Foto: Shutterstock

Uzreiz pēc tam, kad bērniņš piedzimis un apčubināts vecmātes rokās, viņš sastopas ar mammu, kuras ķermeņa siltumā deviņus mēnešus patvēries, lai piedzīvotu vienu no svarīgākajām lietām – zīdīšanu. Lai cik skaisti tas neskanētu, daudzas jaunās māmiņas zīdaiņa pirmajās dzīves dienās un nedēļās apjūk, kā rezultātā rodas šaubas par to, vai krūtsbarošana izdodas kā nākas. Kā saprast, ka zīdainītis ir izsalcis un viņam pietiek pieniņa? Ko darīt, ja krūtis sāp, vai tieši pretēji – mātes piens krūtīs apsīcis?

Lai atbildētu uz šiem un citiem jautājumiem, ielūkojāmies portāla "Cālis" padomu vācelītē un apkopojām svarīgākos rakstus, kurā klāstīts ne tikai par dažādām problēmsituācijām, bet svarīgākajām lietām, kas ikvienai māmiņai būtu jāzina par krūtsbarošanu zīdaiņa pirmajās dzīves dienās. Dažādi satvērieni, receptes piena vairošanai, zīdaiņa izsalkuma pazīmes, kā pabarot dvīņus, mudināt cītīgāk zīst un kad atslaukt pienu – visu šo informāciju atradīsi rakstos zemāk!

Laiks ēdienreizei? Izsalkuma pazīmes jaundzimušajam

Foto: Shutterstock
Jaundzimušais ir jābaro, tiklīdz viņš izrāda izsalkuma pazīmes. Raudāšana jau ir vēlīnā izsalkuma pazīme. Bērna zīdīšana ar krūti ir daudz vieglāka un patīkamāka gan mātei, gan bērnam, ja vien mamma spēj pamanīt pirmos signālus par to, ka mazulītis grib ēst.

Lasīt vairāk

Šūpuļa, futbolbumbas un citi satvērieni pareizai mazuļa zīdīšanas pozīcijas ieņemšanai

Foto: Shutterstock

Tu savu mazuli vari zīdīt dažādos stāvokļos un pozās. Svarīgi, lai tu pati zīdīšanas laikā justos ērti un atbrīvoti. Izmēģini un atrodi sev pašu piemērotāko veidu. Par šūpuļa, futbolbumbas un citiem satvērieniem jaunās mammas Veselības ministrijas izdotajā materiālā "Zīdīšanas ABC" izglīto vecmāte Antra Kupriša.
Lasīt vairāk

Infografika: mazuļa un mammas veselībai – svarīgākais par zīdīšanu

Foto: Shutterstock

Šonedēļ visā pasaulē tiek atzīmēta zīdīšanas veicināšanas nedēļa. Tās laikā tiek uzsvērta zīdīšanas būtiskā nozīme mazuļa attīstībā. Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) izgatavojis infografiku, kurā attēlotas svarīgākās lietas, kas jaunajai māmiņai būtu jāzina par zīdīšanu, tās ieguvumiem un kādos gadījumos māte savu atvasi nedrīkst zīdīt ar krūti.
Lasīt vairāk

Zīdainītis kā miega pele: kā mudināt cītīgāk zīst

Foto: Shutterstock

Pēc tam, kad tavs ilgi gaidītais mazulītis nācis pasaulē, ir jāpaiet zināmam laikam, lai mamma un bērniņš viens pie otra pierastu, lai saprastu, kāds tad bērniņš ir. Jo zināms, ka jaundzimušie, tieši tāpat kā lielāki bērni, ir tik dažādi. Ir zīdaiņi, kuri kāri meklē un tver pēc mammas krūts ikreiz, kad vien tam parādās jelkāda izdevība, bet ir bēbīši, kuri ir jāmudina ēst, jo bieži vien miega pele ir stiprāka par vēlmi paēst.
Lasīt vairāk

Jaunajai mammai nepietiek piena: iespējamie iemesli un risinājumi tā vairošanai

Foto: Shutterstock


Nereti pirmajās dienās pēc dzemdībām jaunajai mammai var šķist, ka bērns nesaņem pietiekamu piena daudzumu, jo sākumā krūtīs ir maz piena. Taču bērna kuņģa tilpums pirmajā dienā ir tikai viena tējkarote. Vēlāk mammai šķiet, ka piens ir par "liesu" mazulim.
Lasīt vairāk

Uztura padomi barojošām māmiņām piena kvalitātes uzlabošanai

Foto: Shutterstock
Brīdis, kad sievietei piedzimst bērns un viņa to pirmo reizi pieliek pie krūts, ir ļoti īpašs notikums gan mātei, gan bērnam.
Mātes piens
pēc savas bioloģiskās vērtības ir unikāls, jo tā sastāvs spēj pielāgoties mazuļa vecumam un zīdīšanas stadijai. Tomēr mātes piena sastāvu spēj ietekmēt arī uzturs, tāpēc jaunajai māmiņai jāpievērš uzmanību tam, vai ēdienreizēs tiek uzņemtas visas nepieciešamās uzturvielas.

