Kā priedei podiņā izveidot īpašu formu
Foto: Shutterstock

Priede ir sīksts un izturīgs koks, kas nav pārāk prasīgs apstākļu ziņā, tāpēc tie, kuriem ir interese par koku stādīšanu, var mesties "priedes izaicinājumā". Kokkopis, arborists un uzņēmuma "Labie koki" vadītājs Edgars Neilands sniedz vairākus ieteikumus, kas jāņem vērā, lai priede podiņā veiksmīgi augtu.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

"Mežpils alus" un pētījumu centra "Norstat" veiktās aptaujas dati liecina, ka lielākā daļa cilvēku (55 procenti) izvēlas stādīt kokus pie privātmājas, 46 procenti – dārzā, 27 procenti – mežā, 12 procenti – dauddzīvokļu mājas pagalmā, bet 10 procenti – pilsētvidē. Tomēr, ja nav sava dārziņa vai pagalma, priedi iespējams stādīt un audzēt arī podiņā.

Augsne, ūdens un gaisma

"Priedei ir būtiskas vairākas lietas – augsne, ūdens un gaisma. Ja visas šīs prasības izpildās, lielām problēmām nevajadzētu rasties. Priedi var stādīt un audzēt podiņā – īstais laiks pārstādīt mežā būtu tas, kad priede sasniedz 50-80 centimetrus, tad tas būtu liels un labs stāds. Ja priede sasniedz divu metru augstumu, tad gan būtu pēdējais laiks to vest uz laukiem vai mežu ar salīdzinoši lielu garantiju, ka priede veiksmīgi augs arī tur. Vienlaikus jāsaka, ka priede ir sīksta, un arī 15 centimetru stādiņu (sīkstādiņu) var droši stādīt arī ārā, kā to dara mežu stādīšanas procesā.

Reizi trijos gados – uz lielāku podu

Galvenais, lai pirmajos dzīves gados priede saņemtu rūpīgu kopšanu. Izvēloties priedi audzēt podiņā, vismaz reizi 2-3 gados tā jāpārstrādā lielākā podā, tā katru reizi palielinot tilpumu. Priedi var turēt arī sauktajos "big bag" maisos, turklāt ļoti ilgstoši. Podiņu priedi noteikti būs nepieciešams regulāri apgriezt, ja grib ilgstošo audzēt podiņā. Ja plāno vēlāk pārstādīt mežā, apgriezt nav nepieciešams – galvenais laistīt, mainīt podus un trešajā vai ceturtajā augšanas gadā to droši var stādīt mežā vai parkā.

Veidot formu vai ļaut priedei veidoties pašai

Labā ziņa, ka priede arī pati ģenētiski prot veidot formu. Un, ja nav vēlēšanās vai laika pie tās piestrādāt, galvenais ir sekot līdzi, lai priedei būtu tikai viena galotne. Ja izveidojas divas galotnes, viena jānogriež. Ja tomēr ir laiks un entuziasms veidot īpašu formu arī priedei, kas iestādīta dārzā, parastajai priedei, kas ir pieejama no Portugāles līdz Somijai, apgriešana nepieciešama reizi gadā. Tāpat nepieciešams nokniebt jaunos izaugumus, atstājot pavisam nelielu (aptuveni 1/10) daļu. Tas neļaus lielajai priedei augt garumā, bet veidos neparastu formu. Ģenētiski priede paliks tikpat izturīga un ziemcietīga, kā jebkura parasta priede, bet papildus būs interesanta forma.

Formas veidošana ar virvēm

Tas ir lielisks veids, kā no parastās priedes veidot bonsai tipa koku, turklāt arī izmaksas būs daudz mazākas, nekā iegādājoties bonsai priedes stādus. Lai zarus veidotu formās horizontālus, tos var sasiet un atsiet, izmantojot virves un bambusa mietiņus. Priedes stādīšana, audzēšana un apgriešana nav sarežģīts process, taču to ietekmē visi iepriekš minētie aspekti.

Nebaidīties eksperimentēt

Priedes vainags parasti veidojas kā mākonis, bet, izgriežot liekos zarus vai, piemēram, tos, kuri noliecas uz leju, vai kuri aug cieši kopā, iespējams veidot atsevišķu mākonīšu formas uz katra zara. Ar formām nevajag baidīties eksperimentēt, un dažādas idejas var aizgūties japāņu dārzkopības literatūrā. Tāpat vairāk informācijas un ieteikumus var iegūt biedrības "Annas Koku skola" feisbuka lapā."

Tags

Telpaugi
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form