'Negribam būt nama vergi' – pārdošanā izliek Džemmas Skulmes māju Mežaparkā
Foto: Publicitātes foto

Sludinājumu portālā "ss.lv" ievietots sludinājums, kurā par 1,3 miljoniem tiek pārdota pērnā gada novembra sākumā mūžībā aizgājušās mākslinieces Džemmas Skulmes māja Mežaparkā.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Kā vēsta ieraksts, 300 kvadrātmetrus lielā ēka celta 1964. gadā pēc arhitekta Artūra Reinfelda projekta funkcionālisma stilā kā mākslinieku rezidence.

Divstāvīgajā namā kopumā ir 10 istabas.

Māja atrodas blakus ezeram, 2600 kvadrātmetrus plašajā teritorijā ir arī dārzs un garāža.

Portāls "Delfi" sazinājās arī ar mākslinieces dēlu Juri Dimiteru, kurš atklāja, ka pēc šī sludinājuma par nama turpmāko likteni interesējušās vairākas organizācijas, tostarp arī kultūras darbinieki. Kādi – to mākslinieks neatklāja.

Taujāts par to, kāpēc pieņemts šāds lēmums par mājas pārdošanu, Dimiters skaidro: "Mēs negribam būt par šī nama vergiem, tas ir dārgs rajons. Gleznot tikai tāpēc, lai varētu nopelnīt un samaksāt komunālos rēķinus? Mēs jau par nama pārdošanu domājām, mammai dzīvai esot. Protams, mēs jau varētu mocīties kaut kādā veidā un uzturēt to māju."

Dimiters pauž cerību, ka šo namu savā paspārnē varētu paņemt kāda kultūras organizācija vai fonds, kuri varētu mākslinieces mājā izveidot muzeju, kas būtu kā kultūras piemineklis Mežaparkā. "Pārdot māju nav reāli. Tas viss ir zem vienas lielas jautājuma zīmes. Mums, protams, ir cerība, ka te varētu būt sabiedriska ēka, kas būtu kā kultūras piemineklis, ne dzimtas muzejs. Mežaparkā jau nav tik daudz kultūrvēsturisku vietu, vienīgi Zooloģiskais dārzs," norāda mākslinieces dēls.

Viņš arī sarunā ar portālu "Delfi" atklāj, ka šogad jau atnācis rēķins par nekustamā īpašuma nodokli, un ceturksnī tie ir 660 eiro par mākslinieces māju. "Teorētiski to var nomaksāt, bet tu kļūsti par mājas vergu. Lai uzturētu mājā esošos darbus, arī jābūt labai apkurei, gāzes apkure maksā ļoti daudz," viņš papildina, "tas nav tā domāts, ka mēs pārdodam māju un viss. Mēs gribētu, lai te būtu kultūrvēsturisks piemineklis. Mājas pārdošana – tas nav nekas traģisks. Tā jau cilvēki ir spiesti darīt, ja viņi dzīvo dārgākā rajonā."

Vaicāts par to, kas notiks ar mākslas priekšmetiem, kas ir mājā, Dimiters norāda – tās ir ģimenes relikvijas. "Arī sava mūža laikā mamma no daudz kā šķīrās, tas nekas, ka viņai bija liela pensija –2000 eiro. Tad bija centrālapkures krāsns jāliek, jumts jālabo, tas viss prasa līdzekļus," atzīmē mākslinieks.

Portāls "Delfi" jau savulaik ziņoja, ka Mežaparka nams Džemmai Skulmei vienlaikus bija kā darbnīca un darbu krātuve.

Kā viņa pati savulaik teica – tā bija viņas garīgā telpa, jo te radās idejas un iedvesma mākslai. Māju kopā ar vecākiem viņa sākusi būvēt 1958. gadā, kad Mežaparks bijis strādnieku rajons ar lielāku iedzīvotāju blīvumu nekā pašlaik.

Mākslinieces māju šo gadu laikā vajāja likstas – par to bija jāmaksā tūkstošiem eiro liels nekustamā īpašuma nodoklis, kā rezultātā Skulmes dēls, mākslinieks Juris Dimiters "Latvijas Televīzijas" raidījumam "Panorāma" izteicās, ka viņi bijuši spiesti pārdot dažādas ģimenes relikvijas, lai varētu samaksāt īri, kā arī nodokli par māju.

LTV ziņoja, ka mākslinieces ģimenei pēc maksājumu veikšanas neatliekot līdzekļu, lai veiktu ēkas remontu un siltināšanu.

Jau ziņots, ka 94 gadus vecā māksliniece Džemma Skulme pērnā gada 9. novembra rītā devās mūžībā.

Tags

Džemma Skulme Slavenību mājas
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.
Lasi vēl
 

Comment Form