DAP: Savvaļā augošu lakšu plūkšana, griešana vai izrakšana ir aizliegta
Foto: Shutterstock

Savvaļā augošu lakšu (Allium ursinum) plūkšana, griešana vai izrakšana ir aizliegta, par to plūkšanu vai realizāciju var tikt piemērots naudas sods līdz 1400 eiro, atgādina Dabas aizsardzības pārvalde (DAP), kuri sola veikt kontroles mežos un arī tirdzniecības vietās.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Kā atgādina DAP, par savvaļā augušu lakšu plūkšanu vai realizāciju var tikt piemērots naudas sods – fiziskai personai līdz 700 eiro, savukārt juridiskai personai līdz pat 1400 eiro. DAP inspektori pārkāpējus pieķer ik gadu. Arī pagājušajā gadā gan par lakšu plūkšanu savvaļā, gan par to tirdzniecību uzsāktas vairākas administratīvās lietas.

DAP atgādina, ka reto un īpaši aizsargājamo augu aizsardzība ir ne vien DAP, bet visas sabiedrības rūpe, tāpēc ikviens ir aicināts sekmēt šo augu pastāvēšanu un izplatību Latvijā. "Ja vien iegādājoties lakšus un arī citus aizsargājamos augus, pircēji pajautātu par auga izcelsmi un lūgtu uzrādīt izziņu, kas to apliecina – nelegāli iegūto augu realizācija lielā mērā tiktu izskausta," pārliecināts DAP Latgales reģiona administrācijas Kontroles un uzraudzības sektora vadītājs Dagnis Vasiļevskis. Par gadījumiem, kad tirgotāji nevar uzrādīt šādu izziņu, pārvalde lūdz ziņot pašvaldības policijai vai DAP.

Vienlaikus DAP atzīst – garšas, krāsas un izskata ziņā dobē izaugušie augi neatšķiras no īpaši aizsargājamiem savvaļniekiem, jo ir tā pati suga. "Dārzā izaudzētus lakšus ir atļauts tirgot, taču tirgotājiem jābūt gataviem pierādīt, ka zaļumi ir pašu audzēti, nevis plūkti savvaļā, ko iespējams izdarīt, uzrādot pašvaldības izsniegtu izziņu," norāda Vasiļevskis.

Aizsargājot lakšu audzes, DAP inspektori no aprīļa līdz pat maija beigām pastiprināti uzraudzīs aizlieguma ierobežojuma ievērošanu mežos un iespēju robežās arī apsekos tirdzniecības vietas.

DAP: Savvaļā augošu lakšu plūkšana, griešana vai izrakšana ir aizliegta
Foto: Dabas aizsardzības pārvalde

Kas jāzina par lakšiem

Laksis Latvijā ir reta un aizsargājama suga, kas iekļauta īpaši aizsargājamo sugu sarakstā, tāpēc savvaļā plūkt, griezt, vai izrakt šo augu ir aizliegts. Tomēr, aizliegums neattiecas uz lakšiem, kas no legāli iegādātām sēklām vai stādiem izaudzēti mazdārziņos. Tos var lietot arī uzturā, turklāt nereti lakši tiek saukti arī par meža ķiplokiem, jo tiem ir kārdinoša ķiploku smarža.

Laksis aug ēnainos, mitros mežos, kur veido lielākas un mazākas audzes. Kā secina DAP, redzot lakšu audzes, kur augu vienkopus ir ļoti daudz, cilvēkos nereti rodas neizpratne par tā aizsardzības statusa pamatotību. Tomēr šādu, lakšiem piemērotu vietu, Latvijā kopumā ir ļoti maz, tādēļ, kā skaidro DAP, atradņu aizsardzībai un saglabāšanai tiek veidoti mikroliegumi.

Lai ierobežotu dezinformācijas kampaņu izplatību, portāls "Delfi" apturējis iespēju komentēt rakstus

Tags

Dabas aizsardzība Dabas aizsardzības pārvalde Dārzs
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form