'Gudrā māja' - mājas saimnieka palīgs
Foto: stock.xchng

Mūsdienu mājokļa labiekārtošanai tiek piedāvātas dažādas elektriskās ierīces, taču plašajā veikalu klāstā pieejamas arī tādas, kuras ļauj vadīt un kontrolēt dažādu elektroierīču grupas - šādu palīgu eksperti dēvē par 'gudro māju'.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

DELFI Māja un dārzs apkopoja ārvalstu un Latvijas specializētajos plašsaziņas līdzekļos atrodamos padomus par to, kā iespējams izmantot "gudrās mājas" priekšrocības.

Ikdienas darbu atvieglošana

Ar "gudrās mājas" var plānot apgaismojumu sava mājokļa vai biroja telpās, rūpējoties paralēli arī par telpu drošību. Nepieciešama tikai pults, lai gaismu ieslēgtu un/vai izslēgtu. Piemēram, no viesistabas iespējams izslēgt gaismu visā mājā, atstājot ieslēgtas vien izvēlētās ierīces.

Gaisma ieslēdzas un izslēdzas pēc plāna

Patstāvīga gaismas ieslēgšanās vai izslēgšanās scenārijs jeb programma noder dažādās situācijās. Piemēram, lai vieglāk būtu piecelties agrajos un vēl tumšajos rītos, var uzstādīt programmu "rīts". Zvanot modinātājam, guļamistabā iedegsies blāva gaisma, kas atverot acis, tās neapžilbinās.

Savukārt, rūpējoties par mājokļa drošību ilgākā prombūtnes laikā, iespējams uzstādīt programmu, kas noteiktā laikā ieslēgs un izslēgs gaismas atsevišķās telpās un garnadžiem liks domāt, ka saimnieks ir mājās.

Elektroenerģijas taupīšana

Kustību sensors, apgaismojuma spilgtuma uzstādījumi ļauj samazināt elektroenerģijas patēriņu. Kustību sensoru iespējams uzstādīt tā, lai tas nereaģētu uz dzīvnieku kustībām.

Viena no "gudrās mājas" programmām piedāvā automātiski ieslēgt gaismu, iestājoties tumsai. Nav jāraizējas, piemēram, par bērnu, kurš nakts vidū dodas uz tualeti - viņam pieceļoties, automātiski iedegsies gaisma. Nakts laikā var uzstādīt pakāpenisku gaismas ieslēgšanos, sasniedzot vien 20-30 procentus no iespējamās jaudas.

Šādas ierīces uzstādīšanai gan nepieciešama arī lietpratēja konsultācija, kurš palīdzēs sistēmu ne vien uzstādīt, bet arī sagatavot programmu, kas būtu atbilstoša saimnieka vēlmēm. Kad vēlmes un vajadzības mainās, atliek vien sistēmu pārprogrammēt.

Ieteikumi

Nelielos dzīvokļos un birojos vislabāk ir izmantot vienkāršākas sistēmas ar minimālu programmu skaitu. Savukārt, divstāvu un piepilsētas mājām der izvēlēties sarežģītākas sistēmas. Būtisks kritērijs "gudrās mājas" sistēmas izvēlē ir tās darbības drošums un nodrošinājums pret traucējumiem.

Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form