Ar dūmu detektoru nebūs gana. Risinājumi, kā pasargāt mājokli no ugunsnelaimes
Foto: Publicitātes foto

LMT veiktā aptauja liecina, ka 50 procenti iedzīvotāju uzskata – pastāv maza vai ļoti maza iespēja izcelties ugunsgrēkam viņu mājoklī. Tajā pašā laikā tikai 11 procenti norāda, ka viņu miteklī ir veikti visi nepieciešamie ugunsdrošības pasākumi, lai novērstu ugunsgrēka izcelšanos.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Saskaņā ar Latvijas iedzīvotāju pausto vispopulārākais risinājums savlaicīgai ugunsnelaimju novēršanai ir dūmu detektora uzstādīšana – to izdarījuši 77 procenti aptaujāto. Vienlaikus tikai neliela daļa aptaujāto apzinās ugunsgrēka izcelšanās riskus, ko var izraisīt bojāta elektroinstalācija vai netīrīts dūmenis: tikai katrs trešais respondents ir veicis elektroinstalāciju pārbaudi un remontu, un teju tikpat daudz – arī dūmeņa un apkures sistēmu tīrīšanu un apkopi.

Vēl retāk Latvijas iedzīvotāji ir padomājuši par ugunsdrošas vides radīšanu – tikai 23 procenti iedzīvotāju atbrīvojuši mājokļu apkārtni no nevajadzīgām (degošām) mantām, bet ugunsdzēšamais aparāts vai ugunsdzēšanas sistēmas uzstādītas vien 22 procentiem aptaujāto.

"Aptaujas dati liecina, ka Latvijas iedzīvotāji samērā vieglprātīgi izturas pret jautājumiem, kas skar viņu mājokļu ugunsdrošību. Priekšstats, ka, lai pasargātu savu māju vai dzīvokli no ugunsgrēka, pietiek ar visvienkāršākā dūmu detektora uzstādīšanu, ir bīstams un maldinošs. Tas, ka ugunsgrēka gadījumā detektors izdod skaņas signālu, var nebūt pietiekami, lai savlaicīgi nodzēstu ugunsgrēku, piemēram, situācijās, kad neviena nav mājās un tuvumā nav kaimiņu. Vienmēr jāatceras, ka visefektīvākais līdzeklis, lai izvairītos no ugunsnelaimes, ir regulāra visaptverošu drošības pasākumu veikšana un pārdomāta rīcība ikdienā," norāda Latvijas Ugunsdzēsības asociācijas valdes priekšsēdētājs Aleksandrs Babra.

Novembrī veiktā aptauja rāda vēl kādu satraucošu tendenci – tikai pavisam neliela daļa Latvijas iedzīvotāju ir nodrošinājušies pret situācijām, kad apkures procesā radusies tvana gāze vai dabasgāze noplūst un apdraud veselību un dzīvību. Tvana gāzes un dabasgāzes noplūdes detektorus uzstādījuši vien septiņi procenti Latvijas iedzīvotāju.

"Saprotams, ka par tvana gāzes vai dabasgāzes noplūdi savā mājoklī neviens ikdienā nedomā – līdz brīdim, kad dzirdam par kādu traģisku atgadījumu, kas izskan medijos. Diemžēl šīm gāzēm nav izteikta aromāta, līdz ar to konstatēt noplūdi paša spēkiem var vien tad, kad ir jau par vēlu un nelaime ir nenovēršama. Par laimi, mūsdienās var izvairīties no šādas pieredzes, jo ir pieejami viedie dūmu detektori, kas mēra gaisa kvalitāti, tostarp dažādu gāzu klātbūtni mājoklī. Šīs ierīces ne tikai ar skaņas signālu paziņos, ka telpā ir dūmi, bet jūsu viedtālrunī ziņos, ka telpā ir tvana gāze un tās daudzums ir kļuvis veselībai bīstams," pastāsta LMT Risinājumu vadītājs Aleksandrs Sigajevs.

* Aptauju par iedzīvotāju attieksmi pret dažādiem ugunsdrošības pasākumiem veicis LMT sadarbībā ar "Snapshots", 2022. gada novembrī ar interneta starpniecību aptaujājot 1008 Latvijas iedzīvotājus vecumā no 18 līdz 74 gadiem.

Lasi vēl
 
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.