No bedres izrakšanas līdz aprūpei pēc iestādīšanas – viss par daiļavām rozēm pavasarī
Foto: Shutterstock

Pavasarī rožu stādīšanu var sākties jau aprīļa beigās un turpināties visu maiju. Šajā laikā stāda rozes, kas vismaz gadu atradušās ārā un izziemojušas uz lauka. Tomēr bieži vien pavasara tirgū iegādājamies ziemā potētas rozes, kas nākušas no siltumnīcas, tādēļ sākumā tās jāsaudzē pavasara salnās, un vēlams stādīt ārā tikai pašās maija beigās vai jūnijā, ''Tavs Dārzs'' stāsta Nacionālā botāniskā dārza Lakstaugu floras nodaļas zinātniskā asistente Ilma Nereta.

Labi veidotam rožu krūmam visbiežāk ir attīstījušies divi, trīs dzinumi. Pavasara stādam, kurš nācis no siltumnīcas, stādīšanas brīdī jaunie dzinumi obligāti saīsināmi virs trešās vai ceturtās attīstītās lapas. Pirms stādīšanas augus bagātīgi salaista un stāda iepriekš sagatavotās bedrēs.

Vietas pielāgošana un stādīšana

Rozēm jāatrod vieta, kur tās lielāko dienas daļu būtu pasargātas no valdošajiem vējiem. Puķu karalienes ir īstas saulmīles, lai labi augtu un skaisti ziedētu, rozēm 5-6 stundas dienā nepieciešams atrasties saulē, skaidro speciāliste.

Bedri rok sprīdi dziļāku nekā nepieciešams sakņu izvietošanai. Tās dibenā no iepriekš sagatavotā substrāta uzber konusveida pauguru, uz kura izvieto izvērstas saknes. Bedri pilda ar substrātu, ko veido auglīgs komposts, sadalījušies kūtsmēsli un augsne. Svarīgi iestādīt rozi vajadzīgajā dziļumā un tas ir – potes vietai jāatrodas 7-10 centimetrus zem augsnes! Stādīšanas gaitā augu ik pa brīdim viegli sapurina, lai spraugas starp saknēm piepildās ar zemi.

Augsni ap rozi rūpīgi piespiež, lai nelielā diametrā ap krūmu veidotos augsnes valnītis, kas atvieglos laistīšanu. Jaunais stādījums tūlīt jāaplaista, jo ūdens nodrošina saknēm tūlītēju kontaktu ar augsni un likvidē gaisa bedres. Pēcāk pārliecinies, vai potes vieta vēl atrodas zem augsnes pietiekami dziļi, jo laistīšanas rezultātā zeme nereti nosēžas un stādījumu nākas pielabot.

No bedres izrakšanas līdz aprūpei pēc iestādīšanas – viss par daiļavām rozēm pavasarī
Foto: Shutterstock

Ja pavasarī plānots pārstādīt vairākgadīgus rožu krūmus, šis darbs jāsāk ar dzinumu apgriešanu. Nebaidies to darīt, jo vāji apgrieztas rozes slikti ieaugas. Citādi saulainajās un vējainajās pavasara dienās garie dzinumi iekaltīs un roze var aiziet bojā. Tādēļ vispareizāk būs, ja kuplo rozi apgriezīsi, atstājot ne vairāk par 3-4 pumpuriem uz katra dzinuma. Pāris dienas vēlāk augsni ap rozi uzirdina un mulčē 10-15 centimetru biezumā (atkarībā no stādu lieluma un vecuma), lai to labāk pasargātu no vēju, saules un varbūtējo salnu iedarbības.

Ja iegādāts rožu stādu ar kailām saknēm, tam pirms stādīšanas pielīdzina sakņu daļu un uz 1-2 stundām iemērc ūdenī, pēc tam saknes apmērcē māla-kūtsmēslu putriņā, kas pagatavota proporcijās 1:1 un atšķaidīta ar ūdeni līdz pankūku mīklas biezumam, tad stāda dobē. Minēto "putriņu" var izmantot arī citos rožu stādīšanas gadījumos.

Lai dobe izskatītos labi vairāku gadu garumā, svarīgi ievērot atbilstošu attālumu starp stādiem. Viss atkarīgs no izvēlētās rožu grupas īpašībām. Vistuvāk stāda miniatūrrozes – 25 cm attālumā, poliantrozes – 30-35cm attālumā, tik populārās floribundrozes – 45-50 cm attālumā, iecienītās krūmrozes – 65-75 cm attālumā, stīgotājrozes – 75-100cm attālumā un parka rozes – 100-150 cm attālumā vienu no otras.

Source info

DELFI Tavs Dārzs


Copyrights

Stingri aizliegts DELFI publicētos materiālus izmantot citos interneta portālos, masu informācijas līdzekļos vai jebkur citur, kā arī jebkādā veidā izplatīt, tulkot, kopēt, reproducēt vai kā citādi rīkoties ar DELFI publicētajiem materiāliem bez rakstiskas DELFI atļaujas saņemšanas, bet, ja atļauja ir saņemta, DELFI ir jānorāda kā publicētā materiāla avots.

Lasi vēl


Tavs Dārzs iesaka