17. septembrī Siguldā notiks Rudens stādu parāde
Foto: Kristaps Rajeckis

Noslēdzoties aktīvajai dārzkopības sezonai, 17. septembrī Siguldas Svētku laukumā notiks ikgadējā Rudens stādu parāde, plašā klāstā piedāvājot augļu kokus, ogulājus, dekoratīvos kokus un krūmus, kā arī daudzgadīgās puķes un citus stādus no Latvijas audzētavām.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Kā norāda pasākuma rīkotāji, apmeklētājus gaida ne tikai stādu un dārza preču, amatniecības un pārtikas produktu plašs piedāvājums, bet arī brīnišķīga svētku atmosfēra, kuru piepildīs mūzikas skaņas, poniju izjādes bērniem un konkursi apmeklētājiem un dalībniekiem ar balvām no pasākuma atbalstītājiem. Atgādinām, ka rudens, tāpat kā pavasaris, ir piemērotākais laiks stādīšanai.

Pasākuma tēma – stādu audzētāji, kūdras vēstneši

Pēdējos mēnešos īpaša uzmanība ir pievērsta kūdrai un kūdras ieguvei, ņemot vērā Eiropas Savienības zaļā kursa prasības. Tāpēc aicinājām arī stādu audzētājiem paust vēstījumus par kūdru un tās nozīmi viņu stādu audzētavās.

Stādu parādē šis brūnais "zelts" vienmēr ir bijis augstā vērtē, tas bijis viesis katrā stādu parādes podiņā ar dekoratīvo augu vai koka stādu. Tieši stādu audzētāji ir tie, kuri zina šī "zelta" patieso vērtību.

A/S "Latvijas valsts meži" Sēklu un stādu ražošanas izpilddirektore Laima Zvejniece atzīst: "Kūdra vienā vārdā ir pamats - bez tās nekā! Ģenētiski augstvērtīga sēkla, kas uzdīgusi kūdras substrātā, ir jaunā meža pamatvērtība un Latvijas valsts un iedzīvotāju bagātība. Meža atjaunošana un apsaimniekošana ir īpaši atkarīga no stādāmā materiāla, lai nākotnē drošu sirdi mežam piešķirtu kvalitātes zīmogu un vairotu Latvijas zaļo bagātību – augstvērtīgus mežus."

Stādu audzētavas "Dimzas" īpašnieks un Stādu audzētāju biedrības valdes priekšsēdētājs Andrejs Vītoliņš uzsver, ka kūdra izsenis bijusi stādu audzētāju kvalitātes garants, lai saknes būtu stingras un augi augtu kupli: "Kūdra ir stādu audzētāju labākais draugs, bez kūdras kā klusā palīga dārzā nav iedomājama arī stādu audzēšanas nākotne."

"Kūdra ir galvenais ražošanas līdzeklis stādu audzētājiem. Kūdra dod iespēju par adekvātu cenu iegādāties drošu, ērtu un galvenais sertificētu substrātu," tā Jana Drēviņa, vīnogu stādaudzētavas "Skāduļi" īpašniece, kuru papildina kokaudzētavas "Baltezers" vadītājs Varis Kazāks, atzīstot, ka bez kūdras audzētavas darbība būtu praktiski neiespējama.

Mazumtirdzniecība un situācija stādu audzēšanas nozarē

Stādu audzēšanas nozare pēdējos gados piedzīvo nebijušus izaicinājumus – kā ekonomiskus, tā globālus un ģeopolitiskus – sākot ar tirdzniecības ierobežojumiem, beidzot ar izejvielu deficītu un augstām enerģijas izmaksām. Taču mūsu pašu vietējie stādu audzētāji atkal un atkal pierādījuši savu noturību. Īpaši vietējo resursu izmantošana un spēja ātri pielāgoties, ir daļēji pasargājusi tos no globālo procesu negatīvās ietekmes. Nozares pārstāvji īpaši uzsver tādas tendences kā pirktspējas kritums vietējā tirgū un vispārējais izmaksu kāpums, kas liek būt piesardzīgiem nākotnes prognozēs.

Andrejs Vītoliņš uzsver, ka pēdējie divi gadi bijuši pamatīgu izaicinājumu laiks, bet augi aug un negaida: "Nekurnot, tiek pieliktas rūpes un augi turpina priecēt apkārtējos un augļu koki turpina piepildīt vēderus ar pašaudzētiem gardumiem.

Kaut klimats šogad bijis labvēlīgs stādu audzētājiem, tomēr karš Ukrainā iezīmējis pieprasījuma izmaiņas segmentos neprognozējamā veidā. Šis ir kārtējais gads, kad nākas pielāgoties, bet šoreiz – sortimentā."
Uz iedzīvotāju pirktspējas mazināšanos norāda arī Jana Drēviņa: "Sezona gan nav vēl galā un kopējā sajūta liecina, ka tā padevusies pietiekami laba par spīti izmaksas kāpumiem. Acīmredzama ir cilvēku pirktspējas samazināšanās. Pielāgošanās un risinājumu meklēšana produktu līmenī, ir daļēji palīdzējis kompensēt izmaksu kāpumu. Nākamā sezona biedē ar nekontrolēto energoresursu cenu pieaugumu – vai produkcijas cena spēs konkurēt kopumā, jo šīs ziemas apkures izmaksas būtiski ietekmēs pašizmaksu."

Arī Varis Kazāks kā galveno izaicinājumu min izejvielu un cenu pieaugumu: "Sezona kopumā bijusi ļoti laba. Darbību nedaudz ietekmēja karstuma vilnis, bet šogad īpaši satraucošs ir bijis izdevumu kāpums – vidēji 30%."

Šogad stādu audzētājiem pēdējo divu gadu periodā beidzot ir bijusi iespēja pilnvērtīgi savu saražoto produkciju arī pārdot pavasara un vasaras sezonā, tā kā būtiski tika atviegloti pulcēšanās ierobežojumi un ierobežojumi tirdzniecības vietās. Kā norāda Varis Kazāks, tirdzniecība un stādu raža tomēr kopumā bijusi salīdzinoši laba, ļaujot būt piesardzīgi optimistiskam par sezonu.

Rudens stādu parādē apmeklētājiem tiks piedāvāts:

  • vairāk nekā 100 stādu audzētāju no visas Latvijas;
  • konsultācijas stādu audzēšanā, izvēlē un dārza plānošanā;
  • dārza preču un tehnikas tirdzniecība;
  • amatnieku un Latvijas ražojumu gadatirgus;
  • bezmaksas stāvvieta automašīnām;
  • ieeja bez maksas visai ģimenei.

Stādu parādes ir vienīgie nozares pasākumi, kur apmeklētājiem ir garantija par to, ka piedāvājumā ir tikai Latvijā audzēti stādi. To kontrolē speciāli izveidota ētikas komisija, kas pārliecinās par stādu atbilstību biedrībā pieņemtajai definīcijai "Kas ir Latvijā audzēts stāds?". Plašāku informāciju iespējams iegūt www.stadi.lv.

Tags

Kūdra Sigulda Stādu parāde
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.
Lasi vēl
 

Comment Form