Фото: Shutterstock
Latvijā vairākums (87 procenti) pusaudžu atzīst, ka viņiem skolā nav neviena pieaugušā, ar kuru viņiem būtu emocionāli nozīmīgas attiecības, secināts Latvijas Pusaudžu mentālās veselības asociācijas (LPMA) un platformas "Edurio" veiktajā pētījumā.

Turklāt gandrīz divām trešdaļām (62 procenti) skolēnu nav neviena pieaugušā, ar kuru regulāri runāt par savām problēmām.

"Cik veselīgi ir šodienas pusaudži, tik veselīga būs mūsu rītdienas valsts. To iespaido arī izglītības iestādes, jo starptautiski pētījumi liecina, ka pusaudža psihoemocionālais stāvoklis nosaka, vai pusaudzis tiks galā ar problēmām, ja tādas radīsies, vai skolēns apmeklēs stundas, nevis bastos. Tas lielā mērā ir atkarīgs no tā, vai pusaudzim skolā ir vismaz viena uzticības persona," skaidro LPMA dibinātājs Nils Sakss Konstantinovs. Viņš papildina, ka investīcijas pusaudžu veselībā esot vērtīgākais ieguldījums, kāds iespējams.

Nesen veiktajā pētījumā arī secināts, ka vairākums (93 procenti) pusaudžu problēmu gadījumā atbalstu meklētu pie saviem vienaudžiem un draugiem. Savukārt vairāk nekā puse (56 procenti) vērstos pie vecākiem, taču katrs ceturtais (24 %) pusaudzis apsvērtu iespēju meklēt atbalstu pie speciālista. Tikai 4 procenti pusaudžu atzīst, ka meklētu atbalstu pie sava skolotāja.

Konstantinovs vērš uzmanību, ka Latvijā trūkst piemērotu pakalpojumu, kas stimulē pusaudžu labbūtību: "Mums joprojām valstī nav nevienas terapeitiskas iestādes, kur pusaudžiem būtu pieejams mūsdienīgs, ilgtermiņa atbalsts bez maksas. Mums ir daudz lielisku individuālu speciālistu, kuri gatavi atdot savu sirdi un dvēseli, bet mums ir nejēdzīga un nesakārtota pārvaldība bez stratēģiska redzējuma. Tas liek domāt, ka nepietiek vien ar labu gribu vai lielu finansējumu, bet nepieciešamas jaunas idejas, viedas tehnoloģijas un spējīgi speciālisti ar nākotnes redzējumi."

Tādējādi jaundibinātā apvienība – Latvijas pusaudžu mentālās veselības asociācija rīko Pusaudžu dienas, kuru ietvaros 20. maijā ir paredzēta skolēnu izaicinājuma "NĒ – veipošanai! JĀ – ceļojumam!" uzvarētāja noskaidrošana un pusaudžu labbūtībai veltīta konference "Pusaudzis. Veselība. Risinājumi.".

Konference, kas vienuviet pulcēs daudzpusīgus un vadošus ekspertus Latvijā, norisināsies ar informācijas tehnoloģiju uzņēmuma "Tietoevry" un sabiedrisko attiecību aģentūras "Golin Riga" atbalstu. Konferencē pētījuma autori iepazīstinās ar jaunākajiem datiem par pusaudžu psihoemocionālās veselības stāvokli un situāciju skolās, prezentēs inovatīvus labbūtības risinājumus, kā arī diskutēs un vērtēs pasaules praksi ar mērķi uzlabot pusaudžu veselību un dzīves kvalitāti nākotnē.

Konferenci "Pusaudzis. Veselība. Risinājumi" atklās Latvijas Republikas prezidenta kundze, pirmā lēdija Andra Levite, informācijas tehnoloģiju (IT) uzņēmuma "Tietoevry Latvia" valdes priekšsēdētāja Valērija Vārna un sabiedrisko attiecību aģentūras "Golin Riga" partneris Arnis Vērzemnieks.

Vienlaikus pasākumā paziņos Latvijas skolas izaicinājuma "NĒ – veipošanai! JĀ – ceļojumam!" laureātus, kuriem nodrošinās iespēju doties klases ekskursijā ārpus Latvijas. Izaicinājums, kas ilgst 12 dienas, aicina klasi nelietot vienreizlietojamās elektroniskās cigaretes un veipus, pildīt praktiskus uzdevumus un sekmē izpratni par pierādījumos balstītām prevencijas aktivitātēm un atbildīgu lēmumu pieņemšanu.

Plašāk ar pētījumu un jaunizveidotās asociācijas darbības mērķiem iepazīstinās konferencē "Pusaudzis. Veselība. Risinājumi.", kas 20. maijā pulksten 10 notiks biroju un kopstrādes telpu kompleksā "Teikums". Pasākuma norisei būs iespēja sekot tiešsaistē.

Pētījuma dati iegūti "Edurio" tiešsaistes platformā, apzinot aptuveni 3500 skolēnu 153 Latvijas skolās, kā arī Pusaudžu un psihoterapijas centra veiktā kvalitatīvajā aptaujā starp pusaudžiem vecumā no 14 līdz 19 gadiem.

Читайте нас там, где удобно: Facebook Telegram Instagram !