Lasīt vairāk

Par mātes piena 'sadegšanu', tā atgrūšanu un zīdīšanas pārtraukšanu – vecmātes ieteikumi krūtsbarošanā

Foto: Shutterstock
Katru gadu pirmā augusta nedēļa tiek atzīmēta kā Pasaules zīdīšanas veicināšanas nedēļa. Tās mērķis ir veicināt, atbalstīt un aizsargāt krūtsbarošanu, un šogad tēma ir "Zīdīšana: dzīves pamats".
Rīgas Dzemdību nama
vecmāte, zīdīšanas speciāliste Gunta Freimane sniedz atbildes uz bieži uzdotiem jautājumiem par
krūtsbarošanu
, uzsverot, ka zīdīšanas tēma ir aktuāla visu gadu, katru dienu un katru stundu, ne tikai augusta pirmajā nedēļā.

Lasīt vairāk

Seši neparastāki iemesli, kāpēc mammai nāk par labu bērna zīdīšana ar krūti

Foto: Shutterstock
Zīdīšanai ir būtiska nozīme gan mātes, gan bērna veselības nodrošināšanā un saglabāšanā. Zīdot mazuli, tiek veicināta bērna fiziskā un garīgā attīstība, nostiprinās mazuļa imūnsistēma, pasargājot no infekcijām un alerģijām, un bērns tiek nodrošināts ar pilnvērtīgu uzturu. Ir pierādīts, ka
mātes piens
ir vispiemērotākā un nepieciešamākā uzturviela bērnam pirmajos sešos dzīves mēnešos, un pēc Pasaules Veselības organizācijas (PVO) ieteikumiem, mātes piens vienlaicīgi ar citu uzturu bērnam būtu jānodrošina līdz divu gadu vecumam.

Lasīt vairāk

Piecas kļūdas, kas var sabojāt laktāciju

Foto: Shutterstock
Laktācija ir smalks process, ko ietekmē daudz un dažādi faktori, tādēļ dažreiz jaunās mammas, pat negribot, pieļauj kļūdas, kuru dēļ piena daudzums samazinās. Lūk, palūkosim uz uzplatītākajiem riskiem!

Lasīt vairāk

Likstas ar krūtīm pēcdzemdību periodā un kā tām tikt pāri

Foto: Shutterstock
Lai gan mazuļa piedzimšana, protams, ir vislaimīgākais brīdis ikvienas ģimenes dzīvē, tomēr jaunajai māmiņai pēcdzemdību periodā visai lielas problēmas var sagādāt krūšu piebriešana. Turklāt mazo krūšu īpašniecēm šī liksta ir pat vairāk izteikta un grūtāk panesama.

Lasīt vairāk

Jaunā mamma saslimusi: vai drīkst turpināt zīdīt mazuli

Foto: Shutterstock
Rudens ir slimošanas laiks, neko nevar padarīt un tas attiecas arī uz jaunajām mammām. Protams, šajā periodā veselība ir īpaši jāsargā, tomēr nereti vīrusi un baktērijas paveic savu slikto darbiņu. Ja mammu noķēris kāds rudens vīruss, vai mazuli drīkst
barot ar krūti
? Šis jautājums ir aktuāls daudzām sievietēm, un, lūk, nelielu ieskatu sniedz vecmāte Antra Kupriša, kura sagatavojusi padomus Veselības ministrijas izdotajā izdevumā "Zīdīšanas ABC".

Lasīt vairāk

Vecmātes padomi par dvīņu vai trīņu zīdīšanu

Foto: PantherMedia/Scanpix
Ja tu esi dzemdējusi dvīnīšus vai trīnīšus, tev ir pietiekami daudz piena, lai viņus arī
zīdītu
, bet tu tomēr šaubies, vai izdosies, iespējams tev noderēs speciālista padomi. Galvenais, kas nepieciešams, ir atbalsts un iedrošinājums, ko sniedz mediķi, tava ģimene un draugi. Tavs piens kalpo vienlaikus gan kā ēdiens un dzēriens, gan arī nomierina mazuli un iedrošina pārejai uz nepazīstamo dzīvi ārpus tava ķermeņa.

Lasīt vairāk

Kādos gadījumos nepieciešams atslaukt mammas pienu un kā to uzglabāt

Foto: PantherMedia/Scanpix
Ideālā variantā mammas krūts zīdainim allaž ir pieejama pēc mazuļa pieprasījuma. Bet ne vienmēr mammai ir iespējams nepārtraukti būt kopā ar bērniņu. Lai mazulis mammas prombūtnē ir paēdis, jāveido atslauktā piena krājumi, norāda bērnu aprūpes speciāliste, psiholoģijas zinātņu doktore Diāna Zande.

Lasīt vairāk

Svarīgākie 'jā' par labu krūtsbarošanai

Foto: Shutterstock

Barot vai nebarot bērnu ar krūti? Katrai mammai uz šo jautājumu attiecīgi ir arī savi argumenti apstiprinošai vai noliedzošai atbildei. Tomēr zīdīšanas nozīmi nedrīkst nenovērtēt, tās labvēlīgo ietekmi gan uz bērnu, gan pašu mammu apstiprina arī Pasaules Veselības organizācijas speciālisti. Šoreiz aplūkosim 10 argumentus par labu krūtsbarošanai, ko apkopojis "Woman-rules".
Lasīt vairāk

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!