ANO 2020. gadu pasludinājusi par Starptautisko augu veselības gadu
Foto: Shutterstock

Apvienoto nāciju organizācija (ANO) 2020. gadu pasludinājusi par Starptautisko augu veselības gadu ("International year of plant health 2020"), uzsverot veselības nozīmi pārtikas drošības uzlabošanā, vides un bioloģiskās daudzveidības aizsardzībā un ekonomiskās attīstības veicināšanā, "Tavs Dārzs" informēja UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas (LNK) pārstāve Kitija Balcare.

Balcare atzīmē, ka pēc ANO Pārtikas un lauksaimniecības organizācijas aplēsēm apmēram 40 procenti pārtikas augu ražas iet bojā kaitēkļu un slimību dēļ, atstājot miljoniem cilvēku bez pietiekama uztura un nopietni kaitējot lauksaimniecībai. Tāpat augu veselībai arvien lielākus draudus rada klimata pārmaiņas un cilvēku darbības negatīvās sekas, kuru dēļ tiek izmanītas ekosistēmas, samazinās bioloģiskā daudzveidība, radot jaunas nišas kaitēkļu attīstībai. Vienlaikus starptautiskā tirdzniecība un tūrisms pēdējās desmitgades laikā ir trīskāršojies, veicinot kaitēkļu un slimību izplatīšanās ātrumu pasaulē un radot draudus vietējiem augiem un videi.

Par godu Starptautiskajam augu veselības gadam ANO Pārtikas un lauksaimniecības organizācija izsludinājusi vairākas aktivitātes, tajā skaitā līdz 15. jūnijam ikviens var piedalīties fotokonkursā, iemūžinot veselus un slimību skartus augus. Plašāk par to var izlasīt šeit. Tāpat par aktivitātēm parūpējies arī UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas tīkls "Stāstu bibliotēkas", kas 5. martā rīkos tematisku semināru.

"Tematiskā gadā aicinām sabiedrību aizdomāties par augu veselību, mudinām ikvienu rīkoties tā, lai samazinātu savu ekoloģiskās pēdas nospiedumu, un aktīvi iesaistīties dabas resursu aizsardzības un pārvaldības iniciatīvās. Seminārā informēsim tīkla "Stāstu bibliotēkas" bibliotekārus par šī gada nozīmi, aicinot 2020. gadā savās bibliotēkās rīkot informatīvas lekcijas un tematiskās izstādes par augu kaitēkļu un slimību izplatības riskiem, lai savā kopienā un plašākā sabiedrībā aktualizētu šo problēmu un piedāvātu iespējamos risinājumus," norāda UNESCO LNK Komunikācijas un informācijas sektora vadītāja Beāte Lielmane.

Kā informē Balcare, Latvijā gada norisi koordinē Valsts augu aizsardzības dienests, plānojot plašu aktivitāšu programmu, piemēram, 27. martā notiks Starptautiska konference "Augu veselība – nākotnes izaicinājumi", savukārt 28. martā Latvijas Nacionālajā bibliotēkā visi aicināti uz ģimenes dienu "Viss par augu veselību bērniem un vecākiem". Plašāka informācija par to ir šeit. Savukārt ar citām Starptautiskā augu veselības gada iniciatīvām var iepazīties šajā lapā.

Tags

Dārzs UNESCO
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form