris Šleiers.

Pirmais pamatakmens mātes piena bankas izveidē tika likts jau pirms vairākiem gadiem, kad labdarības akcijas laikā Bērnu slimnīcas Neonatoloģijas klīnikā tika sagādāts un uzstādīts piena analizators un sonifikators – pirmās mātes piena bankas izveidošanā nepieciešamās iekārtas. Tikmēr Veselības ministrijā (VM) ir rasti risinājumi juridiskiem un organizatoriskiem jautājumiem, lai mātes piena banka Latvijā varētu darboties, ievērojot visus drošības pasākumus. VM ir paredzējusi arī ikgadēju finansējumu bankas ikdienas darba nodrošināšanai 76 tūkstošus eiro apmērā. "Šobrīd jūtamies droši un pārliecināti par to, ka, tiklīdz būs sarūpētas nepieciešamās mātes piena bankas iekārtas, tā varēs pilnvērtīgi uzsākt darbu. Bērnu slimnīcas fondam šogad aprit 20 gadi, un šajā laikā kopā ar ziedotājiem ir paveiktas neticamas lietas, kas joprojām pilda savu misiju un uzdevumu, palīdzot bērniem uzlabot veselību. Mātes piena banka ir sen lolots sapnis un daudzu mūsu vismazāko un vistrauslāko bērniņu akūta nepieciešamība, tamdēļ ļoti ceru, ka arī šo ieceri kopā ar ziedotājiem spēsim piepildīt!", ziedot mātes piena bankai aicina Liene Dambiņa,.

Ziedot iespējams arī Bērnu slimnīcas fonda mājaslapā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!