DAP: dzērveņu lasīšanai Teiču purvā jāsaņem atļauja
Foto: Reuters/Scanpix

Dabas aizsardzības pārvalde (DAP) atgādina, ka, lai lasītu dzērvenes Teiču dabas rezervātā, kur citkārt cilvēki nevar atrasties, vietējo pašvaldību iedzīvotāji var saņemt īpašas DAP atļaujas. Savukārt citās teritorijās, dodoties ogot un sēņot, jāievēro vispārējie nosacījumi.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Teiču dabas rezervāta likums noteic, ka regulējamā režīma zonā rezervāta teritorijā esošo pašvaldību iedzīvotāji drīkst lasīt dzērvenes, ja ir saņemta DAP rakstiska atļauja. Ņemot vērā, ka tieši vietējās pašvaldības spēj nodrošināt efektīvu komunikāciju ar iedzīvotājiem, DAP sadarbojas ar pagastu pārvaldēm, lai nodrošinātu dzērveņu lasīšanas atļauju izsniegšanu.

Kā "Tavs Dārzs" informēja DAP dabas izglītības centra "Rāzna" vadītāja Regīna Indriķe, šogad DAP ir sagatavojusi 1150 atļaujas, ko vietējās pašvaldības iedzīvotāji saņems ogu lasīšanai noteiktos datumos – 12. un 13. septembrī, kā arī 19. un 20. septembrī. Krustpils novada Atašienes pagastā izsniegs 350 atļaujas, Varakļānu novada Varakļānu pagastā –150 un Murmastienes pagastā – 250 atļaujas. Savukārt Madonas novada Mētrienas pagastā izsniegs 200 atļaujas, bet Barkavas pagastā – 200 atļaujas.

"Oktobrī no pašvaldībām saņemam informāciju par faktiski izsniegtajām atļaujām – tas parāda, cik liela ir vietējo iedzīvotāju interese par šādu iespēju. To, vai tiek ievērotas normatīvos aktos un atļaujās noteiktās prasības, septembrī pastiprināti kontrolēs DAP inspektori," stāsta DAP Latgales reģionālās administrācijas direktore Anda Zeize.

Atļaujas saņēmējam jāpatur prātā, ka ogot atļauts vien norādītajā vietā un laikā, atgādina DAP Latgales reģionālās administrācijas uzraudzības un kontroles sektora vadītājs Dagnis Vasiļevskis.

"Atļauju tiesīga izmantot ir tikai dokumentā norādītā persona un viņam līdzi jābūt personu apliecinošam dokumentam. Ogotājam, kurš ierodas dzērveņu lasīšanas vietā ar autotransportu, atļaujas labās puses sadaļa jānovieto transportlīdzekļa logā. Teiču dabas rezervāta stingrā režīma zonā atrasties aizliegts. Ir aizliegts izmantot palīgierīces dzērveņu lasīšanai, vākt citas savvaļas ogas un sēnes, atstāt sadzīves atkritumus, tajā skaitā vietas atzīmējušos marķējumus – maisiņus, lentas un citus orientierus. Tāpat purvs nebūs īstā vieta, kur atstāt ēdiena iepakojumus vai tukšos traukus, dzēriena iepakojumus un polietilēna maisiņus. Saudzīgi jāizturas arī pret zemsedzi, jo purvi ir ļoti jutīgi pret nobradāšanu, to atjaunošanās notiek ļoti lēni. Tāpat purvā ir aizliegts nomest izsmēķus un veikt citas darbības, kas var izraisīt ugunsgrēku," informē Vasiļevskis.

Lai, ogojot un sēņojot citās dabas teritorijās, neiekultos nepatīkamās situācijās, DAP atgādina – pirms došanās dabā jānoskaidro, kādas normas ir spēkā attiecīgā teritorijā. Daudzi purvi atrodas īpaši aizsargājamās dabas teritorijās, turklāt daži no tiem ir stingrā režīma, dabas lieguma vai dabas rezervāta zonā, kurā ogošana nav ļauta. Dažās teritorijās ir noteikti ierobežojumi, tamdēļ vēlams vispirms noskaidrot, vai nolūkotajā vietā vispār ir atļauta dzērveņu lasīšana – to, vai nolūkotā ogošanas vieta neatrodas rezervātā, iespējams noskaidrot dabas datu sistēmā "Ozols", apmeklējot saiti šajā mājaslapā.

DAP aicina ievērot normatīvo aktu prasības un valsts vides inspektoru norādījumus. Par pamanītām nelikumīgām darbībām Teiču dabas rezervātā DAP lūdz informēt pa tālruni 26112686.

Tags

Dabas aizsardzības pārvalde Dārzs
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form