Dievinātās jūlija karalienes: īsa pamācība liliju kopšanā
Foto: liz west / cc

Tas nebūtu jūlijs, ja vāzē vai dārza dobēs kupli neziedētu karaliskās lilijas. Vieni tās dievina, citiem no spēcīgā aromāta sākas galvassāpes, bet vienaldzīgo nav, tas nu gan ir skaidrs. Ja arī tavā piemājas dārziņš rotājas ar lilijām, uzzini, kā par tām vislabāk rūpēties, lai ziedonis saglabātos pēc iespējas ilgāk un augi labi justos arī pirms un pēc ziedēšanas.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Inguna Vālodze, kas aizrāvusies ar visdažādāko liliju šķirņu audzēšanu savā saimniecībā ''Amaranti'', atklāj knifiņus liliju audzēšanā.

Lai pareizi regulētu lilijām nepieciešamo vielu daudzumu, ieteicams ņemt talkā minerālmēslus. Jāatceras – lilijas ir ''rijīgas'' puķes. Jāizvairās no pārmēslošanas ar slāpekli.

Veģetācijas laikā ieteicams lietot mēslojumus caur lapām. Pateicīgs mēslojums, ko izmantot pavasarī, ir pelni, kas arī kalpos slimību profilaksei. Skābu augšņu mēslošanai izmanto dolomītmiltus. Iesaka arī sadalījušos organisko mēslojumu un lapu kompostu.

Dievinātās jūlija karalienes: īsa pamācība liliju kopšanā
Foto: Hannah Rosen / cc

Liliju sīpoli nedrīkst saskarties ar svaigiem organiskajiem mēsliem.

Lilijas var griezt tiklīdz iekrāsojas pirmie pumpuri. Jo garāks ziedu kāts paliks pie sīpola, jo labāk tas turpinās attīstīties un pieaugt.

Jāatlapo apmēram 10 cm no stublāja kāta.

Lilijas ieteicams laistīt retāk, bet tā, lai ūdens tiešām tiek līdz saknēm. Ūdens daudzumam uz vienu kvadrātmetru jābūt 20-30 litriem.

Dievinātās jūlija karalienes: īsa pamācība liliju kopšanā
Foto: Brett Neilson / cc

Lilijas vislabāk laistīt no rīta, lai lapas ātrāk nožūtu un pie tām nepieliptu patogēno sēņu sporas, kas veicina saslimšanu ar pelēko puvi.

Ja griež līdz zemei, tad sīpols paliek, kāds bijis griešanas brīdī. Ziedēšanas sākumā lielākai daļai šķirņu sīpols ir sarucis mazāks nekā stādīšanas laikā.

Lilijas ieteicams griezt no rīta, bet nogrieztos ziedkātus bez ūdens klātbūtnes nav ieteicams glabāt ilgāk par stundu.

Veģetācijas periodam beidzoties, liliju stublājus izlauž un sadedzina vai aizgādā prom no lauka.

Tags

Lilijas
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form