Gudra stādu iegāde: kā noteikt – augs ir vesels vai slims
Foto: Shutterstock

Atbildēt uz jautājumu, kā pircējam noteikt, vai kārotais augs ir vesels, ir teju neiespējami, tomēr pastāv vairākas pazīmes, kas var palīdzēt izvēlēties veselus un dzīvotspējīgus stādus, portāla Tavsdārzs.lv lasītājiem skaidro Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC), kā arī Valsts Augu aizsardzības dienesta (VAAD) eksperti.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Anitra Lestlande, VAAD Integrētās augu aizsardzības daļas vadītāja: "Kaitīgu organismu klātbūtni uz stādiem nespeciālistam konstatēt patiešām būs grūti. Tādēļ uzmanīgi būtu jāvērtē vizuāli redzami stādu bojājumi – aizlauzti zari un saknes, nobrāzta miza uz stumbra, jo, iegādājoties šādus, parasti lētākus stādus, būs jāiegulda lielākas pūles to kopšanā. Piemēram, bojāta miza ir laba vieta dažādu slimību ierosinātājiem – baktērijām, patogēnām sēnēm un kaitēkļiem, ko nevar saskatīt."

Savukārt izplaukušas lapas un pat ziedkopas liecina, ka stādi ilgāku laiku atradušies paaugstinātā gaisa temperatūrā un, ja tie vēl ir izstīdzējuši, tad – nepietiekamos gaismas apstākļos. Parasti tāda kombinācija novērojama krāsainās kastēs iepakotiem stādiem lielveikalos.

"Tādi stādi, ja laukā izstādīti agri pavasarī, neglābjami apsals jebkurā pavasara salnā. Tādēļ tos labāk paturēt vēsās gaišās telpās līdz brīdim, kad beigušās pavasara salnas, un tikai tad izstādīt. Iegādājoties stādus, saglabājiet to iegādes čekus, kas noderēs gadījumos, ja ar stādiem sākotnējā augšanas periodā būs problēmas, piemēram, stāds aizies bojā. Tad čeks kalpos kā pierādījums stāda iegādei, uz kā pamata varēsiet celt pretenzijas tirdzniecībais vietai par nekvalitatīvu stādu tirdzniecību," skaidro Māris Narvils, LLKC vecākais speciālists dārzkopībā.

Uzmanīgiem jābūt, pērkot arī kailsakņu stādus, jo tiem reizēm novērojama sakņu iekalšana. Tas notiek situācijās, kad kailsakņi pārlieku ilgi atradušies nepietiekama mitruma apstākļos, ārpus augsnes un paaugstinātā gaisa temperatūrā. Tādus stādus pirkt ir riskanti, jo, pat saknes izmērcējot, tie var arī neatdzīvoties, pat ja pašam stādam pumpuri vēl izrāda dzīvības pazīmes. Taču, ja sakaltušas gan saknes, gan pumpuri, proti, tie ir sausi, izžuvuši un brūni, stāds vairs nav glābjams. Vairāk par kailsakņu stādiem var lasīt šeit.

Tags

Apstādījumi Augļu koki
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form