Foto: Shutterstock
Tavs mazulis ir skaistākais un jaukākais bērniņš, un tu viņu ļoti mīli, bet atzīsti, ka mammas loma ir ne tikai pilna mīlestības un prieka, bet arī izaicinājumu. Lūk, četri no tiem, ar kuriem sastopas daudzas jaunās māmiņas!

Katra jaunā māmiņa saskaras ar saviem izaicinājumiem. Kamēr vienai grūtības sagādā bērna zīdīšana ar krūti, tikmēr cita satraucas par savu ārējo izskatu, kas grauj viņas pašvērtējumu. Portāls "Parents" sadarbībā ar speciālistiem ir apkopojis izplatītākos jauno māmiņu izaicinājumus un veidus, kā tos atrisināt.

Mazuļa barošana ar krūti

Viens no pirmajiem jaunās māmiņas pārbaudījumiem pēc zīdaiņa nākšanas pasaulē ir viņa barošana ar krūti. Daudzām mazo izdodas pabarot bez grūtībām, taču citām zīdīšanas process sagādā mokas. "Viens no izplatītākajiem zīdīšanas mītiem ir, ka tas notiks dabiski," atklāj psiholoģe Lisa Spīgela. "Taču lielākai daļai sieviešu barošana ar krūti ir liels izaicinājums. Zīdīšana var sākt likties dabiska tikai pēc vairākām nedēļām, bet, lai to panāktu, ir nepieciešams ieguldīt daudz darba."

Nevar noliegt arī faktu, ka lielākā daļa māmiņu jūt spiedienu no savas ģimenes, draugiem un ārsta, ka mazulis ir jābaro ar krūti. Kaut mātes piens ir labākais, ko savas dzīves sākumā mazais var iegūt, Rīgas Dzemdību nama vecmāte, psiholoģe Laila Laganovska iesaka nepakļauties sabiedrības spiedienam. Mātēm, kuras sevi šausta ar to, ka nevar zīdīt mazuli, vecmāte ieska domāt par mātes attiecībām ar sevi, kā viņa sevi apzinās, kāds ir viņas pašvērtējums. Jo tas augstāks, jo mammu mazāk ietekmēs sabiedrības viedoklis, jo viņai būs lielāka noturība pret stresu. Plašāku interviju ar vecmāti atradīsi te.

Savukārt šajā "Cālis" rakstu apkopojumā atradīsi visu par bērna barošanu ar krūti, tā saistītajām problēmām un risinājumiem.

Ja kādu iemeslu dēļ bērna barošana ar krūti pārvēršas par mocībām, pēc palīdzības un padoma vajadzētu vērsties pie ārsta. Tāpat arī citu māmiņu pieredze var palīdzēt gan tev, gan mazulim apgūt zīdīšanas procesa nianses. Spīgela iesaka šajā mācību procesā apbruņoties ar milzum daudz pacietības, jo tev jāiemācās barot bērnu, bet viņam ēst no krūts var prasīt vairāk laika nekā varētu likties.

Naids pret vīru

Foto: Shutterstock

Iespējams, naids nav īstais vārds, lai aprakstītu negatīvās emocijas, kuras pēc bērna piedzimšanas izjūt jaunās māmiņas. Daudzi pāri uzskata, ka bērna piedzimšana atrisinās visas viņu problēmas un viņus vēl vairāk satuvinās, taču psihologi un psihoterapeiti vairākkārt ir uzsvēruši, ka tā tas nenotiek. "Bērna pirmajā dzīves gadā tu noteikti vairākas reizes esi iedomājusies, ka varētu šķirties no sava vīra, un tas ir tikai normāli," skaidro Spīgela. "Lai cik harmonisks pāris jūs iepriekš nebūtu, jaunā loma jūsu attiecībās ienest daudz pārmaiņas un, galvenais, stresu, kas ietekmē pat spēcīgākās attiecības."

Jaunajai māmiņai var rasties sajūta, ka vīrs nesaprot, cik grūti ir rūpēties par mazuli 24 stundas diennaktī, 7 dienas nedēļā. Tāpat viņai var likties, ka vīrs nepietiekoši iesaistās bērna audzināšanā un mājas uzkopšanā. Taču sievietēm vajadzētu mēģināt saprast arī to, kā šajās situācijā jūtas viņu mīļotais vīrietis. Pēc bērna piedzimšanas viņš ir nemitīgi satraukts par to, vai spēj nodrošināt ģimeni ar visu nepieciešamo. Iespējams, viņš vai plēš sevi pušu, lai dabūtu paaugstinājumu un spētu atļauties vēl labāku dzīvi jums un jūsu mazulim.

