Foto: Shutterstock

Bērnu slimnīcas pacientiem pirms operācijas vai procedūras, ko veic narkozē, sāk piedāvāt iespēju arī virtuālās realitātes brillēs piedzīvot anestēzijas gaitu teju kā dzīvē. Savukārt Anestezioloģijas un intensīvās terapijas klīnikas pacienti var no slimnīcas vides ar virtuālās realitātes briļļu palīdzību pārcelties priekpilnā pasaulē, uz laiku aizmirstot par satraukumu un sāpēm, informē Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas pārstāve Ilze Olšteina.

Virtuālās realitātes (VR) ieviešana Bērnu slimnīcā balstīta zinātniski pierādītos ieguvumos. 2014. gadā Beļģijas un ASV zinātnieku veiktais eksperiments parādīja, ka uzmanības novēršana, izmantojot VR saturu, kavē sāpju stimulu veidošanos. Tas nozīmē, ka sāpīgas procedūras tiek sajustas un novērtētas kā mazāk sāpīgas, salīdzinot ar līdzīgām situācijām, kurās VR brilles netiek izmantotas. Noskaidrots, ka bērniem VR palīdz ar mazāku sāpju sajūtu pārdzīvot gan vakcinācijas procedūras, gan pat apdegumu radītās sāpes. VR tehnoloģijas piedāvātā satura nozīmīgo lomu trauksmes mazināšanā bērniem apstiprina lielākā daļa pētījumu par šo tēmu.

Ņemot vērā zinātnieku atzinumus un pieredzi Sentluisas bērnu slimnīcā (St. Louis Children's Hospital) ASV, anesteziologs Jānis Kolbergs kļuva par iniciatoru VR projekta ieviešanai Bērnu slimnīcā. "Virtuālā realitāte var mazināt nepieciešamību pēc pretsāpju vai nomierinošo līdzekļu lietošanas lielās devās, tādējādi samazinot iespēju, ka bērnam būs jāsaskaras ar medikamentu radītajām blaknēm. Šis tehnoloģiskais risinājums ļauj bērnam vienā mirklī nonākt vidē, kur viņš jūtas droši un komfortabli. Pēc tam bērns jūtas drošāk arī slimnīcas reālajā vidē. VR palīdz bērniem ātrāk atlabt, saīsinot slimnīcā pavadīto laiku," pozitīvas pacientu pieredzes nozīmi skaidro Kolbergs.

Bērnu slimnīcas Anestezioloģijas un intensīvās terapijas klīnikas pacientiem iegādāto VR briļļu saturs piemērots dažādiem vecumiem un interesēm. Lai aizmirstu par satraukumu un sāpēm, bērns var pārcelties uz džungļiem, okeānu vai spēlēt VR spēles. Plānots, ka ar laiku tiks iegādāts lielāks skaits VR briļļu.

Radīts arī jauns VR saturs – dažas minūtes gara filmiņa, kuru vizītes laikā pie Bērnu slimnīcas anesteziologa vai pēc tās bērnam piedāvā noskatīties VR brillēs. "Piedzīvojot sagatavošanās un anestēzijas gaitu virtuālajā realitātē, bērni uz šo procedūru dodas bez satraukuma un pat atceras kā patīkamu pieredzi," atzīst Kolbergs.

"Jo vairāk mēs zinām par to, kas mūs sagaida, jo mazāk mums ir bail. Jo mazāk mums ir bail, jo ātrāks un veiksmīgāks var būt ārstēšanās process. Informācijas pieejamība un uzmanības novēršana ir atslēgas vārdi, domājot par baiļu mazināšanu gan bērniem, gan pieaugušajiem. Tas ir būtisks faktors pozitīvas pieredzes radīšanā Bērnu slimnīcas pacientiem," stāsta Austra Straume, Bērnu slimnīcas Pacientu pieredzes projektu vadītāja.

Lai VR piedzīvojums pirms anestēzijas procedūras būtu maksimāli pietuvināts realitātei, 360 grādu video nofilmēts Bērnu slimnīcā. Bērnam ir iespēja uzlikt VR brilles un nonākt situācijā, kur kopā ar aktieri Rihardu Jakovelu un viņa sešgadīgo draugu var izbraukāt slimnīcas gaiteņus līdz operācijas telpai un soli pa solim piedzīvot, kā notiek anestēzija. Šo filmiņu 2D formātā vecāki kopā ar bērnu var noskatīties arī mājās. Tā piemērota bērniem līdz skolas vecumam un sākumskolas pirmo klašu bērniem.

Ar Bērnu slimnīcas fonda palīdzību VR programmas satraukuma un sāpju mazināšanai uzsāktais projekts tiek īstenots, pateicoties uzņēmumam "Latakko" un tā sadarbības partneriem – riepu mazumtirgotājiem visā Latvijā. Ikgadējā labdarības akcija "Riepas ar Sirdi" tiek organizēta kopš 2011. gada, šajā laikā bērniem ar veselības problēmām tikuši saziedoti vairāk nekā 100 tūkstoši eiro. Kopš 2020. gada projekts "Riepas ar Sirdi" norisinās arī Lietuvā un Igaunijā, un šāda paplašināšanās pacēlusi to jaunā – starptautiskā līmenī.

Uzņēmuma "Latakko" pārstāvji uzsver, ka ar katru gadu saziedotās summas pieaug, un arī tirdzniecības vietās izvietotās ziedojumu kastes kļūst arvien pilnākas. Bieži vien cilvēki izvēlas ziedot ievērojamus līdzekļus, pat nepērkot riepas. "Latakko" izsaka pateicību visiem, kas projekta pastāvēšanas laikā to atbalstījuši, šādi palīdzot paveikt bērniem un visai sabiedrībai nozīmīgus darbus. Vairāk par akciju un līdz šim paveikto iespējams uzzināt mājaslapā.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!