Mazpulcēnu pupiņu projekts ieiet finiša taisnē
Foto: DELFI

Ik gadu mazpulcēni piedalās dažādos projektos, un arī šogad, sadarbojoties ar zemnieku saimniecību "Ezerkauliņi", viņi sēj un audzē pupiņas, kas rudenī nonāks lielveikalu tīkla "Maxima" plauktos. "Tavs Dārzs" maija izskaņā vēroja, kā čaklie "Daugmales dzirkstelītes" mazpulcēni sēj pupiņas, bet septembra izskaņā aplūkojām izaugušās pupiņas, kuras vējš jau bija krietni papluinījis.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

"Tavs Dārzs" jau ziņoja, ka šopavasar 96 kilogrami pupiņu aizceļoja pie 45 mazpulcēniem 15 Latvijas novados. Katram mazpulcēnam tika atvēlēti divi kilogrami ar krūmu pupām 'Borlotto Red Top' un kāršu pupām 'Phaseolus coccineus Spagna bianco', kā arī klāt pupiņām tika pievienota informatīva lapa par pupiņu audzēšanu, kurā detalizēti izklāstīts pupiņu sēšanas attālums, kā arī katras pupiņu šķirnes specifika. Pupiņu audzēšanas projekts īstenots Izglītības un zinātnes ministrijas Jaunatnes politikas valsts programmas 2020. gadam valsts budžeta finansējuma ietvaros.

Arī Lūšu ģimene Daugmalē daļu sava dārza atvēlējuši projektam. Maijā brāļi Oto, Raivo un Rodrigo Lūši vagās rūpīgi sasēja pupiņas, turklāt brāļiem pupiņu sēšanā pievienojās arī brālēns Markus Geks, kurš arī ir "Daugmales dzirkstelītes" dalībnieks. Pērn mazpulcēni ietvaros audzējuši burkānus, bet šogad viņu dārzā aug pupiņas, kas rudenī tiks novāktas, nodotas, bet par ražu viņi saņems naudiņu. Visas vasaras garumā viņi ne tikai sekoja līdzi pupiņu attīstībai, bet arī tās ravēja un gādāja balstus, jo kāršu pupas izaug teju 3 metru garumā.

Mazpulcēnu pupiņu projekts ieiet finiša taisnē
Foto: DELFI
No kreisās puses ir kāršu pupas 'Phaseolus coccineus Spagna bianco', kas var sasniegt pat trīs metru augstumu, bet blakus tām aug krūmu pupas 'Borlotto Red Top', kas izmēros ir krietni mazākas.

Kā "Tavs Dārzs" atzīst mazpulcēni, sākums nebija viegls, jo kāršu pupiņas un krūmu pupiņas slikti dīgušas. Pirmās izdīgušas krūmu pupiņas. Oto spriež, ka tas tāpēc, ka pupiņas vēlu iesēja – maija beigās, turklāt jūnijs bija gana sauss mēnesis. Vēlāk gan pupiņas saņēmās. Vien septembra spēcīgais vējš kāršu pupiņas nolieca gar zemi.

Mazpulcēnu pupiņu projekts ieiet finiša taisnē
Foto: DELFI
Kāršu pupiņas joprojām turpina ziedēt. "Pupiņas ir sagāzušās, vēl nav gatavas," noteic Rodrigo.

Taujāti par to, kā gan šovasar veicās ar pupiņu audzēšanu, "Daugmales dzirkstelītes" mazpulcēni atzīst – ar burkāniem bija vieglāk. Kā uzskata Raivo, sarežģīts process bija balstu sagāde, kā arī to nostiprināšana vagās. Viņam piekrīt arī brālis Oto, Rodrigo un brālēns Markuss. Ar ravēšanu sekmējies labāk. Kā saka Oto, Rodrigo un Raivo mamma Rita – ravēšana bija ģimenes kopdarbs, jo palīgā nākusi pat čaklā omīte. Pavasarī Rita speciāli vagu galos sasprauda plastmasas nažus, uz kuriem virsū ar marķieri uzrakstīti pupiņu sējēju vārdi, lai var pēc tam zināt, kuram kura vaga ir jāravē. Tā teikt – lai nebūtu ķīviņu. "Kura vaga bija brīva, to arī ravējām," saka Raivo, un brālim arī piekrīt Oto, sakot, ka neravējis vien savu vagu, bet gājis citiem palīgā.

Mazpulcēnu pupiņu projekts ieiet finiša taisnē
Foto: DELFI

Vaicāti par to, vai pupiņu vagās manīti arī kādi kaitēkļi, mazpulcēni atbild noraidoši. Tie šajā dārzā nav mielojušies ar mazpulcēnu izlolotajām pupiņām.

Mazpulcēni ir iegājuši finiša taisnē – jau pavisam drīz no lauka varēs novākt pašu izaudzēto ražu. Pagaidām gan līdz šim brīdim vēl ir jāuzgaida, jo pupiņas vēl nav gatavas, turklāt kāršu pupiņas vēl zied pilnā sparā. "Tās vēl nav gatavas, kas to zina, kad tās nogatavosies," nosaka Oto. Pēc tam mazpulcēni pupiņas novāks, izkarinās, lai žūst, bet pēc tam izlobīs un sapakos glītās kastītēs, kur tās tālāk ceļos uz lielveikala plauktiem.

Foto ieskats Lūšu ģimenes dārza pupiņu vagās, kuras papluinījis vējš:
Kā "Tavs Dārzs" iepriekš pastāstīja KS "Baltijas dārzeņi" produktu attīstības speciāliste Laura Kļaviņa, pērn mazpulcēnu biznesa projektam "Krāsainie burkāni" pieteicās 112 mazpulcēni no 32 mazpulkiem. 30 mazpulcēni no 15 mazpulkiem pārdeva kvalitatīvus 1647 kilogramus burkānus zemnieku saimniecībai "Ezerkauliņi" un produkciju ielika "Maxima" veikalu plauktos. Savukārt citi mazpulcēni burkānus pārdeva vietējos tirdziņos vai vietējiem ēdināšanas uzņēmējiem.

Tags

Dārzs
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form