Pēc bērna nākšanas pasaulē satraukumu un stresu izjūt abi jaunie vecāki, tāpēc nav nekāds pārsteigums, ka mājās virmo naidīga gaisotne un visi uzvedās gluži kā tikko uzvilkts spēļu vilciņš. Taču to ir iespējams atrisināt. Psiholoģe skaidro, ka pirmais solis uz harmoniskākām attiecībām, ir spēja apzināties, ka bērna tēvs dara visu, kas viņu spēkos, lai palīdzētu tev un darītu jūs abus ar mazuli laimīgus. Otrais solis ir komunikācija. Ja neesi apmierināta ar kaut ko vai vēlies, lai viņš vairāk palīdz tev mājas darbos vai bērna audzināšanā, tad pasaki viņam to. Sievietēm nereti šķiet, ka vīrieši prot lasīt domas, taču tā nav. Kā viņš zinās, ka kaut kas nav kārtībā, ja tu klusēsi kā ūdeni mutē ieņēmusi?

  • Vairāk par to, kā pāra attiecības mainās, kad ģimenē ienāk mazulis, un kā atrisināt radušos spriedzi, uzzini te.

Neapmierinātība ar savu izskatu

Foto: Shutterstock

Internetā, televīzijā, uz žurnālu vākiem un visur citur gozējas jaunās māmiņas, kuras savu perfekto augumu ir atguvušas gaismas ātrumā. Tas tev liek justies slikti par sevi un savu pēcdzemdību punci. Bērna piedzimšana maina sievietes augumu, par to šaubu nav, un tā notiek ar visām, uzsveru – visām sievietēm. Taču to visu ir iespējams labot. Galvenais ir apbruņoties ar pacietību un motivāciju, jo vēlamie rezultāti, iespējams, nebūs redzami tik ātri kā gribētos.

Lieki kilogrami uz vēdera vai gurniem nav vienīgās izskata pārmaiņas, kuras nāk līdz ar bērna iznēsāšanu. Pēc mazuļa piedzimšanas jaunajām māmiņām var sākt krist ārā mati, izspiesties vēnas vai palielināties gurni. Pārmaiņas piedzīvo ne tikai sievietes ķermenis, bet arī organisms. To, kādas tās ir, lasi šajā rakstā.

Lai tiktu atpakaļ iemīļotajā kleitā – nepietiks vien ar aktīvu treniņu programmu. Muskuļu veidošanā un svara zaudēšanā liela nozīme ir arī uzturam. Kā viens no pamatnosacījumiem ir veselīgas un spēcinošas brokastis. Kas vēl jādara, lai pēc grūtniecības efektīvi un ātri atgūt vēlamās ķermeņa aprises, ieskaties te, kur padomos dalās fizioterapeite Ieva Zvīgule. Savukārt te vari ielūkoties, kādas ir izplatītākās kļūdas, kas jaunajām māmiņām traucē ātrāk iegūt iecerētās ķermeņa formas.

Vēlme būt perfektai

Foto: Shutterstock

Šī lielākoties ir tieši to māmiņu problēma, kuras audzina savus pirmos bērnus. Vēlmi būt perfektai vismaz atvases dzīves pirmajos mēnešos vai pat gados ir atzinušas vairākas māmiņas. Tajā pašā laikā viņas pēc kāda laika ir sapratušas arī to, ka tas nav iespējams. Perfektu cilvēku nav, un arī perfektu mammu nav un nekad nebūs. Kāpēc plosīt sevi uz visām pusēm un tiektie uz kaut ko nesasniedzamu? Ar laiku tas tikai tevi nogurdinās un atņems visu prieku par mazuli un viņa audzināšanu.

"Ir mammas, kurām liekas, ka viņām nemitīgi jābūt blakus bērnam, jāsargā viņš no katra kritiena, nemitīgi jāizklaidē un jāizpilda jebkura viņa iegriba, taču tā nav, un jo ātrāk to sapratīs, jo labāk," piebilst Spīgela.

Tā vietā, lai būtu perfekta, centies būt laba. Tas nozīmē nodrošināt bērnu ar visu viņam nepieciešamo, viņu mīlēt un par viņu rūpēties. Šī procesa laikā tu noteikti pieļausi neskaitāmi daudz kļūdu, un tas ir tikai normāli. Ne velti cilvēkiem nemitīgi tiek atgādināti klišejiskie teicieni –"kļūdīties ir cilvēcīgi" un "nekļūdās tikai tie, kas neko nedara". Nākamreiz, kad tu izmisīgi centīsies būt perfekta, atgādini sev šīs frāzes.

Iespējams, dažreiz tevi māks sajūta, ka neesi pietiekoši laba mamma. Arī šīs aplamās domas iemaldīšanās galvā ir viens no izaicinājumiem, ar kuriem cīnās daudzas jaunās māmiņas. Ko šādos brīžos darīt? Centies atgādināt sev šos 10 faktus, kas palīdzēs tevi pārliecināt par pretējo.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!